Ņemot vērā Veselības ministrijas (VM) ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) pieprasa veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) demisiju, informēja LĀB pārstāve Evija Ansonska.

Kā apstiprināja LĀB valdes loceklis Kārlis Rācenis, LĀB valdes balsojums "bijis vienbalsīgs", jo neviens nav balsojis pret. LĀB viceprezidents Roberts Fūrmanis līdzīgi norādīja, ka lēmums pieņemts ar valdes vairākuma atbalstu.

Ansonska pavēstīja, ka LĀB aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus.

LĀB pauž visas mediķu sabiedrības sašutumu par veselības ministra Pavļuta un VM neprofesionālo pieeju Covid-19 radītās krīzes risināšanā. Tāpēc biedrība atkārtoti uzsver, ka tālāk nav pieļaujama situācija, ka visa atbildība par valdības un VM kļūdainajiem vai savlaicīgi nepieņemtajiem lēmumiem tiek novelta uz veselības aprūpē strādājošajiem, "kuru viedoklis ir klaji ignorēts divus gadus".

Arī par VM ieceri jau novembrī izsludināt mediķu mobilizāciju veselības nozare uzzināja no masu medijiem, norādīts mediķu organizācijas paziņojumā.

Biedrība pieprasa, lai VM un veselības ministrs "pārstāj graut Latvijas veselības aprūpes sistēmu", un uzņemas atbildību par vakcinācijas procesa organizācijas kļūdām. "Jānorāda arī uz to, ka kopš 2021. gada jūlija VM nav apstiprinājusi pacientu prioritizēšanas vadlīnijas, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. Šis svarīgais uzdevums ir novilcināts un vadlīniju neesamība rada vēl lielāku apgrūtinājumu Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu darbā," pauž organizācijas pārstāvji.

LĀB arī uzskata, ka pašlaik VM ar paziņojumu par mobilizāciju rada nevajadzīgu trauksmi iedzīvotāju un arī mediķu vidū, lai gan kopš 2020. gada pavasara nav uzrunāts vairums no speciālistiem, kuri brīvprātīgi pieteicās strādāt ar Covid-19 pacientiem. Pirms mobilizācijas sākšanas ir jāveic mērķtiecīga resursu plānošana, kā arī Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu apmācība. Tāpat nav plāna par to, kur mobilizētie speciālisti tiks nosūtīti, kritiski izsakās ārsti.

Vakcinācija ir svarīgākais Covid-19 profilakses līdzeklis, kura organizēšanai paredzētie līdzekļi ir iztērēti bez reālas atdeves no ieguldījumiem, norāda LĀB. Mediķi pauž, ka sākotnēji ģimenes ārstu darbs esot noniecināts, bet tagad kolēģi tiek vainoti visās ar vakcināciju saistītās problēmās.

"Tāpat tā vietā, lai risinātu veselības aprūpē strādājošo darbinieku atalgojuma jautājumu, valdība visā nopietnībā diskutē par ārvalstu speciālistu piesaisti, kas vēl vairāk demotivē esošo, uz izdegšanas sliekšņa strādājošo, personālu," pausts paziņojumā.

Lasi vēl

Komentāri (10)

 • -3
  krustmateflorence 27.10.2021, 11:21:38

  sen bija laiks atkāpties -arī jums.
  īsta profesionālim jāvada ministrija.

 • -6
  Covid 19-24.ventspils.lv 27.10.2021, 11:38:59

  Tad lai dakteri izvirza piemērotāķu kandidatūru no savām aprindām,izņemot apdauzīto Apini!

 • -5
  karlito 27.10.2021, 13:14:14

  Atraduši uz ko nogrūst visas problēmas....Viņš darīja cik varēja!

 • -4
  Jojo 27.10.2021, 14:56:16

  Sen jau bija laiks to lohu noņemt no amata jo kultūras darbinieks nevar būt veselības ministrs

 • -4
  kalambūrs 27.10.2021, 16:34:20

  tas toč!!!

 • -1
  mernigors 28.10.2021, 09:29:36

  Esmu pārliecināts, ka ārstu biedrībai ir pilnīga taisnība, it sevišķi masku lietošanas jautājumā. Viņu viedokli sevišķi labi demonstrēja tā skolotāja, kas masku bija uzšuvusi no mežģīnēm. Tāpat pie lielveikaliem mums ir masku konteineri, kur nonāk šajā telpā lietotās maskas, tāpat valsts iestādēs, koncertzālēs u.t.t. Ktrs cilvēks dienā izmanto vismaz 4-5 maskas, tā nodrošinot citu cilvēku aizsardzību no vīrusa nēsātāja....

 • -3
  Cita ventspilniece. 28.10.2021, 09:49:44

  Betvarbūt labāk būtu izmantot ilgi lietojamos profesionālos respiratorus 3M,ar augstas aizsardzības filtriem?Pusmaskas vai pilnās sejas maskas.
  https://www.3m.com.lv/3M/lv_LV/p/d/v000192008/

 • -3
  mernigors 28.10.2021, 13:33:01

  Domāju, ka vislabāk būtu izmantot mugursomā integrētu gaisa attīrīšanas sistēmu, kas attīra gan ieplūstošo, gan izelpoto gaisu, ar integrētiem CO2 testiem, covidtestu un apkārtējās telpas piesārņojuma indikatoru. uz krūtīm atrastos displejs ar QR kodu un iespēja uzreiz parādīt personu apliecinošus dokumentus. Braucot ar riteni, varētu darboties arī alkohola testeris, lai policijai vieglāk Jūs sodīt. Nekādā gadījumā nedrīkstētu būt tiešās izelpas vārsts....

 • -3
  Cita ventspilniece. 28.10.2021, 14:10:57

  mernigoram
  Labi,ka šajos ne tik jautrajos laikos neesat zaudējis humora izjūtu,par to apsveicu!
  Bet arī manis piedāvātais variants nav zemē metams.
  "Mājai un dārzam" internetveikalā zum.lv var apskatīt un pasūtīt.Izmaksās tā ap 40 ērekļiem,ja ņem klāt arī daļiņu filtrus.

 • -3
  krustmateflorence 28.10.2021, 13:06:43

  cik var runāt, kas grib lai portējas, bet es un mani radi un draugi to nedarīs nekad, jo zinām visus cēloņus un sekas jau tagad.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: