14. oktobrī plkst. 17.30 Pārventas bibliotēkā Norvēģijas vēstnieks Latvijā Kristians Ēdegors atklās izstādi ''EEZ un Norvēģijas granti Latvijā''. Izstāde notiek Ziemeļvalstu dienu, kas norisinās 14. un 15. oktobrī Ventspilī, programmā sadarbībā ar Finanšu ministriju un Ventspils bibliotēku.

Izstāde stāsta par Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu ieguldījumiem Latvijā kopš 2004. gada dažādās jomās, katrā izceļot labās prakses piemērus un atspoguļojot tos fotogrāfijās. Tāpat izstādē atspoguļoti EEZ un Norvēģijas grantu plānotie ieguldījumi Latvijā laika posmā līdz 2024. gadam.

Kopš Latvija 2004. gada 1. maijā iestājās Eiropas Savienībā (ES) un kļuva par pilntiesīgu Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalsti, tai ir pieejams finansējums, ko sniedz divi finanšu instrumenti jeb granti, kas tika radīti kā daļa no Eiropas Ekonomikas zonas paplašināšanās līguma - EEZ grants, ko veido Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas iemaksas, un Norvēģijas grants, ko pilnībā finansē Norvēģija.

Abu finanšu instrumentu ieguldījumu mērķis ir novērst sociālo un ekonomisko nevienlīdzību Eiropas Ekonomikas zonas ietvaros, kā arī stiprināt attiecības starp Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju un 15 Eiropas saņēmējvalstīm, tostarp Latviju.

Kopš 2004. gada Latvijā ar EEZ un Norvēģijas grantu atbalstu ir realizēti simtiem lielu un mazu Norvēģijas un Latvijas sadarbības projektu tādās jomās kā klimata un vides aizsardzība, kultūras mantojuma saglabāšana, zaļās inovācijas, tieslietas, reģionālā attīstība, pilsoniskā sabiedrība, pētniecība un izglītība un citās. Izstāde iepazīstina ar daļu no šiem projektiem, piemēram, Kuldīgas vecā rātsnama restaurāciju, Atkarīgo centra izveidi Olaines cietumā, Raiņa un Aspazijas muzeju atjaunošanu, zema enerģijas patēriņa ēkas ''Nīcas sporta halle'' jaunbūvi, zinātnes un tehnoloģiju muzeja ''Kurzemes Democentrs'' ēkas jaunbūvi Ventspilī, platformas ''Mana balss'' attīstīšanu, Rēzeknes Zaļās sinagogas restaurāciju un citiem.

Savukārt Ventspilī šobrīd ar EEZ un Norvēģijas grantu atbalstu tiek īstenoti vairāki lieli projekti. Ventspils pilsētas pašvaldības iestāde ''Ventspils Digitālais centrs'' strādā pie Ventspils inovāciju centra izveides sadarbībā ar Bergenas (Norvēģija) zinātnes centru ''VilVite''. Ventspils brīvosta veic vēsturiskā piesārņojuma sanāciju bijušajā NAI ''ŪDEKA'' teritorijā un naftas produktu maģistrālo cauruļvadu trasē. Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumus Kurzemē īsteno Kurzemes plānošanas reģions sadarbībā ar Ventspils un Liepājas pilsētu pašvaldībām un Norvēģijas Rūgalanes (Rogaland) reģionālā līmeņa pašvaldību.

Izstāde būs apskatāma Pārventas bibliotēkā līdz 12. novembrim.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: