Ministru kabinets pieņēma grozījumus Vispārīgajos teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumos, kas paredz labvēlīgākus nosacījumus vēja elektrostaciju un vēja parku attīstībai, tostarp, pieļaujot to izvietošanu mežos un purvos.

Kā informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļa, samazinot ierobežojumus vēja elektrostaciju izmantošanai, tiks veicināta ne-emisiju atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošana elektroenerģijās ražošanā, enerģētiskās atkarības mazināšana un infrastruktūras modernizācija.

Tie esot būtiski aspekti, lai nodrošinātu vietējo resursu efektīvu izmantošanu un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu enerģētikā, tādējādi arvien straujāk virzoties uz Latvijas mērķi - klimatneitrāla Latvija 2050.gadā.

Grozījumi precizē regulējumu vēja elektrostaciju izvietošanai, nosakot, ka tās varēs izvietot arī mežu teritorijās. Atbalstot vēja elektrostaciju izbūvi mežu teritorijā, ir ņemts vērā vides ekspertu un ornitologu viedoklis.

Precizēts arī minimālais pieļaujamais attālums līdz dzīvojamām un publiskām ēkām, kas nevar būt mazāks par 500 metriem. Attālums noteikts, ņemot vērā ietekmes uz vidi novērtējumu, kā arī vēja elektrostaciju tehnoloģisko attīstību. Minimālie attālumi arī jāievēro, ja tiek plānota jauna dzīvojamā vai publiskā apbūve esošo vēja elektrostaciju un vēja parku tuvumā.

Par vēja elektrostaciju izvietošanu valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu teritoriju tuvumā regulējums netiek mainīts - saglabājas prasība izvērtēt to ietekmi uz ainavu, ņemot vērā konkrēto situāciju un kultūras pieminekļu specifiku.

Līdz šim vēja elektrostacijas un vēja parkus varēja izvietot tehniskās apbūves, lauksaimniecības un rūpniecības teritorijās, savukārt, grozījumi dos iespēju izvietot tos izstrādātajos kūdras purvos, kas atbilst mežu teritorijai.

Tāpat, grozījumi paredz, ka mežu teritorijās kā papildus izmantošana būs atļauta lauksaimnieciskā izmantošana, piemēram, dzērveņu, krūmmelleņu audzēšana izstrādātajos kūdras purvos, tādējādi nebūs nepieciešams veikt teritorijas plānojuma grozījumus, lai mainītu zonējumu.

Lasi vēl

Komentāri (14)

 • -9
  peace 13.10.2020, 18:02:41

  Lieliskas ziņas! Mums vajag nodrošināt vietējo resursu efektīvu izmantošanu un siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu enerģētikā, tādējādi arvien straujāk virzoties uz Latvijas mērķi - klimatneitrāla Latvija 2050.gadā. Pašā pilsētā jau nu nē, bet piepilsētu miestos būvējam tik augšā; Jo augstāk jo labāk - vairāk enerģijas!

 • -4
  Kakadū 13.10.2020, 21:01:27

  Nu kā tad, piepilsētas miestos jau nedzīvo cilvēki. Pie pakaļas viņu labklājība un veselība. Jo augstāk, jo vairāk ietekmē cilvēkus. Uz priekšu! Kretīni!!!

 • -4
  Kakadū 13.10.2020, 21:02:53

  Lai būvē jūrā un īsteno savus klimatneitrālos mērķus, nevis dzen cilvēkus no savām mājām!

 • 0
  Visvaldis Graveris 15.10.2020, 21:56:06

  Sevišķi "klimatneitrāli" būs, kad šie purvi un meži degs. https://www.facebook.com/groups/nowindturbines/permalink/3509850562416192/
  Šajās dienās iespaidīgas bildes par vēja turbīnas degšanu Montaves kalnā. Melnais jociņš – Montaves nozīmē PutnuKalns. Nosaukums kalnam gan tālredzīgi dots stipri pirms turbīnu uzstādīšanas tajā. Ha-ha! Taču nemaz nav smieklīgi, iedomājoties šādu turbīnu degam (tpu!, tpu!) Ventspils apkaimes mežos... Šādas jaudīgas turbīnas satur vairākas 200 L mucas transmisiju eļļas un šādas degošas eļļas šļakatas no 150-200 m torņa vējš var aiznest desmitiem metru tālu... Tādēļ apbrīnojami, ka mūsu VARAM piekritis vēja parku būvēšanai mežos un purvos, bet mūsu vides aktīvisti guļ letarģiskā miegā!

 • -4
  Kakadū 13.10.2020, 20:59:57

  Neparāts! Slimie cilvēki. Un tikai 500 metrus no mājām... Skumji lasīt, ka vēja biznesmeņu intereses tiek stādītas augstāk par iedzīvotāju interesēm dzīvot normālā vidē.

 • 0
  ayk 13.10.2020, 21:47:26

  Ja nevari piekukuļot vietējos politiķus, tēmē augstāk... easy.

 • -6
  STOPVACZISM 13.10.2020, 23:58:59

  Nevis vienkārši slimie cilvēki, bet nolādēti alkatīgi afēristi un kukuļņēmēji.

 • -2
  Vilis Skuja XVI 14.10.2020, 09:44:55

  No Ventspils vadošajiem varturiem laikam tikai vienam māja pilsētā.Viens pie Puzes ezera,otrs Užavā,trešs arī kaut kur novadā.Tad nu vajadzētu šo triju mājam apkārt apbūvēt tos dižākos ģeneratoru mastus,500 metrus no īpašumu robežām.

 • -2
  keda 14.10.2020, 09:54:02

  Ar šādu lobiju nav iespējams cīnīties.. dižie oik iznīcinātāji, phe. Shēma shēmai galā, tikai virzieni mainās

 • -4
  Gunitina 14.10.2020, 13:25:32

  Vai tiešām kāds (piemēram, „vajag”) domā, ka visi cilvēki ir tādi muļķi un tic ārvalstu un vietējo uzņēmēju, kā arī uzpirkto politiķu cēlajiem nodomiem mazināt gāzu emisiju samazināšanu enerģētikā?? Tas taču jebkuram ir skaidrs, ka viņi grib pelnīt labu naudu, tiekot pie valsts noteiktā atbalsta, ko šā vai tā segsim mēs visi, jo kā zināms valsts naudu nepelna, bet paņemt to no mums visiem nodokļu veidā. Un viņiem ir pie vienas vietas, ka iedzīvotājiem pasliktināsies dzīves kvalitāte, dzīvojot blakus šādiem vēja parkiem. Galvenais ir nopelnīt savus miljonus! Esmu dažus mēnešus dzīvojusi Dānijā vēja parka tuvumā – tas ir briesmīgi! Tas nenormāli kaitina – visi tie trokšņi, zibšņi vakaros un tur reāli nepalīdz nekādi biezie aizkari. Visi vietējie bija ļoti neapmierināti un daudz sūdzējās, tai skaitā par veselības problēmām… Iesaku cīnīties pret tiem ar visiem spēkiem!

 • 0
  mernigors 14.10.2020, 20:10:45

  Rēķinot naudas vienībās par kilovatstundu (kWh) elektrības, no tehnoloģiju un būvniecības viedokļa visdārgāk maksā fotovoltiskā (PV) elektroenerģija, otrajā vietā atstājot vēju jūrā. Ievērojami mazākas izmaksas par kWh ir elektrībai, kas ražota, izmantojot kodolenerģiju, ogles, dabas gāzi un hidroresursus. Vienlaikus, jāņem vērā, ka starp minētajām lētākajām tehnoloģijām vērojamas būtiskas atšķirības, ja salīdzina ražošanas izmaksas: šajā ziņā visdārgākā ir no dabas gāzes saražotā elektrība, otrā dārgākā – no oglēm un vēja ražotā. AES ražotā elektroenerģija ir salīdzinoši lēta, bet vislētākā tomēr ir no hidroresursiem ražotā elektrība. Secinājums - gribat maksāt vairāk par elektroenerģiju, atbalstat dārgāgo veidu - vēja ģeneratorus, vienlaicīgi var uzspēlēt kariņus ar kaimiņiem, pirkt nekvalitatīvās Ķīnas preces u.t.t.

 • 0
  Visvaldis Graveris 15.10.2020, 21:43:59

  Līz šim tika uzskatīts, ka ogles ir lētākais elektrības ražošanas veids no fosīlajiem, tad - dabas gāze un visdārgākie - dīzeļgeneratori. Lielie HES pats lētākais tikai neder kā bāzes avots, jo nevar nodrošināt jaudas visa gada garumā. VES vēl jo vairāk nevar nodrošināt pastāvīgu elektroapgādi, tādēl tiek balansēts ar ogļu stacijām (Vācija) vai efektīvām GTCC gāzes turbīnām citur pasaulē. Ierēķinot šo balansēšanas nepieciešamību, VES un SES visur pasaulē sadārdzina elektrību patērētājiem. Tādēļ šos projektus uzskatu par nelietīgu mēģinājumu uzbrukt mūsu maciņiem.

 • -1
  tupenis 14.10.2020, 23:03:35

  ATLAIST!!!

 • 0
  Puaro 16.10.2020, 01:05:30

  Melleņ augs rūkdami

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: