Lai skolēniem būtu iespēja droši mācīties klātienē, no šodienas pamatizglītības, vidējās un profesionālajās izglītības iestādēs tiks sākta līdz šim apjomīgākā Latvijā vienlaikus veiktā Covid-19 testēšana, informē Veselības ministrijā (VM).

VM un Izglītības un zinātnes ministrija aicina visus iesaistītos būt saprotošiem un sekot izglītības iestāžu norādījumiem. Kā liecina aģentūras LETA vērojumi, situācija izglītības iestādēs ir visai dažāda - dažviet jau tiek paredzēti konkrēti testēšanas laiki, dažviet vēl tikai tiek sniegta aptuvena informācija, ka testēšanai jābūt gataviem, taču vēl nav zināms, kad tā notiks.

Plānots nedēļā testēt ap 200 000 cilvēku, kas ir izaicinājums pakalpojumu sniedzējiem, izglītības iestādēm, bērniem un viņu vecākiem, uzsver VM. Testēti tiks bērni un personāls, kuri nav vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19. Testēšanas veikšanai pamatā kā materiāls tiks izmantoti siekalu paraugi, bet, ja tas būs nepieciešams, testēšanai būs iespējams izmantot arī paraugus no rīkles un aizdegunes.

Katrai izglītības iestādei ir sava apkalpojošā laboratorija, kas nodrošina audzēkņu un personāla testēšanu. Laboratorija sagatavos personalizētus stobriņus siekalu paraugu savākšanai un nodrošinās to nogādāšanu izglītības iestādēs. Paraugu savākšana notiks noteiktā dienā un laikā, par kuru izglītības iestāde informēs arī vecākus. Ņemot vērā ievērojamo apjomu, gan laboratorijas, gan izglītības iestādes cieši sekos noteiktajam grafikam, un testēšana citā dienā vai laikā nebūšot iespējama.

Vakcinētiem vai pārslimojušiem bērniem ar derīgu sertifikātu tests nebūs jāveic, tāpēc VM lūdz informēt izglītības iestādes par sertifikāta esamību.

Paraugu nodošanas procesu koordinēs izglītības iestāde, ievērojot drošus apstākļus. Savukārt testēšanas rezultātus katrs individuāli saņems dienā, kad tests nodots, vai nākamās dienas rītā iepriekš norādītā e-pastā un e-veselībā. Pilngadīgs skolēns testa rezultātus varēs apskatīties pats, nepilngadīga skolēna vietā to izdarīt varēs vecāki vai viņa likumiskie pārstāvji. VM aicina izglītības iestādi informēt par kontaktinformāciju, ja tas vēl nav izdarīts.

Saņemtais testēšanas rezultāts būs jāuzrāda (elektroniski vai izdrukāts), apmeklējot interešu vai profesionālās ievirzes izglītības aktivitātes.

Bērnu testēšana speciālajās izglītības iestādēs tiks sākta 1. septembrī. Organizējot testēšanu, tiks ņemtas vērā katra bērna individuālās vajadzības. Nepieciešamības gadījumā testēšanu veiks laboratorijas personāls vai skolas ārstniecības persona. Ja skolēns nevarēs veikt nevienu no testa veidiem, tiks meklēti individuāli risinājumi.

Visu informāciju par testēšanas norisi vecāki var saņemt izglītības iestādē, kurā mācās bērns, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā.

Jau vēstīts, ka mācības klātienē saistītas ar augstāku epidemioloģisko risku. Ņemot vērā delta vīrusa varianta straujo izplatību, ir svarīgi mazināt vīrusa izplatības riskus izglītības iestāžu darbinieku un bērnu vidū, un pēc iespējas agrāk identificēt inficētos. Tas ļaus novērst infekcijas izplatīšanos starp grupām un klasēm, kā arī bērnu ģimenes locekļu, starp kuriem var būt riska grupas cilvēki, inficēšanos, un vīrusa pārnēsāšanu sabiedrībā.

Lasi vēl

Komentāri (8)

  • -9
    Valters 23.08.2021, 10:33:47

    Izlaupa valsti...afigeķ!!!

  • -9
    Latvija pāri visām! 23.08.2021, 10:53:21

    Aj kā keisi panesīsies tai brīdī,
    kad izlems atkal klopēt ciet...

  • -4
    Eeeeeeeeee 23.08.2021, 17:51:27

    Viss tik sākas! Viss, kas bija līdz šim, tas bija tikai ziediņi! :) Jūs redzēsiet, kas notiks vēl un vēl! :)

  • -2
    anna 23.08.2021, 22:42:50

    Kapēc daudziem ir uzskati,ka ar šiem siekalu testiem bērniem nodara pāri?Pāri viņiem nodara,tad,kad aizliedz uz skolu iet.Labāk lai ir tā nekā jau atkal mājās mācās.

  • -4
    Valters 24.08.2021, 12:01:22

    Viens otrs gribētu, lai būtu ne tikai siekalu testi , bet, lai čakarē bērniem ik pārdienu degunus. Ādolfonkuls sen jau kapā apgriezies otrādi.

  • -4
    Latvija pāri visām! 24.08.2021, 15:32:49

    Arī siekalu testi ir pazemojoši kā uzspiesta pseidomedicīniska norise.
    Nerunājot nemaz, ka to mērķauditorija ir bērni, kas ar š o slimo nesalīdzināmi mazāk nekā pat ar gripu.
    Katrs "pozitīvais" bezsimtomu gadījums pie bērniem iedarbina mehānismu,
    kad sāk represēt vecākus un ģimenes locekļus ar mājas arestiem,
    melīgi sauktiem pašizolācija.

    Neko neesat sapratuši divu gadu laikā?

  • 0
    Zalupinska 25.08.2021, 10:57:53

    Kad mācījos, laiku pa laikam klasē ienāca māsiņa, pienāca pie katra un pārbaudīja vai matos nav lēnie. Tie, kuriem bija, ņirgšanu atcerēsies visu mūžu. Par sūdu sērkociņu kastītē pat nerunāšu. Ja bērns ir spējīgs iespļaut trauciņā, lai apmeklētu skolu, tas nav tas sliktākais kompromiss visā šajā hajā.

  • -1
    Latvija pāri visām! 25.08.2021, 14:12:35

    Kāds īsti tas kompromiss sanāks, redzēsim, kad panesīsies tā saucamie bezsimptomu gadījumi.
    Jo PCR testu izmantošanu slimības diagnostikā noliedza pat to izgudrotājs K.Muliss. Iedarbinot ciklus ar maksimālo jutīgumu, testi atpazīst K pat sen atmirušu vīrusu paliekās.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: