Saistībā ar ledus izveidošanos Somu līcī un Rīgas jūras līcī pēdējā laikā ir pieaudzis pieprasījums pēc Ventspils ostas pakalpojumiem, bet Liepājas osta pagaidām kravu intensitātes pieaugumu šī iemesla dēļ nejūt, uzzināja ostu pārvaldēs.

Ventspils mērs un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs savā preses konferencē, vaicāts, vai Ventspils ostā prognozējams kravu apjoma pieaugums gandrīz pilnībā aizsalušā Somu līča dēļ, atbildēja apstiprinoši. Piemēram, pašlaik Ventspils ostā kāds kuģis pārkraujot ogļu kravas, ko bija paredzēts vest uz Rīgas ostu, bet kapteinis atteicies vest kravas caur Rīgas jūras līci ar ledus apstākļiem nepiemēroto kuģi. Pašlaik reidā gaidot vēl viens kuģis, kas ledus situācijas dēļ kravas kraušot Ventspilī.

"Skaidrs, ka pieprasījums pēc Ventspils ostas pakalpojumiem būtiski pieaugs. Es labprāt sagaidītu, ka Somu līcis būtu aizsalis līdz Jāņiem, pat ja būs vēss Ventspilī - pacietīsim," ar smaidu piebilda Lembergs.

"Jāsaka, ka es šo ziņu gaidīju ar lielu nepacietību, un ne pirmo gadu. Diemžēl klimats tiešām kļuvis maigāks, un Ventspils kā neaizsalstošas ostas priekšrocības bija būtiski mazinājušās," atminoties pēdējo gadu maigās ziemas, sacīja Lembergs. Viņš pauda cerību, ka aukstais laiks vēl pieturēsies.

Lembergs atminējās, ka ir bijuši gadi, kad Somu līcis aizsalst oktobra beigās, novembrī, un ziemas navigācijas periods beidzas maijā. Pēdējo reizi tā esot bijis pirms apmēram pieciem gadiem.

"Tad bija lielas problēmas no Somu līča ostām pēc grafika piegādāt kravas, tai skaitā, piemēram, ogļu kravas uz termoelektrostacijām, jo viņi jau neuzkrāj miljonu tonnu - visu laiku ved. Bija pat nobīdes grafikā par diviem mēnešiem, jo bija tādi kuģi, kas tur mēnesi stāvēja iesaluši," atminējās Lembergs.

Ventspils mērs piebilda, ka Somu līča ostām, protams, ir iespēja izmantot ledlaužu pakalpojumus, kas gan izmaksā dārgi un ir gana sarežģīti. "Tad lai padomā, vai vajag atteikties no pārbaudītām vērtībām, ko sauc par Ventspils ostu," rezumēja Lembergs. "Arī Rīga, es domāju, izjutīs, kas ir māte daba, jo jaunnedēļ sola vēl lielāku salu," viņš piebilda.

Savukārt neaizsalstošā Liepājas osta pagaidām neizjūt kravu intensitātes pieaugumu aizsalušā Somu līča dēļ.

"Stiprais sals Liepājas ostas darbību neietekmē. Kuģu satiksme norit pēc iepriekš saskaņotā grafika," sacīja Liepājas ostas kapteinis Pēteris Gudkovs.

"Pagaidām arī nejūtam, ka līdz ar kuģošanas ierobežojumiem Somu jūras līcī palielinātos pienākošo kuģu intensitāte. Tomēr jāsaka, ka iepriekš Liepājas osta ne vienu reizi vien attaisnojusi savas neaizsalstošās ostas priekšrocības un varējusi pieņemt un apkalpot kuģus, kas nevar sala dēļ sasniegt plānoto ostu," piebilda ostas kapteinis.

Jau ziņots, ka aizvadītajā naktī ledus pārklājis Rīgas jūras līča lielāko daļu, liecina satelītu dati. Rīgas līcī iespējami apgrūtinājumi kuģu satiksmei, tajā skaitā ceļā no Rīgas ostas līdz Irbes šaurumam. Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem ledus biezums Rīgas ostā ir 5-10 centimetri. Gandrīz pilnībā aizsalis Somu līcis.

Tuvākajās diennaktīs ledus veidosies arī jūrā pie Ventspils un Liepājas, taču vējš ledu dzīs prom dziļāk jūrā. Pēdējā reize, kad Rīgas līča lielāko daļu klāja ledus, bija 2013. gadā.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: