Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz bargākus sodus par pārkāpumiem ceļu satiksmē.

Kā informē Saeimas Preses dienestā, ar grozījumiem plānots noteikt, ka par ātruma pārsniegšanu no 61 līdz 70 kilometriem (km/h) stundā ar mopēdiem, motocikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas auto, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas, transportlīdzekļa vadītājam varēs piemērot naudas sodu no 720 līdz 960 eiro (pašlaik - no 360 līdz 480 eiro) un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu uz deviņiem mēnešiem (pašlaik - sešiem).

Savukārt, ja minētajā apjomā ātrums tiks pārsniegts apdzīvotā vietā, plānots piemērot naudas sodu no 1040 līdz 1400 eiro (pašlaik - no 540 līdz 680 eiro) un atņemt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības no deviņiem līdz 12 mēnešiem (pašlaik uz 12 mēnešiem piemēro tiesību izmantošanas aizliegumu).

Gadījumā, ja atļautais ātrums ārpus apdzīvotām vietām tiks pārsniegts par 61 līdz 70 km/h ar automobili, kas velk piekabi vai kravas automobili, kura pilna masa pārsniedz 7,5 tonnas, vadītājam varēs atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības no 12 līdz 18 mēnešiem (pašlaik piemēro tiesību izmantošanas aizliegumu uz 12 mēnešiem). Savukārt par šādu ātruma pārkāpumu apdzīvotā vietā vadītājiem varēs atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības no 12 līdz 24 mēnešiem (pašlaik atņem tiesības uz 24 mēnešiem).

Gadījumos, kad atļautais braukšanas ātrums būs pārsniegts vairāk nekā par 70 km/h, plānots piemērot naudas sodu no 1400 līdz 2000 eiro un atņemt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības no 12 līdz 36 mēnešiem. Tas attieksies uz visiem transportlīdzekļiem, neatkarīgi no to pilnas masas.

Likumā precizēts sodīšanas biežums par atsevišķiem ilgstošiem pārkāpumiem, ja pārkāpumu fiksēšana ar tehniskiem līdzekļiem, neapturot transportlīdzekli. Ilgstoša pārkāpuma gadījumā, kas fiksēts ar tehniskiem līdzekļiem vairākkārt (tāda transportlīdzekļa izmantošana ceļu satiksmē, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate vai par kuru nav veikta tā īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana), sodu par pārkāpumu piemēros vienu reizi 24 stundu laikā.

Ja pārkāpums tiks fiksēts ar tehnisku līdzekli, neapturot transportlīdzekli, informācija par to nekavējoties būs elektroniski nosūtāma transportlīdzekļa īpašniekam. Kārtību, kādā informācija paziņojama transportlīdzekļa īpašniekam, noteiks Ministru kabinets.

Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja iepriekš saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma attiecīgo normu bijusi piemērota transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas apturēšana, piemēros naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 280 eiro līdz 700 eiro.

Par traucējumu radīšanu apdzenošā transportlīdzekļa vadītājam, palielinot braukšanas ātrumu vai mainot braukšanas trajektoriju, transportlīdzekļa vadītājam palielinās piemērojamo naudas sodu no 40 līdz 55 eiro.

Tāpat arī par apdzīšanu regulējamos krustojumos vai par apdzīšanu neregulējamos krustojumos, izņemot gadījumus, kad apdzen uz galvenā ceļa attiecībā pret šķērsojamo ceļu, transportlīdzekļa vadītājam palielinās piemērojamo naudas sodu no 40 līdz 55 eiro.

Likumā arī tiks noteikts, ka par stāvēšanu vietās, kur nav iespējams piebraukt, nepārkāpjot ceļu satiksmes noteikumu prasības, transportlīdzekļa vadītājam piemēros naudas sodu 30 eiro.

Attiecībā uz pienākumu personai būt klāt nepieciešamajiem dokumentiem precizēts, ka tas attieksies un transportlīdzekļu vadītājiem, aizstājot iepriekšējo jēdzienu "mehāniskā transportlīdzekļa vadītājam".

Papildināts, ka transportlīdzekli varēs pārvietot piespiedu kārtā, novietojot to speciālā stāvvietā, arī tad, ja stāvēšanas noteikumi būs pārkāpti uz ātrgaitas ceļa. Transportlīdzekli arī uz ātrgaitas ceļa varēs pārvietot piespiedu kārtā, ja būs pārkāpti apstāšanās vai stāvēšanas noteikumi, bet vadītājs nebūs klāt un transportlīdzeklis būs novietots stāvēšanai.

Likumā arī precizēta elektroskrejriteņa definīcija nosakot, ka elektroskrejritenis ir ar elektromotoru vai elektromotoriem, kuru kopējā maksimālā jauda nepārsniedz vienu kilovatu, aprīkots divriteņu transportlīdzeklis, kura konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums nepārsniedz 25 km/h, kuram nav pedāļu un kurš paredzēts vienam cilvēkam un aprīkots ar stūri vai roku atbalstu, kas ir mehāniski savienots ar kāju atbalsta virsmu. Elektroskrejritenis var būt aprīkots ar sēdvietu, kuras augstums nepārsniedz 540 milimetrus.

Tāpat precizēts, ka ceļu satiksmē atļauts izmantot reģistrētus elektroskrejriteņus un velorikšas.

Saeima nemainīja Juridiskās komisijas iepriekš pieņemto lēmumu neatbalstīt to Satiksmes ministrijas priekšlikumu, kas būtu paredzējis par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu no sešiem līdz 10 kilometriem stundā ar mopēdiem, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas, piemērotu brīdinājumu vai naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam 10 eiro.

Līdz ar to paliek spēkā pašreizējā kārtība, kad par šādu pārkāpumu piemēro brīdinājumu.

Iekšlietu ministrija (IeM) atsauca iepriekš Saeimas Juridiskajā komisijā neatbalstītos priekšlikumus grozījumiem Ceļu satiksmes likumā, kuros bija piedāvāts ieviest iespēju atņemt uz laiku autovadītāja tiesības par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu jau pie vairāk nekā 30 kilometriem stundā (km/h).

Viens no atsauktajiem IeM priekšlikumiem būtu paredzējis, ka par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu no 31 km/h līdz 40 km/h ar mopēdiem, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas, piemērotu 80 eiro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam un varētu piemērot arī tiesību izmantošanas aizliegumu uz laiku no viena līdz trim mēnešiem.

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" vairākās dienās tika savākti tūkstošiem parakstu pret šo priekšlikumu, kas pieļautu tiesību atņemšanu par braukšanas ātruma pārsniegšanu par vairāk nekā 30 km/h.

Patlaban Ceļu satiksmes likums paredz, ka tiesību atņemšanas sankcija iestājas, ja atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana pieļauta no 51 kilometra stundā līdz 60 kilometriem stundā.

Lasi vēl

Komentāri (12)

 • -1
  Covid 19-24.ventspils.lv 01.02.2024, 16:54:58

  Man vislabāk patīk teksts par ātruma pārsniegšanu no 61 līdz 70 kilometriem (km/h) stundā ar mopēdiem...,utt.
  Vecajā forumā bija tāds Kullmans,kam bija "mopieds",tad vēl Gundega M.ar šperrekli.Nez,vai šie personāži kādreiz varēja iedomāties,uz ko būs spējīgi viņu braucamrīki?

 • -4
  Elviss22 01.02.2024, 18:12:20

  Un par zvēru šaušanu uz satiksmes ceļa sods .... 250 eiro un tas esot tas pats bargākais?!?

 • -1
  Barons (Freiherr von ...) 01.02.2024, 19:03:21

  Elviss 22.kung.
  Tō Irss vaidzet šaut dūšigak.le zinat.Aiz tō.ka viņ tig aplam pulk savairojušies,ka sāk pa daudz skād darit.Tamdēļ vaidzet vairak jaktet,kā nu katers mācet.Un tō Sōd bij uzlikt ne par tō Jakt,aber pa tō,ka pieķēr.

 • -1
  Janis Zvejnieks 02.02.2024, 09:05:45

  Ta jau teic. kovid pots atstas neatgriezams seks uz logisko domasan :))))Jaunmodigam mopedam nav nekad problem parsniegt atlauto brauksans atrum par 61lidz 70km/h,ja atlauta atrum ierobejosa zim ir 5vai 10km/h :)))))

 • -1
  Barons (Freiherr von ...) 02.02.2024, 12:00:42

  Jan Zveiniek kung.
  Ja,ja,tō ir rihtig.
  Aber vai tād vairs varet saukt pa Mopēd?Tō jau iet gandrīz ka Kovrovec oder Voshod?
  Mopēd bij Gauj,Rīg-7,Verhovin,le zinat.

 • 0
  Janis Zvejnieks 02.02.2024, 12:24:24

  Baron kung !Salidzinat vecos sperekls a jaunajiem,I tas pats ka salidzinat pirkst a pi..l.La zinat .Tagat pat tas viens ritens kajstarpe uz ko stavs brauc,pie 100km/h nesas.

 • 0
  nomaļnieks 02.02.2024, 16:14:27

  Es to likum burt saprot tā, ka tie 61-70 km/h ir ātrums, kas ir virs atļautā.
  Ja tā, tad smieklīg sanāk -šperrekls nedrīkstēs braukt ar 141-150 km/h.
  Tāda pati norma kravas auto ar piekabi virs 7,5 tonnām. Neesmu redzējis, ka kāda fūre nestos ar 150 km/h ārpus apdzīvotām vietām.

 • 0
  Janis Zvejnieks 02.02.2024, 20:24:11

  Jaa !Nosakum tie komentar man uzjautrinaj :))))tad palik skumji :((((Cilvek vairak neprot domat un analizet.Viss ir uzrakstits,melns uz balt:apdzivota viet,arpus apdzivota viet.Sen es nau braucs pa Latvijs celiem pats pie rulliem,tapec ari ipas neseko tam zimem.Agrak arpus apdzivoto viet varej sastapt atrum ierobezojosas zims 20,30,40,50,60,70,80 km/h.Tagat laikam var maukt viss laik uz 90km/h.

 • 0
  Janis Zvejnieks 02.02.2024, 20:34:21

  Man labak patik braukt pa Irijs maziem celiniem.Atrum zim stav 80km/h,uz cel ir uzrakstits slow(lenam),cels ir likum likumiem,ka neredz pat 100m uz prieks kas aiz ta likum ,cels i tik saurs ka blaksedetaj puse spoguls iet pa krumiem.Rigtigs,legals rallijs :))))))

 • 0
  Janis Zvejnieks 02.02.2024, 20:39:01

  Un ta ka tu brauc uz kad 70,tad gadas ka kads vietejais kolhoznieks tev noker un dzen tev real uz prieks :))))))

 • -1
  Latvija pāri visām! 04.02.2024, 23:20:02

  Vajag taču izspiest naudu no cilvēkiem visos iespējamos veidos.

 • 0
  Johny Bannis 16.02.2024, 13:06:36

  pa pilset uz 25, bet uz straas uz 75, drosibas peec. Cit nemaz pa 2 menes nesanem tik daudz cik tas sods i. plus veel jaatstaa naud dzivosanai, irei utt. ne katram paliek peec maksaajumu samaksas 900 e.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: