Konkursā ''Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2022'', kas šogad tika organizēts starptautiskā mērogā, piedaloties Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas valstīm, ēka Zinātnes un inovāciju centrs ''VIZIUM'' ieguva 2. vietu nominācijā ''Ilgtspējīgākā ēka''.

Šogad konkursam tika piešķirta starptautiska dimensija un kompetento žūriju veidoja Baltijas valstu atzītākie praktizējošie būvniecības eksperti. Katrs no konkursam iesniegtajiem objektiem tika vērtēts saskaņā ar vairākiem ilgtspējības parametriem - projektā iestrādātie vizuālie risinājumi, materiālu izmantojums un to izcelsme, resursu taupīšanas risinājumi ēkas ekspluatācijas laikā, izgaismojums un dienas gaisma, kā arī mikroklimata nodrošinājums.

Apbalvošanas ceremonija norisinājās Ogrē, pilsētas centrālajā laukumā. Konkursā 1. vietu nominācijā ''Ilgtspējīgākā ēka'' ieguva Lietuvas 5 zvaigžņu SPA ''Amberton Green SPA Druskininkai''.

Būvniekam būvējot Ventspils Inovāciju un zinātnes centra ēku bija jāsasniedz ēkas siltumenerģijas patēriņš apkures periodā ne vairāk kā 45 kWh/m2 gadā, kas pēc ēkas energoefektivitātes novērtējuma ir A klase, taču veicot uzbūvētās ēkās būvdarbu kvalitātes novērtējuma pārbaudes un mērījumus, tika secināts, ka sasniegts ir daudz augstvērtīgāks rezultāts nekā tika plānots. Saskaņā ar ēkai izsniegto energosertifikātu siltumenerģijas patēriņš apkures periodā nebūs vairāk kā 34.72 kWh/m2 gadā, kas nozīmē, ka ēkai ir sasniegts pats augstākais energoefektivitātes novērtējums A+ klase.

Būtiski atzīmēt, ka veicot ēkas pirmsnodošanas ekspluatācijā gaiscaurlaidības pārbaudi (blowerdoortests) tika sasniegts ēkas gaiscaurlaidības rādītājs n50=0,08 1/h, kas ir viens no labākajiem, līdz šim sasniegtajiem ēkas gaiscaurlaidības rādītājiem, Latvijā.

Blower Door tests ir process, kas palīdz izmērīt ēkas hermētiskuma pakāpi, kad tiek noskaidrota norobežojošo konstrukciju hermetizācijas darbu kvalitāte un ēkas gaisa caurlaidības rādītāji. Papildus tiek izmantots aprīkojums - termokamera un dūmu ģenerators, lai precīzi novērtētu būvniecības kvalitāti, piemēram, logu un durvju montāžu, konstrukciju savienojuma vietas u.c.

Lasi vēl

Komentāri (1)

  • 0
    qwerty 07.09.2022, 16:53:15

    Tāds dīvains vārds ,,ILGTSPĒJĪBA''. Vai tādu var piemērot objektam kas tikko uzcelts? Es saprotu, ja to piemērotu Livonijas ordeņpilij vai kādai baznīcai.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: