3. oktobrī Ugāles evanģēliski luteriskās baznīcas vēsturiskās ērģeles poļu baroka mūzikas eksperta prof. Kšištofa Urbanjaka skaidrojumos un interpretācijas atklās baroka laikmeta mūzikas nianses.

No plkst. 12. līdz 17 norisināsies meistarklase "Baroka repertuāra atskaņojuma prakse uz vēsturiskām ērģelēm". Meistarklases saturs: baroka mūzikas atskaņojums uz perioda instrumenta, ievērojot gaisa apgādes sistēmas īpatnības, artikulāciju, frāzēšanu, reģistrāciju un repertuāra vispārējo izteiksmi.

Plkst. 19 meistarklašu dalībnieki un citi interesenti laipni aicināti apmeklēt profesora Kšištofa Urbanjaka koncertu.

Gan meistarklases vērošana, gan koncerta apmeklējums ir bez maksas.

Ugāles draudzes mācītājs un ērģeļbūvētājs Jānis Kalniņš: ''Kādēļ meistarklase Ugāles baznīcā? - Ugāles baznīcas ērģeles 1701. gadā pabeidza būvēt Kuldīgā dzimušais un strādājošais ērģeļbūvētājs Kornēlijs Rāneuss (Cornelius Rhaneus). Tām ir 28 registri, kuri sadalīti uz diviem manuāļiem un pedāli, tādējādi tas ir lielākais vēsturiskais agrīnā baroka instruments Ziemeļeiropā. Pēc restaurācijas 2005. gadā ērģeles ir atguvušas savu sākotnējo veidolu, kas ietver arī oriģinālo gaisa apgādes sistēmu ar četrām kīļplēšām, pedāļa un manuāļu klaviatūras ar oriģinālajiem izmēriem. Baroka instrumentu no modernām ērģelēm atšķir ievērojami īsāki taustiņi, daudz platāks pedālis, sensitīva gaisa apgādes sistēma, Baroka skaņojumā ar atšķirīgi temperētām kvintām dažādas tonalitātes skan atšķirīgi, daži akordi pat visai disonējoši. Šīs instrumenta īpatnības prasa būtiski atšķirīgu pieeju repertuāra atskaņošanā, sniedzot iespēju pietuvoties autentiskai baroka laikmeta mūzikas interpretācijai, kas nav iespējams uz romantiskajām un modernajām ērģelēm. Repertuāra apguve uz autentiska baroka instrumenta sniedz dziļāku izpratni par baroka laikmeta ērģeļmūzikas interpretāciju un atbilstošo paņēmienu piemērošanu izpildītājpraksē uz modernajiem koncertinstrumentiem''.

Ērģelnieks Kšištofs Urbanjaks tiek uzskatīts par lielāko baroka mūzikas ekspertu un interpretu Polijā.

Visi interesenti meistarklases vērošanai aicināti pieteikties līdz 29. septembrim plkst. 17, aizpildot anketu: https://forms.gle/TXDcoPtQ8zbDgE6x7

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: