Šajā nedēļā Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) Irbenē uzsākts darbs pie LOFAR antenu montāžas.

Antenu montāžu veic Nīderlandes uzņēmums Astron un Ventspils uzņēmums Akro, darbos iesaistot arī Ventspils Augstskolas studentus, pasniedzējus un administrācijas darbiniekus.

Uzstādītas pirmās no 96 augstfrekvenču antenām. Lai nosegtu LOFAR lietoto frekvenču diapazonu, Irbenē tiks izmantoti divu veidu uztvērēji un antenas – zemfrekvenču un augstfrekvenču. Montāžas darbi notiek uzņēmuma Astron pārstāvja Marhela Gerbera vadībā, bet darbus veic VSRC Elektronikas nodaļas darbinieki – nodaļas vadītājs dr. Romass Pauliks, elektronikas inženieri Klāvs Kalnejs, Kristers Dēnavs un Kārlis Luksis.

Jau iepriekš ziņots, ka LOFAR ir lielākais radioastronomijas zemo frekvenču radioteleskops, ko veido vairākās valstīs izvietoti, savstarpēji saistīti LOFAR antenu lauki, kuri strādā zemo frekvenču diapazonā no 10 līdz 240 MHz un izceļas ar savu revolucionāro dizainu. LOFAR–Latvia būs būtisks papildinājums lielākajam radioteleskopu tīklam pasaulē, kas savienots ar centrālo staciju Nīderlandes ziemeļos, tā veidojot vairāk nekā divu tūkstošu kilometru garu tīklu.

Ar šo unikālo instrumentu astronomi varēs izpētīt un ielūkoties vēl tālāk Visumā. Starptautiskais LOFAR teleskopu tīkls ir Eiropas zemas frekvences radioteleskopu tīkls, kas savstarpēji savienots ar ātrgaitas optisko tīklu, kur tūkstošiem antenu ar jaudīgiem datoriem rada milzu virtuālu antenu ar diametru vairāk nekā divi tūkstoši kilometru. Tādējādi šādam teleskopam ir vēl asāka un jutīgāka uztveršana.

LOFAR stacijas izveide gan VSRC, gan Latvijai sniegs jaunas zinātniskas iespējas ne tikai radioastronomijas sfērā, bet arī informācijas un komunikācijas tehnoloģijās, ģeofizikā, ģeodēzijā, vides inženierijā un bioekonomikā.

Lasi vēl

Komentāri (6)

 • -3
  AntiKurzemnieks 18.07.2019, 05:42:29

  Vai antenas noderētu arī militāriem mērķiem?
  Piemēram,lai sekotu kādas mums naidīgas kaimiņvalsts aktivitātēm?

 • -7
  yolo 18.07.2019, 08:30:09

  Folija cepure tev nokrita

 • -1
  VpilsAugstskola 18.07.2019, 14:29:52

  Labdien!

  LOFAR antenas ir paredzēts izmantot šādiem mērķiem:

  •Iekļauties Starptautiskajā LOFAR teleskopu tīklā (ILT), un būt vienai no 40 stacijām pasaulē, kas darbojas zemo frekvenču radiodiapazonā;
  •Iekļauties Eiropas un pasaules zinātnes telpā, vairot Ventpils prestižu kā vienai no unikālas zinātniskās infrastruktūras vietām, kļūt par līdzvērtīgu partneri;
  •Risināt mūsdienu astronomijas problēmas un veikt pētījumus šādās jomās:
  -augstas enerģijas kosmiskais starojums
  -pulsāri
  -saules aktivitāte
  -kosmosa magnētisms, u.c.;
  •Latvijas zinātniekiem iesaistīties pasaules līmeņa pētniecībā Latvijā, veidojot kopprojektus ar ārvalstu partneriem.

 • 0
  specialists 19.07.2019, 09:43:07

  īsāk sakot - tās, acīm redzot, ir vērstas uz visumu.

 • 0
  Johny Bannis 20.07.2019, 11:08:04

  buus arii kaads vizuaals materiaals par to antenas izskatu?

 • 0
  VpilsAugstskola 22.07.2019, 14:33:40

  Labdien, Johny Bannis!

  Pateicamies par izrādīto interesi! Antenu prototipi jau šobrīd ir apskatāmi Irbenē, ja piesaka ekskursiju uz Irbenes radioteleskopu kompleksu. Kā arī varat sekot līdzi aktivitātēm, kas saistītas ar LOFAR, Ventspils Augstskolas un Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas Centra mājas lapā vai sociālajos tīklos.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: