Gadījumos, kad darba ņēmēju ienākumi pērn bijuši mainīgi un tie atšķiras no iepriekšējā gada ienākumiem, var rasties situācija, kad 2018. gada laikā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) nav samaksāts pilnā apmērā un 2019. gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, nodoklis jāpiemaksā, liecina VID informācija.

Patlaban VID vēl nav precīzas informācijas, cik cilvēkiem šāds nodokļu parāds varētu būt izveidojies, taču aptuvenas aplēses liecina, ka tie varētu būt līdz pat 60 000 darba ņēmēju.

Pagājušajā gadā īstenotās nodokļu reformas ietvaros Latvijā tika ieviesta progresivitāte nodokļu politikā. Tas nozīmē, ka kopš 2018. gada IIN likmi (20% vai 23%) piemēro atbilstoši saņemtajiem ienākumiem, bet neapliekamo minimumu VID katram algas saņēmējam prognozē individuāli, divreiz gadā.

Nesamaksāto nodokļu starpība var rasties personām, kuras 2017. gadā nav strādājušas pilnu gadu, vai kurām nav bijuši ienākumi, piemēram, māmiņas, kas atgriežas darbā no bērna kopšanas atvaļinājuma, personas, kuras tikai nesen uzsākušas darba gaitas, personas, kurām ir vairāki ienākumu avoti (papildus darba algai saņem arī autoratlīdzības vai pensiju) un personas, kuras ir mainījušas darbu.

Situācija, kad nodoklis par pagājušo gadu būs jāpiemaksā, var rasties tad, ja darba ņēmējs ir strādājis vairākos darbos un katrā atsevišķi ienākumi nav pārsnieguši 1667 eiro, tāpēc maksāta 20% IIN likme, bet kopējie gada ienākumi ir lielāki par 20 004 eiro. Attiecīgi no tās summas, kas pārsniedz šo slieksni, nebija ieturēta 23% IIN likme. Šādā gadījumā personai ir pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju un samaksāt starpību.

Tāpat kopš pagājušā gada divas reizes gadā VID prognozē individuālu neapliekamo minimumu, ņemot vērā iepriekšējā pusgadā saņemtā ienākuma apmēru. Prognozētais neapliekamais minimums ļauj uzreiz noteikt neapliekamo summu, par kuru IIN netiek ieturēts katru mēnesi. Uzzināt prognozēto neapliekamo minimumu var Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) algas nodokļa grāmatiņā. Prognozētais neapliekamais minimums var ietekmēt tos darba ņēmējus, kuru ienākumi ir mainīgi un atšķiras no iepriekšējā gada.

Aizpildot gada ienākumu deklarāciju, ko varēs iesniegt no 1. marta, varēs uzzināt, vai izveidojies nodokļu parāds. Ja deklarācija nebūs iesniegta, VID par izveidojušos nodokļu parādu informēs elektroniski vai pa pastu. Nodokļa starpība būs jāsamaksā līdz 17. jūnijam, ja parāda summa pārsniegs 640 eiro, tad to varēs sadalīt vairākos maksājumos.

Lai tāda situācija vairs nerastos, darba ņēmējs var lūgt VID vispār nepiemērot neapliekamo minimumu un maksāt 23% iedzīvotāju ienākuma nodokli - tad valsts pēc tam atmaksās pārmaksāto nodokli.

Lasi vēl

Komentāri (6)

 • 0
  Nif nifs 05.02.2019, 16:43:48

  Gribēšu redzēt vētru, kas sāksies pēc marta. Reiznieces kladzināšana par viņas finansu reformas izdevīgumu iedzīvotājiem parādīs savu īsto "seju".

 • -1
  kaimiņš007 05.02.2019, 17:25:50

  Tā reforma ir tāda ,ka par janvāri alga ir mazāka kā pagājušo gadu, jo neapliekamais minimums ir sarucis ,lai gan alga ir cieta un nemainīga, vārdu sakot , tiekam aplaupīti un vēl var sanākt darīšana ar VID un jāatver maciņš vēl reizi, tā teikt, lai vēl nodokli samaksātu.

 • 0
  M.A.S.J.A. 05.02.2019, 18:05:03

  Forši gan. Cilvēks atrod otru darbu, maksā otrajā vai trešajā darbā nodokļus no pirmā eiro, saplāno laiku, lai paspētu uz abām vietām, cenšas cik vien iespējams labi veikt sev uzticēto darbu un beigās vēl paliek parādā VID????
  Vai tad otrs vai trešais darbs tiek meklēts aiz labas dzīves?

 • 0
  Zanis zubis 05.02.2019, 23:03:59

  Pareizi, sūciet tik darba cilvēku asinis! Par maz vēl šo valsti pametuši! Pie tiem, kuri grābj miljonus tāpat klāt netiek.

 • 0
  Kurzemnieks 05.02.2019, 23:37:37

  Ar šo VIDs tikai apstiprina aplokšņu algu priekšrocību..

 • 0
  Visvaldis1990 06.02.2019, 00:38:52

  Man pirmo pusgadu neapliekamais bija 7ero, otraja pusgada 0.00... ta vien gribas redzet, ko radis deklaracija....

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: