Ik gadu tirdzniecības centri, bankas, skolas un citas iestādes saskaras ar ļaundariem, kuri huligānisku vai citu noziedzīgu motīvu vadīti telefoniski vai ar e-pasta starpniecību paziņo, ka konkrētajā ēkā ir ievietots spridzeklis vai cits sprādzienbīstams priekšmets. Tamlīdzīgu ziņojumu skaits pēdējo mēnešu laikā ir ievērojami pieaudzis.

Valsts policija brīdina, ka apzināti nepatiess paziņojums par spridzekļa ievietošanu kādā ēkā ir noziegums. Tamlīdzīgos gadījumos tiek uzsākts kriminālprocess, kurā policija, veicot izmeklēšanu, noskaidro nozieguma izdarītāju, un tiesa piemēro kriminālsodu.

Pēdējo mēnešu laikā ir ievērojami pieaudzis huligānisku darbību skaits, draudot uzspridzināt atsevišķas izglītības iestādes un tirdzniecības centrus. Ļaundari parasti piezvana vai nosūta e-pasta vēstules par sprādziena draudiem, tādā veidā traucējot iestāžu un organizāciju darbu. Ja gada sākumā tika saņemts vien pa kādam tamlīdzīgam zvanam vai e-pastam, tad šā gada oktobrī tika reģistrēti 46 šādi gadījumi, bet novembrī jau 66.

Saņemot nepamatotus paziņojumus par spridzināšanas draudiem, Valsts policijā tiek uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 231.1 panta – par apzināti nepatiesa paziņojuma par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu vai novietošanu.

Valsts policijas izmeklētāji izmanto visas tās rīcībā esošās metodes, lai noskaidrotu šādu zvanītāju vai e-pastu sūtītāju identitāti. Pēdējo piecu gadu laikā, no 2018. gada līdz 2022. gada oktobra beigām, Valsts policija ir pabeigusi izmeklēšanu un nodevusi prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai 63 kriminālprocesus pēc Krimināllikuma 231.1 panta. Jāpiemin, ka vairākos kriminālprocesos ir vairākas noziedzīgu nodarījumu epizodes, jo bieži vien ļaundari veic daudzus viltus zvanus vai izsūta vairākus e-pastus uz dažādām iestādēm. Tāpat Valsts policija aktīvi turpina darbu, lai noskaidrotu arī citus ļaundarus.

Par šādu noziegumu Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana līdz vienam gadam vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods. Ja ar noziegumu ir radīts būtisks kaitējums, paredzēta brīvības atņemšana līdz trīs gadiem, savukārt, ja ar noziegumu ir radītas smagas sekas – brīvības atņemšana līdz pat pieciem gadiem.

Turklāt vainīgajām personām var tikt piespriests uzņēmumiem vai iestādēm atlīdzināt nodarītos materiālos zaudējumus, kas radušies šādas rīcības rezultātā, un tie var būt tūkstošiem eiro lieli.

Valsts policija vērš uzmanību, ka apzināti nepamatoti Valsts policijas vai citu operatīvo dienestu izsaukumi nav pieļaujami. Veicot šādus nepamatotus izsaukumus, kas prasa Valsts policijas dažādu struktūrvienību, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vai citu operatīvo dienestu reaģēšanu, tiek ievērojami traucēts operatīvo dienestu darbs, jo ekipāžas, kas citkārt būtu norīkotas uz citu neatliekamu izsaukumu apkalpošanu, reaģē uz šiem nepamatotajiem izsaukumiem un pārbaužu laikā patērē ievērojamu laiku. Tā rezultātā iedzīvotājiem, kuri patiešām ir cietuši no noziedzīga nodarījuma, vai kuriem ir nepieciešama citu operatīvo dienestu steidzama palīdzība, var nākties gaidīt ilgāk līdz dienestu ierašanās brīdim. Tas savukārt var izraisīt smagas sekas jebkuram iedzīvotājam, kuram konkrētajā brīdī nepieciešama operatīvo dienestu steidzama palīdzība.

Valsts policija aicina pieaugušos ar saviem bērniem pārrunāt sekas, kas iestājas šādas neapdomīgas rīcības rezultātā!

Tajā pašā laikā gadījumos, kad policijas palīdzība ir tiešām nepieciešama vai iedzīvotāju rīcībā ir nonākusi informācija par iespējamu apdraudējumu, kas jāpārbauda, policija ir jāizsauc nekavējoties.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: