Lai arī epidemioloģiskā situācija valstī ir skarba, no pirmdienas, 1. novembra, 1.-3. klašu skolēni atsāks mācības klātienē, pauda izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece.

Viņa stāstīja, ka par nepieciešamību nodrošināt klātienes mācības pārliecību guvusi šīs nedēļas sākumā, apmeklējot Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu (BKUS), kur tolaik ārstējās septiņi bērni, kuri bija sasirguši ar Covid-19. Mediķi ministri pārliecinājuši, ka skolām ir jābūt atvērtām, jo tagad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes nedēļā atvedot trīs, četrus bērnus, kuri sev nodarījuši paškaitējumu. Iepriekš šādi gadījumi bijuši viens, divi mēnesī.

"Pašlaik, glābjot dzīvības nevakcinētiem pieaugušajiem, nonāksim pie tā, ka jauniem cilvēkiem būs jāglābj dzīvības un dzīves," brīdina ministre.

Muižniece izprot mediķu situāciju, taču uzskata, ka valsts nevar iznīcināt tās nākotni, tādēļ skolām ir jābūt atvērtām.

Ministre uzsver, ka 1.-3. klašu skolēnu klātienes mācību procesā ir jāievēro visaugstākie drošības pasākumi, proti, jālieto sejas maskas, jāvēdina telpas, jāievēro distance, roku higiēna un jādzīvo savā "burbulī", ko tagad skolās būs vieglāk ievērot, jo būs vairāk brīvu telpu.

"Diemžēl šajā laikā nebūs interešu izglītības nodarbību, ekskursiju, jo prioritāte ir mācību darbs," skaidroja ministre.

Muižniece atkārtoti aicina vecākus rūpīgi sekot līdzi bērnu veselības stāvoklim un nekādā gadījumā nevest viņus uz skolu ar iesnām, klepu vai sāpošu kaklu. Bērniem ar slimības simptomiem ir jāpaliek mājās, viņi jānovēro, jāveic Covid-19 testi, lai neaplipinātu visus klasesbiedrus vai pat skolasbiedrus.

Ministre pieļauj, ka, ņemot vērā to, ka tagad arī vakcinētajiem cilvēkiem, nonākot kontaktā ar Covid-19 slimu personu, ir jāievēro karantīna, varētu būt biežāki gadījumi, kad visa klase dosies karantīnā un varētu trūkt pedagogu. Viņa gan liek cerības, ka tie pedagogi, kuri strādās attālināti, varēs palīdzēt mācību procesa nodrošināšanā.

Jautāta par klātienes mācībām pēc 15. novembra, ministre atbildēja, ka par to patlaban vēl tiek spriests, taču neesot indikāciju, ka nebūs iespējams nodrošināt klātienes mācības skolās un augstskolu darbu "zaļajā režīmā". Muižniece pieļauj, ka varētu ļaut skolām piecas dienas mēnesī strādāt attālināti un katra skola varētu izvēlēties savu pieeju, kā to labāk darīt.

Izglītības un zinātnes ministrija ir veikusi aptauju par to pedagogu skaitu, kuri līdz 15. novembrim nebūs vakcinējušies un grasās pārtraukt darba attiecības. Vispārizglītojošās skolās tādi esot 5%, pirmsskolas izglītības iestādēs - 6%. "Ir atsevišķi novadi, kur situācija ir sliktāka, piemēram, Ķekavas novads, kur šādu pedagogu īpatsvars ir 9%, kas varētu kādu laiku radīt grūtības mācību procesa nodrošināšanā. Taču lielas drāmas nebūs, jo lielākais īpatsvars skolotāju, kuri ir gatavi pamest darbu, strādā skolās ar mazu skolēnu skaitu, tādēļ pašvaldībām būs jārod iespēja šos skolēnus pārvietot uz lielākām skolām," skaidroja Muižniece.

Lasi vēl

Komentāri (8)

 • -3
  Ilze88 29.10.2021, 17:21:15

  Zināms, ka saslimušo kļūst vairāk un visvairāk pārnēsā bērni, vai skolas nodrošinās katra bērna drošību,lai bērni neatnestu vīrusu mājās un otrādi,lai neaplipinātu citus. Tas,ka klases sēdēs karantīnā ir skaidrs un diži nekāda klātiene neiznāks

 • -3
  Kaudzītes brālis. 29.10.2021, 17:26:44

  Taisni tā.Bērnam neiestāstīsi,ka jāturas tālāk no citiem.Visvairāk taču čupoties raduši ir tieši sīkie.Drīz vien jau sagaidīsim,ka arī viņi sāks biežāk slimot un mirt.Tā nu tas ir.

 • 0
  Tā nu ir 29.10.2021, 19:12:22

  Viss pareizi. Nedrīkstētu jau to čupošanos. BET... Kāda ir alternatīva, lai bērni mācītos KLĀTIENĒ nevis kautkur pa kaktiem...??? Pagājušo mācību gad, vecāki paši šūmējās, ka sačakarēts mācību gads un pats mācību process, ka bērniem jāmācās tieši KLĀTIENĒ. Tagats nu tā būtu, bet atkal... vai,vai,vai. Protams, ka jāuztraucas, BET... Kāds ir analoģisks variants, lai mācītos klātienē... bez uztraukumiem...???

 • 0
  Tā nu ir 29.10.2021, 19:25:54

  UN. Tad vēl velnszina, kad te kautkas mainīsies uz labo pusi. Šī epopeja var vilkties vēl gadiem ilgi. Vasarā viss vaļā, iet uz urrrā. Kā rudens, tā viss teijāteris no sākuma. Viss štop, viss ciet ,u.t.t.. Nu tad atliek pēdiskais variants. Mācību gadu-mēnešus pārcelt uz vasaras mēnešiem, t.i. no aprīļa līdz zeptembrim. Tad nu rīgas pārgudrīšiem būtu galvassāpju cienīgi uzdevumi, visu mācību programmu, kas paredzēta 9mēnešiem, optimizēt( kā jau pie mums tas visur pieņemts), uz 5iem mēnešiem. Za to no 1.septembra līdz 1. aprīlim lielais brīvlaiks... Bet tad nu mācības VISIEM būs klātienē. Šāds nu būtu alternatīvs variants, lai mācītos klātienē. Moš,ka nav svalkā metams, KO...???

 • -1
  Cita ventspilniece. 29.10.2021, 20:48:02

  Laba ideja,ja kas.

 • -6
  tery 30.10.2021, 08:50:09

  Jā, jā... vēl stulbāku neko nevar izdomāt. pa vasaru kurš būs tas, kas bērnus ieliks telpās skolā

 • -2
  Tā nu ir 30.10.2021, 20:52:18

  Nu takš tas nav domāts nopietni... KAUTGAN, no tiem amurgalvanalfabētdebīliķiem, tur tajā rīgas čuhņā, var sagaidīt da JEBKO!

 • 0
  Nif nifs 31.10.2021, 07:47:58

  Visiem skolēniem vajag klātienes mācības. Pašvadītā ir tikai tāds birokrātu atrakstīšanās veids, sak - viss kārtībā. Nekas nav kārtībā, tā nav normāla izglītība, zināšanu līmenis krītas. Saputroja veco izglītības sistēmu, sajaucot mācības kopā " kompetencēs", tik piemirsa, ka vajag arī grāmatas, mācību materiālus, no kā pa jaunam " pašvadīties". Jo dziļāk mežā, jo vairāk koku.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: