Pedagogi rosina atlikt 2019./2020. mācību gada centralizēto eksāmenu kārtošanu un aizvietot tos ar mācību gada atzīmi, jo pedagogu, skolēnu un visas sabiedrības veselības drošība šobrīd ir prioritāte, izriet no Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) veiktās pedagogu aptaujas.

Kā pavēstīja arodbiedrības sabiedrisko attiecību speciālists Guntis Meisters, skolotāju ieskatā šo lēmumu nepieciešams pieņemt pēc iespējas ātrāk, lai mācību procesā iesaistītie var laikus plānot un īstenot attiecīgas izmaiņas savā darbā.

Skolotāji arī aicina nepieļaut izglītības iestādēs strādājošo tehnisko darbinieku situācijas pasliktināšanos, jo prakse rādot, ka darba devēji izdara spiedienu, lai nodarbinātie piekristu ikgadējam apmaksātajam vai bezalgas atvaļinājumam.

Tāpat LIZDA aicina pašvaldības pievērst uzmanību tam, ka nepieciešams papildus atbalsts izglītības iestādē, lai pedagogiem noteiktu darba laika robežas un panāktu to ievērošanu no izglītojamo un vecāku puses. Pedagogi aptaujā akcentē ļoti lielu darba slodzi pie datora, tāpēc LIZDA rosina pašvaldībām apzināt pedagogu darba vietu atbilstību Darba aizsardzības likuma prasībām.

Kas attiecas uz projektu "Tava klase", tad kopumā pedagogi to vērtē kā labu papildus interaktīvu mācību rīku, tomēr arodbiedrība aicina Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) publiski paust viedokli, ka tas ir brīvprātīgi izmantojams un izglītības iestādes pašas nosaka, vai un cik lielā mērā mācību procesa realizēšanai tas tiek izmantots.

Vienlaikus LIZDA lūdz IZM steidzamības kārtā izvērtēt priekšlikumus un prasīt papildus finansējumu, lai nodrošinātu atbalsta mehānismus kvalitatīvāka attālinātā mācību procesa nodrošināšanai.

Tāpat skolotāji pieprasa garantijas, ka 2019./2020. mācību gadā pedagogiem noteiktā darba samaksa saglabāsies līdz 31. augustam.

Minētos priekšlikumus attālinātā mācību procesa pilnveidošanai ārkārtējās situācijas apstākļos LIZDA ir nosūtījusi ministrijai un pašvaldībām.

Arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga norādīja, ka, viņasprāt, šobrīd nacionālā līmenī rūpējas par daudzu profesiju pārstāvjiem, bet pedagogiem ar paaugstinātu darba slodzi nav pietiekama profesionālā un finansiālā atbalsta.

"Finansējums tiek atrasts daudzu jautājumu risināšanai no četriem miljardiem eiro, bet nacionālā līmenī nevar nodrošināt pedagogiem kaut daļēju izdevumu kompensēšanu par paaugstinātajiem interneta un telefona rēķinu izdevumiem, privāto datoru un telefonu izmantošanu darba vajadzībām," uzskata Vanaga.

Vanaga arī atgādināja, ka daudzi pedagogi ir arī vecāki, kuriem jāuztur savas ģimenes, un viņas ieskatā nav pieļaujams, ka ģimenes budžeta līdzekļi jālieto ilgstoši darba vajadzībām. Arī skolēnu ģimenēm būtu jākompensē izdevumi par internetu, uzskata arodbiedrības vadītāja.

Lasi vēl

Komentāri (9)

 • -1
  grosh 08.04.2020, 18:14:16

  Pilnīgi atbalstu!

 • -2
  Brīvība 11.04.2020, 00:45:13

  Atbalstu.

 • -1
  Jeska 11.04.2020, 11:20:38

  2021 gads ((

 • -1
  Rumbuls 11.04.2020, 14:52:56

  Šo situāciju es saprotu labi, ir drūms laiks, bet diez vai vienīgais uzskatu cik stulbi tas izklausās, ka visiem pārējiem bija jāliek eksāmeni, un šiem jaunajiem sveika caursprukt ir dots. Nevienu apvainot nevēlos, tik mans viedoklis tāds.

 • 0
  @@@ 11.04.2020, 15:25:50

  Tu tiešām ir tik stulbs ?

 • 0
  Nif nifs 11.04.2020, 20:13:30

  Kādā sveikā? Tu maz zini, kā viņi, izolēti no draugiem, cīnās ar tiem uzdevumiem? Līdz jukšanai. Un atzīst, ka daudz labprātāk ietu uz skolu.

 • 0
  Rumbuls 11.04.2020, 21:46:55

  Es kopš 12. marta nesmu saticis nevienu draugu.. un vēl nesatikšu uz ilgāku laiku, domā man nav apnicis? Āri vēl mācos profesiju klāt. Tālākais kur esmu bijis līdz veikalam.. noriebies jau viss. bet tas viedokli manu nemaina. Mr. nif

 • -1
  Brīvība 11.04.2020, 23:20:52

  Tev vienlīdzību sakārojies?
  Aizmirsti - tāda nav bijusi un nekad nebūs.
  Liekulīgu izrunāšanos šai jautājumā gan var dzirdēt cik uziet.
  Nevar spiest likt eksāmenu tā pati valdība, kura (pamatoti) liegusi normālu mācību procesu.

 • 0
  Nif nifs 12.04.2020, 13:59:24

  Savā ziņā, ja eksāmeni būtu jākārto parastā kārtībā, tas būtu interesants rādītājs. Vai rezultāti labāki, bēdīgāki vai līdzvērtīgi. Ka beigās vēl neizdomā, ka skolas un skolotājus nevajagm tāpat labi :)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: