Lai uzlabotu demogrāfisko situāciju, ģimenēm ar vairākiem bērniem jau nākamgad vajadzētu ieviest valsts dotāciju mājokļa iegādei vai paplašināšanai, informēja Ministru prezidenta padomnieks demogrāfijas lietu jautājumos, Demogrāfijas lietu centra vadītājs Imants Parādnieks.

Viņš norāda, ka mājokļu pieejamības jautājuma risināšanu tuvākajā laikā ir noteicis par prioritāru uzdevumu, jo dzīvesvietas šaurība esot ļoti būtisks faktors, kas ierobežo bērnu skaitu ģimenē. Citas valstis šai problēmai jau esot atradušas ļoti veiksmīgus risinājumus, un Parādnieks tos min kā piemērus, no kuriem Latvija varētu mācīties.

"Ģimenēm, kurām ir salīdzinoši labi ienākumi, pabalstu un atvieglojumu apjoms Latvijā ir daudzmaz normāls. Nesaku, ka pietiekams, bet, teiksim, saprātīgs. Jāfokusējas uz to grupu, kurai ir nepieciešams vēl papildu atbalsts. Tāpēc šī dotācija mājokļa iegādei vai būvei un paplašināšanai ir ļoti būtiska," norāda politiķis.

Vaicāts, kā realitātē varētu izskatīties šī dotācija, Parādnieks skaidro, ka "tehniski tie varētu būt 10 000-12 000 eiro, kas ir kā sertifikāts, ko var realizēt, iegādājoties mājokli". Viņš šo dotāciju salīdzina ar pirmo iemaksu, bankā ņemot hipotekāro kredītu. "Banka šo sertifikātu atprečo, no valsts saņemot naudu," iecerēto sistēmu apraksta premjera padomnieks demogrāfijas lietu jautājumos.

Skaidrojot, kādiem kritērijiem ģimenei jāatbilst, lai saņemtu šādu valsts dotāciju, Parādnieks stāsta, ka, piemēram, Igaunijā tās ir ģimenes ar trim un vairāk bērniem. "Pie mums sākotnēji kritēriji varētu būt tādi paši. Ideāli būtu, ja šādu dotāciju varētu saņemt ģimenes, kurās ir divi bērni, bet kuras plāno trešo," norāda politiķis.

Viņš stāsta, ka Ungārijā līdzīgas dotācijas apmērs esot 32 000 eiro, un tur uz šādu valsts atbalstu varot pretendēt arī jaunās ģimenes, kuras apņemas desmit gadu laikā laist pasaulē trīs bērnus. "Manuprāt, tā ir ļoti drosmīga prakse. Tiesiski viss ir izrunāts, kas notiek, ja šī apņemšanās netiek pildīta. Tik tālu viņi ir gājuši. Tas, manuprāt, būtu virziens, uz kuru arī mums vajadzētu iet, iespējams gan, pieticīgāk, bet pārliecinoši sākt jau 2020. gadā," norāda Parādnieks.

Kā ziņots, kontekstā ar nākamā gada budžetu Parādnieks arī apņēmies rast risinājumu, lai vecākiem par bērnu kopšanas laiku nodrošinātu atbilstošu pensijas apmēru. Viņš norādījis, ka tam papildu nauda nav nepieciešama, esot vajadzīga tikai politiskā griba. Līdzekļi šim mērķim tikšot ņemti no speciālā budžeta.

Lasi vēl

Komentāri (9)

 • -2
  Mortīcija 09.04.2019, 14:25:25

  Vai pareizāk nebūtu šādām ģimenēm piešķirt pašvaldības dzīvokļus ar atbalstu īres un komunālo maksājumu segšanā?

 • -2
  Ilga S. 09.04.2019, 17:44:50

  Tikai un vienīgi pašvaldības dzīvokļus.Protams,bez tiesībām izīrēt citām personām.

 • -4
  Kaktuss 11.04.2019, 12:09:25

  Un par kādiem nopelniem? Tikai tāpēc ka ir apprecējušies un ir mazulis?

 • -2
  Kaktuss 11.04.2019, 12:12:27

  piedodiet, runa ir par vairākiem bērniem, bet tomēr, arī daudzbērnu gadījumi būtu izskatāmi.

 • 0
  No malas 11.04.2019, 16:39:20

  LATVIEŠU ģimenēm.Svešiniekus varbūt nevajadzētu atbalstīt.

 • -8
  Kurzemnieks 09.04.2019, 15:16:58

  Labāk valsts sniedz šādu vienreizēju, bet būtisku atbalstu nekā izveido kārtējo regulāro pabalstu un sponsorēto dzīvokļu saņēmēju grupu.
  Nu un - vairāki bērni?
  Tas taču ir normāli. Strādā kā visi, maksā par dzīvokli kā visi/.
  Bet, par cik lasām - 'vajadzētu', tas nozīmē vien kārtējo politiķu solījumu pļāpu līmenī.

 • -2
  Krišs Daugulis 09.04.2019, 19:54:31

  Es savējos izaudzināju un izskoloju bez pabalstiem, bet man nav problēmu finansēt arī tos, kam rokas švakākas par svimpi.
  Aiziet - nodokli studijā!

 • 0
  karlito 10.04.2019, 11:04:49

  Nav slikta ideja,tikai baidos,ka tas viss paliks tikai runu līmenī...kārtējo reizi valstij atkal nebūs naudas !

 • -3
  Kaktuss 11.04.2019, 12:14:32

  Ar kautko jau partijām pamazām jāsāk barot potenciālos vēlētājus, jo pašlaik izskatās ka uz urrā! nemaz tā neiet kā bija solīts.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: