Kā Ojārs Vācietis reiz teica: ''Pilsēta bez upes ir kā putns bez dziesmas.'', tādēļ pilsētas dzīvē, kurā ir upe, liela nozīme ir tiltam. Latvijā ir ap 2500 tiltu, bet Kurzemē ir divi īpaši - Liepājā izgriežamais tilts un vienīgais Latvijā paceļamais tilts pāri Ventai Ventspilī.

Mobili tilti ar kustīgu posmu kuģu satiksmes nodrošināšanai ir vietās, kur jāsalāgo dažādi transporta veidi. Mēdz būt paceļami (kā pie senajām pilīm), izgriežami, līdzīgi liftiem un pat saritināmi un saliekami tilti.

Ventas tilts būvēts 1963. gadā. Tilta vidējā daļa tika būvēta paceļama, taču tehnisku problēmu dēļ, tilts kā paceļams tā arī netika izmantots. Vecie ventspilnieki stāsta, ka reiz gan esot mēģināts tiltu iedzīvināt - pacelt pacēla, bet nevarēja to nolaist. Nācās lūgt Padomju armijai, lai sūta tankus palīgā. Tilts tolaik bija 13m plats. Laika posmā no 1996. līdz 2001. gadam tika domātas dažādas versijas kā tiltu izmantot, līdz tika pieņemts lēmums veikt tilta rekonstrukciju.

Tilta rekonstrukcijas darbi tika uzsākti tikai 2009. gada augustā un jau 2010. gada pirmajos Ziemassvētkos tilts tika atklāts. Rekonstrukcijas laikā būtībā tika radīts pavisam jauns tilts - no vecās konstrukcijas tika saglabāti tikai upes balsti, tai skaitā arī divi vidējie telpiskie paceļamās daļas balsti. Mūsdienās tilta kopējais garums sasniedz 281.14 metrus, savukārt, platums izaudzis līdz 19.2 metriem un līdzšinējo divu braukšanas joslu vietā tagad ir četras, abās tilta pusēs ir ietves, no kurām viena apvienota ar veloceliņu. Tilta divpusēji paceļamo daļu veido divi posmi, to atvēršanās leņķis ir 85 grādi un kuģu ceļa platums pie atvērta tilta ir 31.37 metri.

2011. gada nogalē tilts pār Ventu piedzīvo savu spozmes mirkli - tas iedegas īpašā apgaismojumā, kas izgaismo ne tikai balstus, bet arī uz katras laternas veido izgaismotus spārnus, kļūstot par ievērojamu pilsētas gaismas mākslas objektu.

No katra kuģa, kura vajadzībām tiek pacelts tilts, iekasē speciālu tilta nodevu. Ir noteikts, ka tilts netiek pacelts no plkst. 7 līdz 9, kad iedzīvotāji steidzas uz darbu, un vakarā no plkst. 17 līdz 19, kad vairums atgriežas mājās. Tilts netiek pacelts arī gadījumā, ja vēja ātrums ir lielāks par 14 m/s un pērkona negaisa laikā.

Tilta paceļamo mehānismu vadības pults, pieci monitori, atrodas Ostas kapteiņa dienestā. Par tilta pacelšanu satiksmes dalībnieki vispirms tiek brīdināti. Brīdinājuma signāli ļauj ne vien laikus pamanīt to, kas notiek uz tilta, bet arī izvēlēties piemērotāku veidu, kā turpināt ceļu - piemēram, nogriezties uz Apvedtiltu, bet varbūt piebremzēt un paskatīties, kā tilts paceļas un nolaižas.

Tiesa, gadās cilvēki, kuri nemana ne pirmo, ne otro, ne trešo brīdinājumu. Viss uz tilta notiekošais tiek fiksēts novērošanas kamerās.

Kopumā pasaulē ir 175 paceļamie tilti. Pirmais speciāli kuģošanas nodrošināšanas vajadzībām uzbūvētais paceļamais tilts, kurš darbojas vēl šodien, ir Tauers Londonā (būvēts laika posmā no 1886. līdz 1894. gadam), savukārt visvairāk dažāda veida paceļamo tiltu ir Čikāgā - 38. Plaši pazīstami ir arī 19 Sanktpēterburgas (Krievija) paceļamie tilti pāri Ņevai.

Lasi vēl

Komentāri (7)

 • -4
  Pilsēta 25.11.2020, 10:04:06

  Ja viņš netiktu pacelts, tad kad ir visdzīvākā satiksme un arī ceļa remonta laikā būtu vismaz neaudz loģiski padomāt kā regulēt satiksmi kad pacelts tilts būtu ļoti jauki.

 • -9
  Peļu junkuriene 25.11.2020, 10:29:50

  Kas liedz braukt pēc zīmēm pa otru tiltu? Nevajag izdomāt riteni!!!

 • -4
  FerdinanTs. 25.11.2020, 11:26:28

  Velosipēdistiem ne sevišķi ērti.Gājējiem ne tik.

 • -5
  Meistars. 25.11.2020, 14:53:47

  A.Lemberga tilts-agrākā Ļeņina tillta nosaukums.
  Vai arī "Beigta Vaļa Ribas"...

 • -3
  Vilis Skuja XVI 25.11.2020, 15:53:07

  "Nācās lūgt Padomju armijai, lai sūta tankus palīgā."
  Vai Ventspils gide Iveta Rīvāne nav parādījusi par daudz goda utaino vaņku ordām?

 • -2
  kretīns 06.01.2021, 12:07:23

  Un tās margas ir par zemu,paliek baisi braukt ar velosipēdu it īpaši,ja pretim nāk gājejs ar suni.

 • -2
  Sigurds 06.01.2021, 13:42:09

  Un ko jūs tur gribētu - divmetrīgu žogu!? Uz tilta ir normālas margas, nedomāju, ka tās ir zemākas kā jebkur citur, vismaz ejot pāri tā nešķiet. Es gan nezinu arī kāds tas jūsu velosipēds ir. Ja tas ir viens no tiem mākslinieciskajiem, kur pats vadītājs sēž augstāk kā garāmgājēju galvas, tad jā, noteikti margas par zemu un pretī nākošajiem suņiem varētu nepatikt.. Bet ar standarta velosipēdiem tur ikdienā braukā ļoti daudz ļaužu, un neizskatās, ka viņiem būtu bail no tām margām.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: