Svētdien, 6. decembrī, plkst. 19.00 Ventspilī, koncertzālē ''Latvija'' gaidāms īpašs notikums - koncertā bez skatītājiem uzstāsies izcilais britu ērģelnieks Džeimss Makvinijs (James McVinnie), pirmatskaņojot komponista Niko Mjūlija (Nico Muhly) tieši šim koncertam radītos skaņdarbus no ''Dzimšanas cikla''.

Koncerts, kas sākotnēji bija iecerēts kā ''tradicionāls'', lai arī ierobežotai publikai, tiešraidē no Ventspils būs pieejams ikvienam.

Kopīgā priekšvēsture ar Niko Mjūliju un Džeimsu Makviniju Ventspilj sniedzas vairāk nekā desmit gadus senā pagātnē. Toreiz, 2010. gada pavasarī, Niko Mjūlijs pirmo un līdz šim vienīgo reizi kopā ar kolēģiem Benu Frostu (Ben Frost), Valgīru Sigurdsonu (Valgeir Sigurðsson) un Semu Emidonu (Sam Amidon) viesojās Latvijā,  teātra namā ''Jūras vārti''. Toreiz viņš daudziem vietējiem klausītājiem atklājās kā komponists un spīdošs pianists. Jau vēlāk, 2016. gadā, Džeimss Makvinijs, koncertējot Ventspilī, publiku pirmoreiz iepazīstināja ar Niko Mjūlija īpaši sev radītu ērģeļmūziku, kas iekļauta 2013. gadā klajā nākušajā albumā ''Cycles''. Pirms dažiem mēnešiem, augusta izskaņā, N. Mjūlija opusus ērģelēm LNSO festivāla ''Vasarnīca'' ietvaros interpretēja Aigars Reinis kopā ar Guntaru Freibergu (marimba) un Pēteri Trasunu (alts). Nu kauliņi krīt tā, ka 6. decembrī Ventspilī atgriežas Džeimss Makvinijs, atgriežas Niko Mjūlija ērģeļmūzika, koncerts izskan tiešraidē no zāles bez skatītājiem, bet pasaules pirmatskaņojumu piedzīvo Niko īpaši šim koncertam un Džeimsam radītie skaņdarbi no ''Dzimšanas cikla''!

''''Dzimšanas cikls'' ir skaņdarbu kopums ērģelēm, kas balstīts liturģijā izmantotajos dziedājumos laikā no adventes līdz Sveču dienai. Lai arī katra skaņdarba nobeigumā izskan oriģinālais dziedājums, tā pamatu veido šī dziedājuma caurvija – brīžiem skaidri nolasāma, brīžiem paslēpta, ieausta lielākā rakstu kopumā, un brīžiem interpretēta vien abstrakti. Piemēram, ''Reges Tharsis'' sākas, vairākkārt atkārtojot oriģinālajā dziedājumā izmantotās notis, bet ar laiku šī fantāzija iepeld tehniskos ūdeņos, kur viena nots “salaužas” starp divām rokām, kuras muzicē uz divām klaviatūrām. ''Ecce Nomen Domini'' ir fantāzija par pārsteidzošu un dramatisku izsaukumu jeb apostrofu ''Eia!'' oriģinālajā dziedājumā. Tās dilstošā terce kļūst par visa skaņdarba galveno motīvu,'' par savu šī brīža interesi ērģeļmūzikas radīšanā stāsta pats Niko Mjūlijs.

Džeimss Makvinijs ir starptautiski pazīstams un atzīts ērģelnieks gan kā solo mākslinieks, gan pastāvīgs līdzdalībnieks dažādos ievērojamos jaunās mūzikas projektos. Viņa muzikālā un cilvēciskā atvērtība ir ļāvusi radošajiem ceļiem krustoties ar vairākiem mūsdienu komponistiem, producentiem un izpildītājiem. Ne tikai Niko Mjūlijs, bet arī Toms Dženkinsons (Tom Jenkinson) jeb ''Squarepusher'', grupas ''Arcade Fire'' dalībnieks Ričards Rīds Perijs (Richard Reed Parry), Deivids Langs (David Lang), Brīss Desners (Bryce Dessner) no grupas ''The National'' un citi ir radījuši kompozīcijas īpaši Makvinijam. Arī Sufjans Stīvenss (Sufjan Stevens), kura darbu ''Tā Kunga gads'' jeb ''The Year of the Lord'' Dž. Makvinijs iekļāvis arī Ventspils koncerta programmā.

Laikā no 2008. līdz 2011. gadam un pēc mūzikas studijām Kembridžas universitātē Džeimss Makvinijs bija Vestminsteres abatijas ērģelnieka asistents, muzicējot gan ikdienas svētbrīžos, gan vadot abatijas kori. Savu pirmo solo koncertu mūziķis piedzīvoja 26 gadu vecumā, Zalcburgas festivālā uzstājoties kopā ar Freiburgas Baroka orķestri Ivora Boltona (Ivor Bolton) vadībā. Kopš tā laika dalība neskaitāmās kora un vokālās mūzikas ierakstu sesijās un Eiropas festivālu programmās ir (bija līdz pēdējā laika notikumiem pasaulē) Džeimsa ikdiena. Kopš savas iepriekšējās vizītes Ventspilī Džeimss Makvinijs ir piedalījies Filipa Glāsa (Philip Glass) 12. simfonijas ''Lodger'' pirmatskaņojumos ar Losandželosas filharmoniķiem un ''London Contemporary Orchestra'', kopā ar Filadelfijas simfonisko orķestri izpildījis Niko Mjūlija ērģeļkoncertu, kā arī sadarbojies ar elektroniskās mūzikas tandēmu ''Darkstar''.

''Es visu laiku domāju par to, kas ir spilgtākie opusi ērģelēm. Es cenšos veicināt jaunas mūzikas rašanos. Nepieciešams radīt jaundarbus, kas varētu stāties līdzās nozīmīgākajām kanonizētajām kompozīcijām,'' savulaik intervijā Jegoram Jerohomovičam teicis Džeimss Makvinijs, atzīstot, ka par visu laiku izcilāko komponistu joprojām uzskata Johanu Sebastianu Bahu. Līdzās Niko Mjūlija ''Dzimšanas cikla'' pirmatskaņojumam un jau pieminētajam Sufjana Stīvensa skaņdarbam Ventspilī izskanēs arī J. S. Baha (Johann Sebastian Bach), Marsela Duprē (Marcel Dupré) un Ferenca Lista (Ferenc Liszt) opusi ērģelēm.

Koncerta tiešraides biļete jeb pieejas kods nopērkams “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā. Tā cena – 8.00 EUR. Tuvojoties koncertam, cena pieaugs.

Lasi vēl

Komentāri (7)

  • -3
    Janis 2020 02.12.2020, 22:22:01

    Vai kāds man var pateikt priekš kam šis tagad, ar ārzemju māksliniekiem pie tam? Cik izmaksā šis pašprieks bez apmeklētājiem? Neticu ka tiešraides biļetes izpērk kas nosedz izdevumus. Kurš samaksās zadējumus?

  • -7
    Katja 03.12.2020, 13:53:20

    Kad atcēla pasākumus te tieši sūdzējās, ka varētu koncertzālē organizēt tiešsaistes koncertus, ka visas iespējas taču ir! Uztaisa - atkal nav labi!
    Forši, ka koncertzāle domā kā pielāgoties šajos laikos un dod iespēju klausīties kvalitatīvus koncertus! Super iespēja!

  • -1
    Janis 2020 03.12.2020, 14:47:10

    Ārkārtīgi forši, ka kaut ko dara. Jautājums, cik tas ir samērīgi ar izmaksām!

  • -3
    SIA "Kurzemes filharmonija" 03.12.2020, 16:42:00

    Kopš 2019. gada marta, iestājoties globālas krīzes situācijai, tiešraides ir izplatīts pasākumu formāts, kas ļauj pasākuma organizatoriem gan Latvijā, gan citviet pasaulē saglabāt saikni ar savu auditoriju - mūzikas un mākslas cienītājiem. Daļai mūsu sabiedrības, kas nebūt nav mazskaitlīga, pandēmijas un piespiedu distancēšanās laikā pietrūkst ne vien ikdienišķās socializācijas, bet arī ierastās kultūrdevas. Koncertzāles “Latvija” radošā komanda vienmēr ir centusies un centīsies arī turpmāk saviem klausītājiem nodrošināt augstvērtīgas un daudzveidīgas profesionālās mākslas pieejamību.
    Atgādinām, ka 6. decembrī plkst. 19.00 tiešraidē no koncertzāles “Latvija” tiks translēts izcilā britu ērģelnieka Džeimsa Makvinija koncerts. Tiešraide skatāma www.koncertzalelatvija.lv; www.bilesuparadize.lv un www.ventasbalss.lv

  • -2
    arcus 04.12.2020, 11:12:45

    Vai tad mums Covid un krīze ir jau gandrīz 2 gadus???

  • -3
    SIA "Kurzemes filharmonija" 05.12.2020, 14:48:10

    Protams, Covid-19 krīze Latvijā sākās 2020. gada martā. Atvainojamies, ka kļūdījāmies!

  • -1
    Jānis Kalniņš 07.12.2020, 14:06:55

    Atļaujos uzskatīt, ka drusku kaut ko saprotu no ērģelēm un ērģeļmūzikas. Tātad - koncerts bija izcils! Ērģelnieks ir audzis angļu muzicēšanas tradīcijās, kur raksturīga ērģeļu tembrālās paletes maksimāla izmantošana. To varēja ļoti labi dzirdēt J. S. Baha pasakalijas reģistrācijā, kura bija ieturēta "vecajā" romantiskajā manierē, bet angļu piegājiens bija labi jūtams. Koncertu noslēdza F. Lista fantāzija par korāļa "Ad nos ad saluterem undam" tēmu, kas izskanēja grandiozi, īpaši uzsverot Ventspils ērģeļu skanējuma galveno dominanti - majestātiskumu un varenību. Te jāatzīmē, ka ērģelnieks abus skaņdarbus spēlēja bez notīm no galvas! Interesanti, ka ērģeļu elektriskajā spēles galdā ir iespēja mainīt manuāļu funkciju izkārtojumu - vācu tradīcijā galvenais manuālis parasti ir apakšējais, bet angļu instrumentos galvenais ir otrais, bet apakšējais ir "choir". Koncertā ērģelnieks izmantoja šo iespēju un spēlēja sev pierastā veidā. Tā turpināt!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: