No marta Latvijā tiek pārtraukta Covid-19 izplatības dēļ noteiktā ārkārtas situācija un stājas spēkā atvieglojumi virknē Covid-19 epidemioloģiskās drošības prasību, paredz Ministru kabinetā apstiprinātie grozījumu rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

Kā pavēstīja Ekonomikas ministrijā (EM), no šodienas darbu atsāks atrakcijas un izklaides pasākumu organizēšanas vietas iekštelpās, kā azartspēļu vietas un naktsklubi. Pakalpojumu sniegšana šajās vietās organizējama epidemioloģiski drošajā jeb "zaļajā" vidē, vienlaikus ievērojot visas noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības.

Tāpat no šodienas tiek atcelta prasība pēc Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta pakalpojumiem, kas tiek sniegti ārā, tirdzniecībā, kā arī individuāli sniegtos pakalpojumos, kur tiek lietota sejas maska un nav tiešs kontakts ar pakalpojumu sniedzēju.

Vienlaikus pakalpojuma sniedzējiem saglabāta iespēja izvēlēties pakalpojumu sniegt epidemioloģiski drošā režīmā, tāpēc pakalpojumu saņēmējam jāseko līdz informācijai, kādu norādījis pakalpojumu sniedzējs savā tīmekļvietnē, pie ieejas. Šis nosacījums neattiecas uz pakalpojumiem, kas ir būtiski cilvēku tiesību un sabiedrības drošības nodrošināšanai, piemēram, pasta pakalpojumi, sabiedriskā transporta pakalpojumi, finanšu pakalpojumi, kuriem jābūt pieejamiem ikvienam.

Līdz 1. aprīlim saglabāta obligāta prasība pēc Covid-19 sertifikātiem pakalpojumu sniegšanai un saņemšanai, izņemot bērniem līdz 18 gadu vecumam, tiek saglabāta - publiskos pasākumos, tostarp sporta, kultūras, diskotēkās, naktsklubos, atrakcijās, sporta un amatieru aktivitātēs, ēdināšanā, piemēram, kafejnīcās, restorānos, kā arī individuālo pakalpojumos, kur klients nelieto maskas vai FFP2 respiratorus bez vārsta un ir tiešs kontakts ar pakalpojumu sniedzēju.

Tāpat prasība pēc sertifikātiem martā vēl saglabāta amata pienākumu pildīšanai pedagogiem un bērnu uzraudzībā nodarbinātiem, sociālajā aprūpē, veselības aprūpē nodarbinātiem, kā arī publiskajā sektorā nodarbinātajiem, kuri ikdienā apkalpo klientus. Reizē arī patlaban jebkuram darba devējam ir tiesības noteikt pienākumu darbu veikt tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, ja attiecīgā darba veikšanas laikā ir paaugstināts risks inficēties.

No šodienas atcelta arī lielākā daļa drošības prasību tirdzniecībā un pakalpojumu sniegšanā. Tostarp atcelts darba laika ierobežojums visu pakalpojumu sniegšanai, atcelta prasība izstrādāt dokumentētu iekšējās kontroles sistēmu, saglabājot prasību norīkot personu, kas atbildīga par epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanu. Tomēr tiek saglabāta prasība publiskās iekštelpās lietot medicīniskās maskas vai FFP2-FFP3 respiratorus bez vārsta, joprojām tiek stingri rekomendēts attālinātais darbs, divu metru distances ievērošana, telpu vēdināšana, roku higiēna un virsmu dezinfekcija.

Atceļot Covid-19 sertifikātus pārbaudes, tirdzniecībā saglabāta prasība vienam apmeklētājam nodrošināt 15 kvadrātmetrus no tirdzniecībai atvēlētās platības, kā arī prasība tirdzniecības vietā nodrošināt tādu iepirkšanās līdzekļu, tai skaitā grozu, ratu vai iepirkšanās somu, daudzumu, kas nepārsniedz maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tajā.

Savukārt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniegšana martā vēl jāorganizē epidemioloģiski drošā jeb "zaļajā" vidē, taču atcelts ir cilvēku skaita ierobežojums pie galdiņiem. Vienlaikus jāņem vērā, ka atļauts sniegt klātienes pakalpojumus privātās pulcēšanās ietvaros atsevišķā noslēgtā telpā vai teritorijā bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu verifikācijas, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus, mākslinieciskos priekšnesumus, pirts pakalpojumus, radošas meistarklases vai atrakciju pakalpojumus.

Cilvēku skaits privātos pasākumos iekštelpās un ārā palielināts līdz 50 cilvēkiem, savukārt lielos dzīves notikumos - kāzās, bērēs, kristībās - līdz 250 cilvēkiem. Tikmēr organizētos pasākumos - līdz 3000 cilvēkiem bez apmeklētāju reģistrācijas un prasības nodrošināt personalizētas sēdvietas, tādējādi ir ļauts organizēt arī stāvpasākumus. Personas vai darbiniekus, kas ir tieši saistīti ar pakalpojuma, pasākuma vai ceremonijas norises nodrošināšanu, nav jāieskaita maksimāli pieļaujamā cilvēku skaitā.

Mēnesi vēlāk jeb no 1. aprīļa plānots atcelt visus atlikušos drošības pasākumus, tai skaitā prasības pēc sertifikātiem pakalpojumu saņemšanai un sniegšanai Latvijas teritorijā, vienlaikus saglabājot rekomendācijas medicīnisko masku, respiratoru lietošanai, distances ievērošanai, roku higiēnai, virsmu dezinfekcijai, telpu vēdināšanai. Taču ir jāņem vērā, ka, būtiski pieaugot Covid-19 izplatībai, valdība var atkal lemt par jauniem drošības pasākumiem sabiedrības pasargāšanai no augstas saslimstības un mirstības, kā arī slimnīcu pārslodzes.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • -8
  Cita ventspilniece. 01.03.2022, 11:01:04

  Vai nebūs par agru?
  Tas visvairāk attiecas uz pulcēšanos.
  Kas gan mudina ļautiņus uz čupošanos?

 • -6
  Pareizais viedoklis 01.03.2022, 11:13:24

  Viss sen jau bija jāatceļ! Nekāds nopietns iemesls kaut kādiem ierobežojumiem nekad nav bijis!!!

 • -6
  žurka 01.03.2022, 13:47:47

  Vispār vēl uzmanīgi - kovids vēl plosās pilnā sparā - tikko smagi nolikāmies visa ģimene, daudz paziņu pašlaik slimo. Un, salīdzinot ar gripu, šis nav paredzams, stipri dīvaina slimības gaita.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: