Kopš 1. jūlija, pateicoties Veselības ministrijas finansējumam, darbu ir uzsākušas trīs jaunas Pusaudžu resursu centra (PRC) filiāles- Valmierā, Ventspilī un Daugavpilī, savukārt Rīgas un Liepājas centros ir paplašinātas iespējas pusaudžiem saņemt palīdzību.

Šodien, piedaloties Veselības ministram Danielam Pavļutam un Ventspils pašvaldības un Sociālā dienesta pārstāvjiem, notika Ventspils filiāles atklāšana un informatīvs pasākums, kurā PRC Rīgas un Ventspils centru pārstāvji informēja par pakalpojumiem, kādus tagad var saņemt pusaudži un viņu vecāki reģionos.

2021. gada pirmajā pusgadā pēc palīdzības PRC vērsušies jau 1026 pusaudži vai viņu tuvinieki. Turpmāk ikviens pusaudzis ar mentālās veselības grūtībām un viņa ģimene var pieteikties kādā no Pusaudžu resursu centriem un saņemt profesionālu, multidisciplināru un draudzīgu palīdzību bez maksas.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts uzsver: ''Savlaicīgi sniegts atbalsts psihiskās veselības sarežģījumos pusaudžu vecumā ir izšķirošs un tas ļauj novērst to, ko pieaugušā vecumā cilvēkam mainīt ir daudz grūtāk. Šie ir pirmie drošie pamatakmeņi mērķēta palīdzības tīkla veidošanai mūsu bērnu mentālās veselības stiprināšanai ārpus Rīgas. Ļoti ceru, ka nākotnē tam pievienosies arī citas starpnozaru iniciatīvas. Psihiskā veselība, atšķirībā no fiziskās veselības, nevar tapt noslēgtā vietā – cilvēka, un īpaši bērnu un pusaudžu psihiskā veselība, ir ģimenes, izglītības un sociālās vides kopdarbs.''

''Jau kopš pirmās dienas, kad izveidojām Pusaudžu resursu centru, mērķis bija šādā veida palīdzību nodrošināt arī jauniešiem reģionos. Lūgumus pēc atbalsta esam saņēmuši no vairāk nekā 60 Latvijas pilsētām visos novados, tāpēc jaunie reģionālie centri ir vērtīga iespēja ikvienam pusaudzim ar mentālās veselības problēmām iegūt savlaicīgu palīdzību. Liels ieguvums ir mūsu komanda, kurā strādā 40 pieredzējuši speciālisti, tostarp bērnu psihiatri un pusaudžu narkologi, jo viņu zināšanas un palīdzība tagad ir pieejama arī pusaudžiem reģionu centros'', komentēja Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa. ''Pandēmijas laikā ļoti strauji pieauga pieprasījums pēc palīdzības, un Rīgā šobrīd jau 168 jaunieši gaida rindā. Tāpēc arī Rīgas pusaudžiem Veselības ministrijas piešķirtais finansējums palīdzēs saņemt nepieciešamo atbalstu,'' L.Dambiņa.

Ir pieaudzis arī to pusaudžu skaits, kuri paši sazinās ar PRC un piesakās pēc palīdzības. 2021. gadā katru mēnesi tie ir vidēji 25 jaunieši. Izplatītākās problēmas, kuras viņi min, ir depresijas simptomātika - 56% (nomāktība, motivācijas zudums, noslēgtība, vientulības, bezpalīdzības izjūta), pašnāvības domas un/vai paškaitējums - 45% (agresivitāte, aizkaitināmība, dusmas un naidīgums), paštēla traucējumi - 40% (zems pašvērtējums, paškritika, sevis nepieņemšana), kā arī socializēšanās grūtības un ģimenes konflikti -40% (vecāku kritiskums, nepieņemšana, sociālā atstumšana, grūti izveidot draudzības).

Pusaudžu resursu centra vadītāja, bērnu psihiatre dr.Anete Masaļska: ''Reģionos šāda veida palīdzība pusaudžiem ir bijusi, var teikt, nepieejama, tāpēc priecājamies, ka ir iespēja veidot Pusaudžu resursu centra filiāles un piesaistīt labus speciālistus reģionos, ar kuriem turpmāk strādāsim vienā komandā. Komandas darba princips ir ļoti svarīgs, jo pusaudžu problēmas bieži ir sarežģītas, kur jāiesaistās ne tikai psihologam vai psihiatram, bet arī fizioterapeitam, uztura speciālistam un citiem kolēģiem. Tāpat profesionāls atbalsts nepieciešams arī pusaudžu vecākiem, jo īpaši, ja pusaudzim ir suicīda riski, kas ir smaga situācija visai ģimenei.'' PRC ir pieejami resursi arī pusaudžu vecākiem kā galvenajām atbalsta personām - gan vecāku atbalsta un psihoedukatīvas grupas, gan individuālas konsultācijas. Vecāku grupās tiek apskatītas tādas tēmas kā pusaudžu vecumposma galvenie uzdevumi, attiecības ģimenē un ārpus tās, ģimenes komunikācijas veidi, psihiskā veselība un rūpes par to. ''Ir ļoti vērtīgi, ka tagad visos mūsu centros ir pieejama palīdzība pusaudžiem ar depresiju un suicīda risku, ko apmaksā Veselības ministrija, taču mūsu nākamais mērķis ir lai, līdzīgi kā Liepājā un Rīgā, arī Valmierā, Ventspilī un Daugavpilī papildus tiktu īstenots Labklājības ministrijas apmaksātais pakalpojums pusaudžiem ar atkarību risku, kurā ir iekļauts sociālā darbinieka un mentora atbalsts. Kā var redzēt mūsu centra iekšējā diagnostiskajā uzskaitē, praktiski visos atkarību risku gadījumos speciālisti konstatē arī citas mentālās veselības grūtības. Alkohola un vielu atkarību riska pusaudžiem tie pārsvarā ir uzvedības traucējumi – klaiņošana, skolas kavējumi, agresija, kā arī paaugstināta trauksme. Procesu atkarību riska pusaudžiem – biežāk novērojama depresija un paškaitējums, kā arī nepamanīti bērnības psihiskās veselības traucējumi, piemēram, uzmanības deficīts un hiperaktivitāte. Tas apliecina, ka ir īpaši svarīgi, lai pusaudžiem speciālisti varētu sniegt visaptverošu diagnostiku un palīdzību visās pusaudža vecumposma grūtībās un atbilstoši katra pusaudža individuālajai situācijai,'' A.Masaļska.

Lai vērstos pēc palīdzības, sazinieties ar Pusaudžu resursu centru :

Rīgā – tālrunis +371 29164747; e-pasts info@pusaudzucentrs.lv

Liepājā- tālrunis +371 26623422; e-pasts liepaja@pusaudzucentrs.lv

Valmierā- tālrunis +371 26433366; e-pasts valmiera@pusaudzucentrs.lv

Ventspilī- tālrunis +371 25458111; e-pasts ventspils@pusaudzucentrs.lv

Daugavpilī- tālrunis +371 25635533; e-pasts daugavpils@pusaudzucentrs.lv

Lasi vēl

Komentāri (12)

 • -3
  STOPVACZISM 08.07.2021, 16:31:40

  Pusaudžu resursu?
  Kaut kā riebīgi tas skan. :(
  It kā pusaudži būtu nevis cilvēki, bet mehānismi.
  Papriekš kider@si traumē cilvēku (arī pusaudžu) psihi ar melu pLāndēmiju un tās šausmu stāstiem. Un tad sola pašu satraumēto psihi ārstēt.
  Slima sabiedrība, kas tikai ārstniecības personām garantē nebeidzamu darbošanos.

 • -3
  Ingus Trautmanis 08.07.2021, 16:45:35

  Izskatās, ka tev pašam ir nepieciešama tāda veida palīdzība- baznīca nepalīdz!

 • 0
  ventspilnieks 36,7 08.07.2021, 21:17:45

  Šoreiz jāpiekrīt kurzemniekam. Ģimene vairs nedrīkst audzināt savu bērnu. Viss tiek sačakarēts. Mēs jums dosim naudu un neļaujiet cilvēkiem brīvi domāt un darīt. Lemberga štelles nobāl pret sorosīdu rebēm. Redz, Ungārija nedabūs 7 miljardi ja neklausīs gejropai.

  Mums klasē lutināts teicamnieks vēlāk nodzērās. Tie, kuri izdzīvoja normālu pusaudža dzīvi ar kādu smēķi un kautiņu ar krieviem, šodien ir normāli cilvēki ar sakārtotu dzīvi.

 • -4
  Ingus Trautmanis 08.07.2021, 16:50:06

  Kurš tev palātā atļāva lietot datoru?

 • -3
  STOPVACZISM 08.07.2021, 18:24:15

  Ingus Trautmanis,
  jums tādi primitīvi tie uzbraucieni. Ieslēdziet kaut nedaudz fantāziju, ja jums tāda ir, kas maz ticams.
  Jo mazie koronobesi ir primitīvas butnes, kurām galvenais uzstādījums - paklausība saimniekiem - lielajiem koronobesiem.

 • -2
  Aigars G. 08.07.2021, 18:51:43

  Kapēc tam pi...asam nav mask ? Šī cirkrepublik smīdin ar katr gad vairāk. Klarnetists veselībs spečuk un t.t.Iepriekš viņ ar nebij labak person. Kad tas reiz beigsies...?

 • -1
  STOPVACZISM 08.07.2021, 23:02:09

  Starp citu, lūdzu Dievu, lai Viņš sūta savus nāves eņģeļus pakaļ pavļutam, kariņam, levitam un starptautiskajiem neliešiem.
  Un pats interesantākais, ka šāda lūgšana nav pretrunā ar Svētajiem Rakstiem. Dievam drīkst uzticēt visu.
  Un Viņš zinās īstajā laikā, ko darīt, jo Viņam pieder atgriebšana, Viņš atmaksās!
  Vnk labas gribas cilvēkiem jāatgriežas no grēkiem, jāvēršas pie Viņa un jālūdz!
  Tai pat laikā Viņš ir ļāvis brīvu izvēli un ne Viņa vaina, ka daudzi cilvēki ir idioti.

 • -1
  STOPVACZISM 08.07.2021, 23:02:51

  t.i. atriebšana

 • -1
  Pipars 09.07.2021, 06:02:13

  Kurš tad bildē ir tas veselibas ministrs?
  Redzu tik vakcinàcijas ministru un 4 skaistas dāmas!

 • 0
  Kriska 09.07.2021, 12:16:51

  Ja mēs esam tik centīgi kāpēc 168 bērni gaida rindu? Tāpēc , ka nav speciālistu? No kurienes ņemsies tajos centros? Ir Rīga bērnu slimnīca , lai tur pieņem. Kaut kādas izrādīšanos. Vēl viens naudas izspiešanas no nodokļiem paņēmiens

 • 0
  7777777 09.07.2021, 19:11:26

  Pavļuta izrādīšanās. Lai risina ar Covid 19 vakcinācijas jautājumus. Ja neprot, lai spēlē savas klavieres/klarinetes!

 • 0
  tiešām suns 09.07.2021, 20:28:51

  kas atļāva palātā-tas arī atļāva cietumā.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: