Saeima šodien Valsts prezidenta amatā ievēlēja Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Egilu Levitu, kuru šim amatam virzīja koalīcijas politiķi. Par Levitu nobalsoja 61 deputāts.

Par Levitu nobalsoja 61 deputāts, savukārt pret balsoja 32 deputāti. Par Juri Jansonu nobalsoja astoņi parlamentārieši, bet pret bija 85 deputāti. Savukārt Didža Šmita (KPV LV) kandidatūru atbalstīja 24 deputāti, bet pret bija 69 parlamentārieši. Kopumā bija 93 derīgas vēlēšanu zīmes, bet nederīgas - divas. Pret visiem kandidātiem nebalsoja neviens deputāts.

Pēc ievēlēšanas Levits teica runu no Saeimas tribīnes. "Es būšu visas Latvijas prezidents," teica Levits, piebilstot, ka būs visu pilsoņu prezidents, gan to, kas dzīvo Latvijā, gan ārpus tās, gan trūcīgo, gan pārtikušo, gan atstumto, gan par savu dzīvi drošo prezidents.

Kopumā uz šo amatu kandidēja trīs cilvēki - Levits, Zaļo un zemnieku savienība prezidenta amatam virzīja tiesībsarga Jura Jansona kandidatūru, bet daži "KPV LV" iekšējās opozīcijas deputāti - parlamentārieti Didzi Šmitu (KPV LV).

Visas koalīcijas partijas jau iepriekš pauda atbalstu Levita kandidatūrai, izņemot "KPV LV" frakciju, kur bija atšķirīgi viedokļi. Vēlāk gan "KPV LV" Saeimas frakcijas kodols ir pieņēmis lēmumu atbalstīt Levitu. Jautājums par prezidentu izraisīja asas debates, jo koalīcijas deputāti slavēja Levitu, taču opozīcijas parlamentārieši bija kritiski gan par kandidatūru, gan par procesu.

Levits 1982.gadā beidzis Hamburgas Universitātes Juridisko fakultāti, bet 1985.gadā - Hamburgas Universitātes Sabiedrisko zinātņu un filozofijas fakultāti. Viņš savulaik bija Latvijas vēstnieks Vācijā, Šveicē, Austrijā un Ungārijā. Viņš bija arī 5.Saeimas deputāts, kā arī tieslietu ministrs. Vēlāk Levits tika ievēlēts par Eiropas Cilvēktiesību tiesas locekli no Latvijas, bet tad viņš kļuva par ES tiesas tiesnesi. Levits ir 1990. gada 4.maija Neatkarības deklarācijas līdzautors, kā arī darbojies Satversmes preambulas projekta izstrādē. Levits arī kandidēja prezidenta vēlēšanās arī 2015.gadā, taču Saeimas vairākums atbalstīja Raimonda Vējoņa kandidatūru.

Pašreizējais prezidents Vējonis bija nolēmis atkārtoti uz šo amatu nekandidēt. Šāds lēmums, visticamāk, tika pieņemts, jo acīmredzami trūka balsu Vējoņa pārvēlēšanai uz otro pilnvaru termiņu. Viņa pilnvaras beigsies jūlija sākumā.

Lasi vēl

Komentāri (31)

 • -12
  keda Pirms 3 nedēļām

  Ātri gan šoreiz. Bet tā laikam bija jābūt.

 • -5
  Solvita Pirms 3 nedēļām

  Par ZZS izvirzīto kandidātu Jansonu balsis atdevuši vien 8 deputāti! Pat par salīdzinoši mazāk zināmo Didzi Šmitu - 23 deputāti. Neiet tiem ZZS. Viena izgāšanās pēc otras. Jāsāk pierast.

 • -5
  Zemgalnieks Pirms 3 nedēļām

  kāpēc lai kāds gribētu, lai zzs'am ietu labi?

 • -7
  Solvita Pirms 3 nedēļām

  No la.lv:
  Mums tagad ir augsta līmeņa prezidents un augsta līmeņa premjers. Abi ar harizmu, sasniegumiem zinātnē, starptautisku vērienu, un ar zolīdu un spēcīgu pieredzi politikā un profesionālajā darbībā.

 • -12
  Barons.. Pirms 3 nedēļām

  Mischling?
  (to ir pa Vācisk,le zinat)

 • -12
  keda Pirms 3 nedēļām

  Jā, tāds pats mišlings kā tev smadzenēs, le zinat.

 • 0
  prof.Preobraženskis II Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Par tiem mischlinge - gan pus-,gan ceturtdaļ- var palasīties,ko saka ASV jūras kājinieku korpusa virsnieks Braiens Marks Rigs, savā grāmatā: "Žīdu karavīri Hitlera armijā".
  Par ko tas saņēma humanitāro zinātņu bakalaura grādu ar izcilību Kembridžas Universitātē – religija-filozofija-un-ezoterikas doktora grādu. Šobrīd viņš ir kara vesture-zinatne-un-dabas asociētais profesors Amerikas Militārajā Universitātē.

 • -9
  Kurzemnieks Pirms 3 nedēļām

  Tukša muldēšanas meistars.
  Pārdos Latvijas intereses ar starptautisku vērienu...

 • -4
  Lietus Pirms 3 nedēļām

  Pèc prezidenta ievēlēšanas Kurzemnieks sajuta sevī tādas kā ekstrasensa spèjas un steidza mūs apgaismot. Cerams, ka šajā nozarē ir vismaz sertificēts, pretējā gadījumā par šādiem izteikumiem par valsts prezidentu var interesēties attiecīgās iestādes, kas tām arī būtu jādara. Un tas, ka Kurzemnieks ir no Ventspils, situāciju neuzlabos.

 • -9
  Kurzemnieks Pirms 3 nedēļām

  Nevajag pārdabiskas spējas tur, kur pietiek ar parastiem empīriskiem secinājumiem.

  Nesacerieties par daudz, biedri Lietus.
  Ka pašam nav jāskaidrojas ar attiecīgajām iestādēm, haha.

 • -7
  Kurzemnieks Pirms 3 nedēļām

  Abas galvenās valsts amatpersonas - ar akcentu runājoši ārzemnieki.

 • 0
  Antonija Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  DOMĀJU super mums neviens par t0 nav jautājis
  Esam par Latviju

 • -2
  Lietus Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Kā ar parastiem empīrskiem secinājumiem par Vilnīti, Streļčenoku, A.Bērzińu (eksprezidentu), Vējoni, Kanmeijeru. Bičkoviču...

 • -4
  Solvita Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Vai tad Vējonis nerunāja ar akcentu? Un kur nu vēl Vējoņa ļoti labās angļu valodas zināšanas! Prieks bija klausīties un lepnums sirdī par tādu Latvijas prezidentu! I.Emsis palika nepārspēts gan ar nasing spešel, gan pazudušajiem traktora tūkstošiem portfelī.

 • 0
  qwerty Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Atis Slakteris -Nasing spešl !

 • -8
  arcus Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Izskatās, ka tev ir "ļoti labas" zināšanas, ja spēj saistīt "nasing spešel" ar Emsi!!! Varbūt nevajag komentēt lietas, kuras nepārzini, vismaz neizgāzīsies kā veca sēta.

 • -2
  Solvita Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Vai kādu tas uztrauc, kurš vecās gvardes - Emsis, Slakteris… ir izgāzies un tādējādi iegājis Latvijas un pasaules vēsturē? Nav vērts savu atmiņu piesārņot ar šo personāžu uzvārdiem, galvenais ir atcerēties, no kuras partijas tie nākuši.

 • -4
  arcus Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Ja negribi, nepiesārņo, bet neraksti muļķības!!!

 • -9
  Kurzemnieks Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Iespējams tā ir, bet tas par savas atmiņas nepiesārņošanu tik pat labi attiecas uz tagadējiem politiķiem plānā galdiņa urbējiem, kas šķiet izmanto vienu lasāmo grāmatu.)

 • -2
  AN Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Ja būtu tautas vēlēts prezidents, diez vai viņš saņemtu plašu atbalstu.

 • -12
  Kurzemnieks Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Tāpēc arī pie varas esošie nevēlas pieļaut tautas vēlētu prezidentu lai varētu saglabāt varu un kontroli šaurā savu biedru lokā.
  Nav jau īpaši grūti pirms vēlēšanām tiem pašiem vēžiem pamainīt kulītes un caur masu mēdītājiem iestāstīt vēlētājam par tiem nobalsot, palaikam atmirstot pavisam caurkritušām sīkpartijām.

 • -1
  reku Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  https://pietiek.com/raksti/skaidri,_neskaidri_jautajumi_un_miti_par_valsts_prezidenta_amata_kandidatiem

  Bojārs ir pasacījis daudz, bet ne visu… , bet noderēs arī tas !

 • -13
  keda Pirms 2 nedēļām, 6 dienām

  Reku, visi bijušie komunisti ir slikti, bet sen jau prātu izkūkojušais Bojārs izrādās malacis? Viņš pat nevīžo niskaidrot, kurš ir lugas autors, bet tā ir ticams eksperts :D

 • 0
  reku Pirms 2 nedēļām, 5 dienām

  "Vispār tā mums ir liela problēma, ka bieži pievēršam uzmanību tam, kas saka, nevis tam, ko saka."
  Kas šim teikumam autors(-e),ko?

 • -8
  keda Pirms 2 nedēļām, 5 dienām

  Tu jau zini, kas tie ir, kas atbild uz jautājumu ar jautājumu.... :)

 • -12
  Kurzemnieks Pirms 2 nedēļām, 5 dienām

  Re, cik mīļi - par Rīgas mēru ievēlēts īsts latvietis - Dainis Turlais.

 • -2
  AntiKurzemnieks Pirms 2 nedēļām, 5 dienām

  Bet:
  https://www.youtube.com/watch?v=JlIHpBtvXjo

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: