Jūrkalnes tautas namā līdz pavasarim, bet varbūt pat līdz vasarai – laiks rādīs! – apskatāma izstāde ''Mazirbes plenēram 10. Līvzeme.''

Šogad apritēs desmit gadi, kopš Mazirbē notiek mākslas plenēri, kuros iesaistās ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstu mākslinieki. Viņus kopā sasauca mazirbnieki Veronika un Edgars Milleri, biedrības ''Randalist'' pārstāvji. Viņi vēlējās, lai vietējie iedzīvotāji iesaistītos mākslas procesos, tādēļ rosināja māksliniekus portretēt līvu krastā dzīvojošo cilvēkus. Šo gadu laikā radošās personības ir labi iepazinušas mazirbniekus, to izdarīt ļāva dziļi personīgas sarunas, kas raisījās ne tikai gleznošanas procesā, bet arī pēc tam – kad otas bija noliktas malā.

''Mēs ejam pie cilvēkiem, ciemojamies viņu mājās, mums ir interese par to, kā dzīvo lībiešu pēcteči un cilvēki, kas Mazirbē iegādājušies īpašumus. Starp citu, kādu piecu sešu cilvēku, kurus gleznojām, vairs nav mūsu vidū, bet ir palikuši viņu portreti, un tā ir liecība par laiku, kurā viņi dzīvoja,'' saka māksliniece Agnija Ģērmane. Viņa bija viena no tām, kas Jūrkalnes tautas namā iekārtoja izstādi ''Mazirbes plenēram 10. Līvzeme'', kurā redzami 35 darbi, kas lielākoties tapuši akrila un eļļas tehnikā. Pēc Agnijas teiktā, kopš 2015. gada plenēram ir starptautisks skanējums, un tas nozīmē, ka plecu pie pleca ar vietējiem māksliniekiem darbojās ungāri, korejieši, igauņi, somi, lietuvieši. Lielāko vērību viņi pievērsa cilvēku atainojumam, neaizmirstot piefiksēt arī ēkas, ainavas, darbos, protams, parādās jūra. Un tā katru dienu ir savādāka – kādu dienu glāsmaina un mierīga, bet citu dienu bangojoša un sirdīga.

Arī uzrunātie cilvēki ir dažādi, bet viņus visus vieno vēlme dzīvot līvu krastā, godājot to cilvēku piemiņu, kas jūrmalciemā saimniekojuši pirms gadu desmitiem. Jūrkalnes tautas namā apskatāmi Ievas Lapiņas, Arvida Braždžunas, Silvijas Mežkones, Jura Ģermaņa, Georga Avetisjana, Bosuka Lee, Giedres Riškutes, Ligitas Caunes, Madaras Gulbis u.c. mākslinieku darbi.

Ekspozīcijas ''Vētru muzeja'' vadītāja Inita Plēsuma, kura Jūrkalnes tautas namā ir uzņēmusies izstāžu kuratores lomu, atklāja, ka Agnija Ģērmane un Ieva Lapiņa ir viņas draudzenes, tāpēc trijotne vienojās par to, ka saturīgi pievilcīgo izstādi derētu eksponēt arī Jūrkalnē. ''Man patīk, ka plenēru darbi ir tādi ātri un viegli, un friši. Tas redzams arī šajā izstādē,'' secina Inita.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: