Latvijas Jēkabpils Vēstures muzeja Sēļu sētā tika pasniegta Latvijas Muzeju biedrības (LMB) Gada balva 2022. Balvas pretendentus vērtēja žūrijas komisija, kurā bija pārstāvji no dažādām ar muzeju darbību saistītām nozarēm. Nominantu vidū - Ventspils muzejs ar Ervina Oberlendera rakstu krājumu ''Pētījumi Kurzemes un Zemgales hercogistes vēsturē''.

LMB Gada balva ir ikgadējs muzeju nozares konkurss, kura mērķis ir apzināt un izcelt izcilākos Latvijas muzeju sasniegumus, kā arī veicināt labo praksi un nozares ilgtspējīgu attīstību. Žūrija izvirzīja 12 nominantus no visas Latvijas, pārstāvot valsts, pašvaldības, privātos un autonomos muzejus. Katru LMB Gada balvas 2022 nominantu raksturo tādas vērtības kā profesionalitāte, kvalitāte, ilgtspēja, starpdisciplinaritāte, kā arī sabiedrības iesaiste.

Starp nominantiem savu vietu ieņēmis arī Ventspils muzejs ar Maincas Universitātes (Vācija) emeritētā profesora Ervina Oberlendera rakstu krājumu ''Pētījumi Kurzemes un Zemgales hercogistes vēsturē''. Rakstu krājuma sastādītājs un projekta autors Ventspils muzeja vadošais pētnieks Dr.hist. Armands Vijups, tulkojumu autori – Maija Levāne, Ilgvars Misāns, Indra Petrova un Valda Kvaskova. Redaktore - Līga Gabrāne, maketa autors - Kristaps Vītols, korektore – Ieva Rupenheite. Grāmata izdota ar Ventspils pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Realizētais produkts ir oriģināls, jo pirmo reizi apkopo tēmai nozīmīgus viena no Eiropas prominentākā hercogistes vēstures pētnieka atziņām latviski, tā izveidošana saistīta ar šobrīd Latvijas sabiedrībā pastāvošu aktuālu interesi par hercogistes vēsturi, krājuma kvalitāti apliecina kvalificētu tulkotāju un redaktoru iesaistīšana tajā.

Ervina Oberlendera rakstu krājumā ietverti desmit raksti, kas veltīti Kurzemes un Zemgales vēsturei, tās politiskajiem un sociālajiem aspektiem, hercogistes vietai kopējā Eiropas 16.-18.gs. vēsturē. Rakstu pirmpublicējumi vācu un latviešu valodās līdz šim bija ''izkaisīti'' dažādos izdevumos un krājumos, šajā izdevumā tie latviski lasāmi vienkopus, sniedzot ieinteresētam lasītājam spilgtu, daudzšķautņainu Kurzemes vēstures ainu vienā no interesantākajiem tās pagātnes periodiem. Rakstu krājums tapis 2019.-2021.g., tulkojot rakstus no vācu valodas, tos redakcionāli apstrādājot un sagatavojot publicēšanai.

Žūrija atzina, ka Ventspils muzeja paveiktais darbs ir akadēmiski svarīgs, nenovērtējams informācijas apjoma kvalitatīvs apkopojums, popularizējot un padarot pieejamāku plašākai sabiedrībai Latvijas vēsturē nozīmīgu, bet diemžēl šobrīd nepietiekami pētītu tēmu - Kurzemes un Zemgales hercogistes vēsturi.

Latvijas Muzeju biedrības Gada balvu 2022 saņēma Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar tiešsaistes izglītības programmu skolēniem ''No-zīmes''. Projektā ''No-zīmes'' tika sagatavotas 12 jaunas tiešsaistes nodarbības visā LNMM.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: