AS Latvenergo februārī sākusi lieljaudas vēja parku attīstīšanu, tiekoties ar vairākām pašvaldībām un pētot būvniecības iespējas Aizkraukles, Balvu, Limbažu, Ventspils un Ludzas novados. 

Par to Latvenergo Elektroenerģijas tirgus apskatā informē uzņēmuma vēja un saules parku attīstības direktore Ilvija Boreiko. Veikta sākotnējā izpēte par iespēju izbūvēt vēja parkus, un šobrīd tiek sperts pirmais praktiskais solis, uzsākot ietekmes uz vidi novērtēšanas procesu un pētot padziļināti iespējas un nosacījumus vēja elektrostaciju būvniecībai piecos Latvijas novados – Aizkraukles, Balvu, Limbažu, Ventspils un Ludzas. Notikušas attālinātas tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem.

Boreiko norāda, ka sarunas bija veiksmīgas, novērtējot Latvenergo iniciatīvu. Uzņēmums saņēmis jautājumus un arī iesaistīto pušu priekšlikumus kopējam vēja enerģijas parku attīstīšanas atbalstam.

Ietekmes uz vidi novērtēšanas procedūra ir laikietilpīga un aizņems vismaz vienu gadu. Tās galvenie uzdevumi ir esošā vides stāvokļa izpēte, plānotās darbības ietekmes uz vidi izpēte, tai skaitā, ekspertu (putnu, biotopu, sikspārņu un citu) lauka izpētes darbi, vēja enerģijas parku izvietojuma modelēšanas darbi, tai skaitā, trokšņa, mirguļošanas novēršana, ainavas neitralitāte, kā arī pasākumu sagatavošana ietekmju novēršanai vai samazināšanai un monitoringa prasību sagatavošana paliekošo ietekmju novēršanai.

Boreiko skaidro, ka būtiskākais darbības lauks vēju parku attīstībai ir izveidot tos tā, lai būtu pēc iespējas minimāla ietekme uz vidi, ainavu un iedzīvotājiem. Tāpēc ir svarīgs dialogs ar iesaistītajām pusēm, tostarp vietējiem iedzīvotājiem, pašvaldībām un ar dažādiem vēja staciju attīstītājiem.

Nākamie soļi pēc sarunām ir turpināt ietekmes uz vidi novērtēšanas procedūru, iesaistot ekspertus, veicot izpētes konkrētās potenciālajās vietās un vēja mērījumus, kā arī analizēt turpmāko iespējamo attīstību un izglītot iedzīvotājus par vēja enerģiju.

Latvenergo atbalsta kompensējošu mehānismu ieviešanu vietējām pašvaldībām, lai vietējie iedzīvotāji saņemtu jūtamu tiešu ieguvumu no vēja staciju esamības novados. Uzņēmums arī spēris pirmos soļus un noslēdzis vienošanos ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību, un arī pārrunājis iespējamās sadarbības aktivitātes.

Latvenergo jaunā stratēģija nākamajam periodam paredz dubultot atjaunīgo energoresursu jaudas atbilstoši izvirzītajiem Latvijas un Eiropas klimata mērķiem. Turklāt modernu vēja staciju tehnoloģiju izmaksas pēdējos gados ir strauji pazeminājušās, kas nozīmē, ka vējš ir viens no ekonomiski efektīvākajiem risinājumiem, it īpaši šobrīd, kad Latvijā un Baltijā ir elektroenerģijas jaudu deficīts, kā arī ļoti augstas cenas elektroenerģijas tirgū. Esot svarīgi attīstīt jaunas atjaunojamās elektroenerģijas jaudas, jo tas sekmēs Latvijas un Baltijas neatkarību no energoresursu importa un to cenu svārstībām.

Latvenergo ir Latvijas Vēja enerģijas asociācijas dalībniece un pirms gada iestājās lielākajā Eiropas vēja enerģijas asociācijā Wind Europe.

Lasi vēl

Komentāri (5)

  • -3
    _āmen_ 23.02.2022, 17:27:48

    Ko tad trakie popiņi ar VB priekšgalā tagad teiks?

  • -2
    Barons (Freiherr von ...) 23.02.2022, 17:55:49

    Aber vai pie Puz ezer ar būs kād būvet?

  • -1
    nomaļnieks 24.02.2022, 09:25:58

    Kārtējie makaroni uz ausīm. Lai cik atjaunīgi un ekonomiski izdevīgi būtu vēja parki, elektroenerģiju iedzīvotājiem pārdod par biržas cenām, kas nu nekādi neatspoguļo izdevīgumu patērētājam. Politinformācija, nekas vairāk. Tāpat tos parkus uzcels, vai iedzīvotāji vēlas, vai nē. Kur liela nauda, tur hiēnas un katrs iesaistītais tāpat atraus savu kumosu. Neesmu dzirdējis, ka hiēnas būtu vegāni.

  • 0
    Vadims Kevrelis 24.02.2022, 10:09:36

    Varbūt kāds zinātājs var izskaidrot par cik tad ''Latvenergo'' tai saucamā biržā pārdod savu elektroenerģiju un par cik viņi nopērk atpakaļ un tirgo mums.

  • 0
    mernigors 24.02.2022, 19:51:33

    ES vidējā ražošanas cena lieliem HES ir30-140 EUR par MWh

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: