No pirmdienas pilsētas slimnīcā arī ventspilniekiem būs iespēja parakstīt sūdzību Eiropas ombudam par slikto situāciju veselības aprūpē.

 Sūdzību sagatavojusi Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSDA). Tās priekšsēdētājs Valdis Keris informē, ka tā varētu būt pirmā šāda rakstura sūdzība Eiropas ombudam. Līdzīgās lietās ombuds reaģējis operatīvi un palīdzējis meklēt risinājumus. Arodbiedrība cer, ka līdzīga rīcība būs arī šoreiz un Latvijas valdību izdosies pierunāt atvēlēt veselības aprūpei lielāku finansējumu. Gatavojot sūdzību, LVSADA pamatojas uz Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 35.pantu, kas cita starpā paredz, ka ir jānodrošina augsts līmenis cilvēku veselības aizsardzībā.

Arodbiedrības Ventspils nodaļas priekšsēdētāja, slimnīcas medmāsa Olga Rozentāle stāsta, ka iedzīvotāji pie sūdzības varēs parakstīties no 2.augusta katru darba dienu no pulksten 9 līdz 12 slimnīcas jaunajā korpusā pie reģistratūras. Parakstus plānots vākt līdz augusta beigām, bet līdz septembra beigām tos paredzēts apkopot un iesniegt Eiropas ombudam.

Situācija veselības aprūpē ir ļoti sarežģīta, naudas trūkums jau pēc pāris mēnešiem var apdraudēt pat neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanu slimnīcās. «Finansējums ir niecīgs, akūtie slimnieki ir ļoti daudz, bet personāls samazināts, kas rada mediķu pārslodzi. Darba brīžiem ir tik daudz, ka nezinām kā to visu padarīt,» situāciju raksturo Rozentāle. Tā kā valsts slimnīcām nav pilnā apjomā samaksājusi pat par neatliekamo palīdzību, tas nozīmē, ka pacientiem var paaugstināt līdzmaksājuma apjomus.

Rozentāle atgādina, ka plānveida palīdzību valsts neapmaksā jau kopš pagājušā gada jūlija. Pacientiem tā jāapmaksā pašiem, taču ne visi to var atļauties. Piemēram, endoprotizēšanas operācija maksā vairāk nekā 1000 latus un pensionāriem tādas naudas nav. «Arī zāļu cenas visu laiku aug, un pie samazinātā finansējuma slimnīcai ir problēmas iegādāties kvalitatīvus medikamentus».

LVSADA informē, ka Latvijā gada laikā par 14,2% ir pieaudzis neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāžu izsaukumu skaits, par 12,3% - akūto stacionāra slimnieku skaits, par 14,6% samazināts ārstniecības personu skaits neatliekamās palīdzības slimnīcās. Tā rezultātā mirstība slimnīcās ir pieaugusi par vairāk nekā trešdaļu, turklāt tās pieaugums ir tieši proporcionāls akūto slimnieku skaita pieaugumam. Neskatoties uz to, valdība arī tuvāko gadu laikā neplāno uzlabot situāciju veselības aprūpē.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: