20. maijā, klātesot slimnīcas vadībai, pārstāvjiem no Ventspils valstspilsētas pašvaldības, Veselības ministrijas un citiem viesiem, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī tika svinīgi atklāta jaunā iekārta – neironavigācijas sistēma mugurkaula ķirurģijai.
Svinīgo brīdi atklāja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis, daloties ar to, kā Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centrs sešu gadu laikā no idejas izauga par specializācijas centru profesionālas komandas vadībā. “Jaunā iekārta ir svarīgs posms centra attīstībā. No tā iegūs arī personāls, jo Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca Ventspilī ir vienīgā ārstniecības iestāde ārpus Rīgas, kur personālam gūt šādu unikālu pieredzi,” iekārtas nozīmīgumu uzsver Lācis.
Mugurkaula navigācijas sistēmu veido iekārtas platforma, programmatūra, kā arī instrumenti navigētai implantu ievietošanai mugurkaulājā. Navigācijas sistēmas un 3D rentgena dati veido nepārtrauktu attēlu plūsmu, padarot redzamu instrumentu un implantu atrašanos cilvēka ķermenī un katru kustību ar tiem, tā būtiski uzlabojot operāciju kvalitāti. Tāpat jaunā sistēma palīdzēs mazināt neizbēgamo neprecizitāšu īpatsvaru, kas līdzšinējā analogajā mugurkaulāja ķirurģijā nozīmē gadījumus ar hroniskām pēcoperāciju sāpēm, ilgstošu ārstēšanos, darbnespēju un ilgstošu rehabilitāciju. Jaunā iekārta sniegs iespēju pielietot minimāli invazīvas operāciju tehnikas, kā arī saīsināt ārstēšanas laiku, tostarp samazinot nepieciešamību pēc ilgstošas rehabilitācijas, kas arī samazinās kopējās ārstēšanas izmaksas.
Neiroķirurģiskās navigācijas sistēmas iegāde ir būtisks solis Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centra attīstībā – sākotnēji profilā tika ieguldīts Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas finansējums, 2020. gadā iegādājoties Latvijā pirmo jaunākās paaudzes Carl Zeiss operāciju mikroskopu un veicot citas investīcijas operāciju uzsākšanai. Savukārt ar Atveseļošanas un noturības fonda finansējumu 2022.–2024. gadā tika iegādāta C-loka rentgena iekārta ar 3D funkciju, specializēts, rentgenstarus caurlaidīgs operāciju galds ar pacienta pozicionēšanas sistēmu, kā arī audu retrakcijas sistēma, tādējādi uzsākot digitālās vides ieviešanu operāciju zālē.
Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centra vadītājs, sertificēts mugurkaulāja ķirurgs, traumatologs, ortopēds Jānis Osītis pauda gandarījumu par mugurkaula ķirurģijas profila mūsdienīgo papildinājumu, piebilstot, ka digitalizācija mugurkaula ķirurģijā ir būtiska un pat neizbēgama, lai nodrošinātu vēl drošāku operācijas gaitu un piedāvātu ilgtspējīgu mugurkaula ārstēšanu Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centrā.
Viesiem bija iespēja arī novērtēt jaunās iekārtas iespējas Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centra vadītāja paraugdemonstrējumā – improvizētā operācijā, kas tika veikta mulāžai.
Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centrs kopš tā atklāšanas 2019. gada martā Jāņa Osīša vadībā ir kļuvis par vienu no vadošajiem mugurkaula operāciju veicējiem Latvijā. 2023. gadā Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca sasniedza līderpozīcijas valsts pasūtījuma izpildē, apsteidzot lielākās Latvijas slimnīcas un sniedzot būtisku ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju darbspēju zuduma atjaunošanā un invaliditātes novēršanā.
Neiroķirurģiskās navigācijas sistēmas izmaksas ir 724 548 euro, t.sk. Atveseļošanas fonda finansējums 598 766 euro (82,64%) un 25 432 euro valsts budžeta finansējums (3,51%). Iekārta iegādāta Atveseļošanas fonda projekta “SIA “Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca” veselības aprūpes infrastruktūras stiprināšana” ietvaros, ko slimnīca sekmīgi īsteno kopš 2022. gada. Kopā projekta ietvaros mugurkaula ķirurģijas profilā veiktas investīcijas 1,25 milj. EUR apmērā.
Komentāri (0)