Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome nolēma lūgt Latvijas Republikas Satversmes tiesu apvienot vienā lietā divas atsevišķi iesniegtas prasības par Ostu likuma normām un Ventspils ostas pārvaldes reformu.

2022. gada maijā, pēc 22 13. Saeimas deputātu pieteikuma, Satversmes tiesa ierosināja lietu par Ostu likuma normām, kas paredz regulējumu attiecībā uz ostas teritorijā esošo pašvaldību nekustamo īpašumu, kā arī Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības reformu. Apstrīdētās normas nosaka valsts un pašvaldības zemes un akvatorija nodošanu ostas pārvaldes kapitālsabiedrības valdījumā, kā arī paredz, ka valsts un pašvaldība ir tiesīga tai piederošo ostas teritorijā esošo nekustamo īpašumu atsavināt, valstij nododot to pašvaldībai un pašvaldībai nododot to valstij bez atlīdzības. Valstij šajā kapitālsabiedrībā pieder ne mazāk kā trīs piektdaļas kapitāla daļu jeb akciju. Pieteikuma iesniedzēju ieskatā apstrīdētās Ostu likuma normas nesamērīgi iejaucas pašvaldības īpašuma tiesībās, līdz ar to ir pretrunā ar samērīguma un pašvaldības principiem, kas izriet no Satversmes. Pieteikuma iesniedzēji uzskata, ka Ostu likuma normas rada tik negatīvas sekas pašvaldībai un tās iedzīvotāju interesēm, ka tās nevar atzīt par samērīgām. Saeima pārkāpusi arī labas likumdošanas principu, jo apstrīdēto normu apspriešanā un pieņemšanā netika nodrošinātas savlaicīgas, godīgas un īstas konsultācijas ar pašvaldībām, tāpat apstrīdētās normas nav pienācīgi pamatotas ar izskaidrojošiem pētījumiem.

Savukārt, 2022. gada septembrī, izskatot Ventspils valstspilsētas pašvaldības pieteikumu par Ostu likuma un Ventspils brīvostas likuma neatbilstību Latvijas Republikas Satversmei un Eiropas vietējo pašvaldību hartai, Satversmes tiesa ir ierosinājusi lietu par Ventspils ostas pārvaldes reformu.

Pagājušā gada februārī Saeima pieņēma valdības virzītos grozījumus Ostu likumā, kas būtiski ietekmē Ventspils iedzīvotāju labklājību. Minētā likuma grozījumu rezultātā ventspilniekiem tika atņemtas tiesības gūt labumu no sava īpašuma, jo, neņemot vērā pašvaldības iebildumus, bez atlīdzības un termiņa ierobežojuma komercsabiedrībai tiek nodots Ventspils valstspilsētas pašvaldības īpašums apmēram 150 miljonu EUR vērtībā un vairāk nekā 42% no Ventspils valstspilsētas administratīvās teritorijas. Komercsabiedrībai, kas savā pārvaldībā iegūst šo īpašumu, no īpašuma izmantošanas iegūtie līdzekļi nav jāiegulda Ventspilī, tos var izlietot jebkur, arī ārpus Latvijas teritorijas.

Nolūkā veicināt lietu vispusīgu un ātru iztiesāšanu, Satversmes tiesas likums pieļauj divu vai vairāku lietu apvienošanu vienā lietā, līdz ar to Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome lūdz Satversmes tiesai apvienot lietas par Ostu likumu un reformu.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: