Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) rosinājis Saeimas Juridiskajai komisijai Krimināllikumā paredzēt dzērājšofera auto obligātu konfiskāciju, ja alkohola koncentrācija autovadītāja asinīs pārsniedz 1,5 promiles.

Tieslietu ministra preses sekretārs Andris Vitenburgs informēja, ka attiecīgi priekšlikumi jau iesniegti Saeimas Juridiskajai komisijai uz otro lasījumu likumprojektam "Grozījumi Krimināllikumā", kas paredz transportlīdzekļa konfiskāciju par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā virs 1,5 promilēm.

Sagatavotie priekšlikumi ir izskatīti un atbalstīti arī Tieslietu ministrijas (TM) pastāvīgajā Krimināllikuma darba grupā, piedaloties pārstāvjiem no Satiksmes ministrijas un Ceļu satiksmes drošības direkcijas.

9. jūnijā Saeima ir atbalstījusi pirmajā lasījumā Juridiskās komisijas piedāvātos Krimināllikuma grozījumus saistībā ar kriminālatbildības paredzēšanu par transportlīdzekļa vadīšanu, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles.

Tagad tiek sperts nākamais solis - transportlīdzekļa konfiskācija, norāda Bordāns, uzsverot, ka gada laikā policija soda vidēji 2000 dzērājšoferu, kuri braukuši reibumā virs 1,5 promilēm. Turklāt aptuveni 1300 gadījumos alkohola koncentrācija pārsniedz divas promiles.

Aptauju rezultāti ārzemēs liecinot, ka pirms pirmās pieķeršanas autovadītāji reibumā braukuši vidēji 36 reizes. Gadu no gada pieaug reibumā izraisīto avāriju skaits. 2019. gadā - 663, 2020. gadā - 733, 2021. gadā - 808. Šī gada piecos mēnešos jau par 120 vairāk, salīdzinot ar šādu laikposmu pagājušajā gadā un dati ir satraucoši, uzsver tieslietu ministrs.

Ja TM priekšlikumi Saeimā gūs atbalstu, turpmāk tiesai būs pienākums konfiscēt auto visos gadījumos, kad būs izdarīts Krimināllikuma 262. vai 262.1.pantā paredzētais noziedzīgais nodarījums. Ja noziedzīgais nodarījums būs izdarīts ar citai personai piederošu auto, tad no dzērājšofera tiks piedzīta transportlīdzekļa vērtība, iesniegto priekšlikumu būtību skaidro ministrs.

Bordāns norāda uz vēl vienu svarīgu argumentu nepieciešamo izmaiņu veikšanai. Ceļu satiksmes drošības direkcijas pētījumā jau pirms četriem gadiem tika konstatēts, ka 96% aptaujāto iedzīvotāju uzskata, ka nekādā gadījumā nav pieļaujams sēsties pie automašīnas stūres alkohola reibumā.

Ministrs uzsver, ka jābeidz gari un plaši diskutēt par to, ka problēmas iemeslus veido daudzu faktoru kopums, ka jācīnās ar cēloņiem un jāveido uzvedības korekcijas programmas, ka Latvijā pārāk daudz dzer.

"Vēlos dot skaidru signālu visiem dzērājšoferiem - jūsu garāžas un maki būs tukši, un jūs ilgi nožēlosiet izvēli sēsties reibumā pie stūres," uzsver Bordāns.

Lasi vēl

Komentāri (3)

 • -1
  Barons (Freiherr von ...) 27.06.2022, 15:56:01

  Le tig paprōve!!!
  Man Volg GAZ-21,kam spīdiks Irss uz haub,ne viens ne būs aiztikt.
  Un ekš sav Muiž Privāt teritōrij es var braukt kaut iekš Auto pilot,le zinat.
  Pa kōp-lietošan Ceļ gan prātigak,le Autoinspekcij nenostrāpe.

 • -6
  Pareizais viedoklis 28.06.2022, 10:30:27

  ātrāk to personu nomest no amata!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: