Veselības ministrs Daniels Pavļuts šodien sasauktajā Krīzes vadības padomē rosinās noteikt Latvijā stingrus drošības pasākumus, kuri nekavējoties samazina kontaktu skaitu sabiedrībā par vismaz 40%, informēja ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere.

Saskaņā ar analīzi, kuru aizvadītajās dienās veikuši Veselības ministrija un speciālisti, kontaktu skaits sabiedrībā ir samazinājies tikai par 5% līdz 10%. Līdz ar to infekcija aizvien izplatās nekontrolēti, turklāt slimnīcās ir jau vairāk nekā 1100 Covid-19 pacientu.

Zinātnieku modelētās prognozes liecinot, ka pie nemainīgas attīstības slimnīcu pārslodze, plānveida pakalpojumu apturēšana ilgs trīs mēnešus, kuru laikā Covid-19 "prasīs tūkstošiem cilvēku veselību un dzīvību".

Veselības ministrs rosinās ieviest drošības pasākumu kopumu ārkārtējās situācijas ietvaros, pamatojoties uz tā dēvēto "D+ konceptu", kas pēc ministrijas iniciatīvas tika izstrādāts Krīzes vadības padomes sekretariātā jau šā gada martā alfa koronavīrusa paveida uzliesmojuma gadījumam. Pašlaik Latvijā strauji izplatās delta paveids, kas ir daudz lipīgāks par alfa paveidu.

"Sabiedrībai ir jāsakopo visi spēki un uz brīdi jāapstājas, lai apstādinātu vīrusu. Šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk ir būtiski vairot savstarpējo solidaritāti, atbildību un pasargāt mūsu medicīnas sistēmu no sabrukšanas un sabiedrību no novēršamām nāvēm. Esam kraujas malā - aicinu cilvēkus uz izpratni un mobilizāciju vienotai rīcībai," atzīmēja veselības ministrs.

Tādējādi esot plānots rosināt, ka nenotiek nekādi sporta, izklaides, kultūras (kino, teātri, koncerti), amatieru, ēdināšanas, labsajūtas, pulcēšanās, reliģiskie un citi pasākumi klātienē, kā arī klātienes darbs notiek tikai ražošanā, būvniecībā, kritiskajā infrastruktūrā un sabiedrības funkciju nepārtrauktībai. Tāpat ieteikts pēc skolēnu brīvlaika vēl trīs nedēļas pavadīt attālinātajās mācībās, kamēr klātienē nenotiek nekādi interešu izglītības un ārpusskolas pasākumi, taču pirmsskolas izglītības iestādes bērniem, kuru vecākiem ir pienākums strādāt klātienē, turpina darboties.

Iekštelpās un ārtelpās tiks rosināts noteikt, ka pulcējas ne vairāk kā desmit personas no divām mājsaimniecībām, savukārt sabiedriskajā transportā - ja paredzamais aizpildījums ir virs 50%, obligāti jābūt atvērtiem logiem, netiek piemērotas braukšanas maksas atlaides, jālieto "FFP2" tipa maskas un pasākumu ievērošana stingri jāuzrauga.

Ieteikto drošības pasākumu vidū ir arī prasība, ka visās darba vietās visiem darbiniekiem jāveic ikdienas veselības pārbaude un trīsreiz nedēļā - ātrie antigēnu testi, līdz 6 stundām saīsināta darba diena klātienē un no plkst.19 līdz plkst.6 - mājsēde. Tāpat rosināt piekopt pastiprinātu pārkāpumu kontroli privātpersonām un palielināt sodus juridiskajām personām, un ierobežot nebūtisku ieceļošanu.

Līdz ar kontaktu ierobežošanu būšot absolūti nepieciešama strauja vakcinācijas gaita, palielinot kapacitāti un līdzestību, jo īpaši riska grupās, kur smagas saslimšanas un nāves riski ir lielākie. Vienlaikus esot nepieciešama celt īstermiņa slimnīcu kapacitātes palielināšana (tostarp pagaidu hospitālis), ārstniecības personāla un resursu mobilizācija un maksimāla testēšana, tajā skaitā arī vakcinēto skrīnings.

"Vakcinācijai ir jānotiek cauru diennakti, teju 24x7 režīmā. Tikmēr jaunos drošības pasākumus ir jānosaka nekavējoties, lai tie stātos spēkā jau trešdien. Katra diena ir no svara. Pēc trīs līdz četru nedēļu stingrajiem pasākumiem sabiedrība, sākot ar vakcinētajiem, varēs atgriezties līdzšinējā režīmā un divu mēnešu laikā - pie normālas dzīves," uzsver Pavļuts.

Latvija ir pirmajā vietā pasaulē saslimstības ar Covid-19 tempā. Pēdējā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 49%, salīdzinot ar saslimstību nedēļu iepriekš. Divu nedēļu Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju sasniedzis 1266,4, kas ir divas reizes lielāks nekā otrā viļņa maksimums.

Slimnīcās Covid-19 pacientu skaits dubultojas 14 dienu laikā. Šodien slimnīcās ārstējas jau 1114 pacienti - 133 pacienti ar smagu slimības gaitu un 981 ar vidēji smagu. Covid-19 izraisīto nāves gadījumu skaits nedēļas laikā pieaudzis par 48%. Slimnīcās Covid-19 intensīvās terapijas gultu noslodze tuvojas 100%.

Veselības ministrija norāda, ka pie esošās saslimstības izplatīšanās ātruma, oktobra beigās prognozējami 4000 jaunatklāti Covid-19 pacienti un 275 jauni stacionēšanas gadījumi dienā. Šādā situācijā nebūs iespējams nodrošināt nepieciešamo ārstniecību visiem un būtiski pieaugs no Covid-19 mirušo cilvēku skaits.

Paralēli līdzīgu paziņojumu ir izplatījusi koalīcijā ietilpstošā "Jaunā vienotība", kas arī sola aizstāvēt stingras mājsēdes noteikšanu uz vairākām nedēļām.

Lasi vēl

Komentāri (11)

 • -13
  Pritchetts 18.10.2021, 15:14:23

  Beidzot saprātīgs lēmums! Šāda veida ierobežojumus vajadzēja jau kopš vasaras sākuma, arī logus dzīvojamā telpā vajadzētu ļaut aizvērt tikai uz stundu dienā. No aukstuma vēl neviens nav nosalis, no covid gan mirst ikdienu!

 • -8
  Pilsēta 18.10.2021, 15:28:32

  Un, kas ar griķiem šogad?

 • -7
  Barons (Freiherr) 18.10.2021, 15:48:37

  Tō ir ven Pareiz dōm,tig ar nokavešan,le zinat.
  Un Pilset kundz le iet uz tō Vāc veikal LIDL un sapērk tō Grik prekš diu Gad uz priekš.

 • -6
  Guantanamo 18.10.2021, 15:49:25

  Da ta viss delj ta LIDL, infekcijas pereklis

 • -6
  Covid 19-22.ventspils.lv 18.10.2021, 16:21:58

  Var jau uz turieni iet,tikai vajag nodrošināties ar tādiem aizsardzības līdzekļiem,kas nopietnāki par vienreizlietojamām lupatmaskām.Derētu 3M pusmaskas vai,ja kāds var atļauties,pilnās sejas maskas no tā paša ražotāja.Arī krievu gāzmaskas GP-5 varētu būt labas.

 • -11
  Larijs Kukarans 18.10.2021, 16:05:56

  Papļūt tu toč i lokDauns! Jūs mazāk tās ziņas lasat un skataties,tagad jau viss ir apgriezsts ar kājām gaisā balts ir melns un otrādi.Fleitē trakāk nekā krievu laikos!Jūs jau drīz no savas ēnas sāksiet raustīties!Laikam viss prāts ir bijis matos,tagad to nav,tātad prāta arī!

 • -6
  Mariks Padrevics 18.10.2021, 19:39:56

  Tieši manas domas ,Larij. Varētu saprast ,ka draud atlaist no darbu ,vai vēl ko,ka cilvēkam nav izvēles .Bet ja paši brīvprātīgi bāž galvu cilpā ,nu tad neko darīt.Nekad nedomāju ,ka cilvēki redz tikai vienu tuputeleviziju ,kur melo 80% un ziņas ,kas dara to pašu. Sava redzējuma un domu ir ļoti maz

 • -4
  Jojo 18.10.2021, 20:18:09

  Lai tas Pavļuts iet dirst viņš ir viss lielākais vīrus mūsu valstī cik var melot tautai ko viņš domā ka pēc vēlēšanām viņš varēs brīvi staigāt pa ielām šaubos.

 • -3
  kalambūrs 18.10.2021, 22:36:07

  cietuma to pavļut ar priekškarīņ!!!

 • -3
  kalambūrs 18.10.2021, 22:36:07

  cietuma to pavļut ar priekškarīņ!!!

 • -3
  kalambūrs 18.10.2021, 22:36:07

  cietuma to pavļut ar priekškarīņ!!!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: