Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir nopietns drauds, kas var būtiski negatīvi ietekmēt medību nozari Latvijā, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

"Šī slimība ir ļoti līdzīga tā saucamajai govju trakumsērgai. Nav izslēgts, ka tā ir saistīta ar dažādām cilvēku saslimšanām, tāpēc tas ir nopietns drauds, kas varētu būtiski ietekmēt arī medību nozari. Ja nu gadījumā katrs nomedītais briedis turpmāk būs jāpārbauda uz šo slimību, tas izmaksās visai dārgi," sacīja Balodis .

Viņš piebilda, ka pirms dažām nedēļām pienākušās ziņas, ka Somijā kādam mirušam alnim Kainū provincē, netālu no Krievijas robežas konstatēts pirmais briežu hroniskās novājēšanas slimības gadījums, nozīmē, ka slimība tuvojas Latvijai. To, cik plašā Eiropas teritorijā slimība ir izplatījusies, būs iespējams uzzināt šogad, jo visā Eiropas Savienības (ES) teritorijā, tajā skaitā arī Latvijā, tiks veikts monitorings.

PVD ģenerāldirektors piebilda, ka PVD šogad plāno laboratoriskai izmeklēšanai nosūtīt 1000 nomedītu savvaļas aļņu, staltbriežu un stirnu paraugus, kā arī 250 paraugus no briežu dārziem.

Briežu hroniskās novājēšanas slimība ir lēni progresējoša, hroniska centrālās nervu sistēmas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem. Slimība attīstās lēni - dzīvnieks novājē, mainās tā uzvedība - novērojami kustību traucējumi, organisma vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanās, siekalošanās un zobu griešana. Rezultātā dzīvnieks iet bojā. Hroniskā novājēšanas slimība briežu dzimtas dzīvniekiem ietilpst transmisīvās sūkļveida encefalopātijas (TSE) slimību grupā, kurā ietilpst arī govju sūkļveida encefalopātija liellopiem, skrepi aitām un kazām, ūdeļu transmisīvā enecefalopātija kažokzvēriem un Kreicfelda-Jakoba slimības paveids cilvēkiem.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Lasi vēl

Komentāri (2)

  • -1
    nice 22.03.2018, 09:25:09

    Kāds sakars ?

  • -4
    snaiperis999 22.03.2018, 14:09:02

    "Interesanta"nozare gan ir tā slepkavošana,kura tiek dēvēta par medībām.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: