Nesen Ventspilī notika Latvijas zinātnisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru sanāksme.

   

Tajā tika runāts par bibliotēku nozares attīstību, bibliotēku nozares darbinieku izglītību un jauno tehnoloģiju izmantošanu bibliotēkās, kā arī par bibliotēku krājumu masveida digitalizāciju.

Krājumu digitalizācija paver iespējas piekļūt unikāliem un vērtīgiem materiāliem no jebkuras Latvijas vietas un citu pilsētu bibliotēkām. Bibliotēku direktori tikšanās reizē diskutēja par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krājuma masveida digitalizāciju, informācijas pieejamību, sabiedrības iesaisti, autortiesību jautājumiem un aplūkoja arī kultūras mantojuma saglabāšanas jautājums.

Autortiesību jautājums, ar ko jāsastopas digitalizācijas procesā, ir aktuāls ne vien Latvijā, bet arī citās valstīs. Likums nosaka, ka bibliotēku krājumā esošie materiāli (gan drukātie, gan digitālie) bibliotēkas apmeklētājiem ir pieejami bez maksas. Savukārt internetā brīvi pieejami ir tie materiāli, kurus vairs neaizsargā autortiesības (pagājuši vairāk nekā 70 gadi kopš autora nāves). Nacionālā bibliotēka, veicot digitalizācijas darbus, intensīvi seko līdzi jaunumiem autortiesību tiesiskajos regulējumos Eiropā.

Pašlaik pilnā sparā norit LNB krājuma skenēšana, ko veic Lattelecom BPO. Tam sekos materiālu pēcapstrāde, kas ļaus izstrādāt jaunus e-pakalpojumus, kā arī bibliotēkas kartīšu digitalizācija un kultūrvēsturisku interneta lapu saglabāšana.

Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansiālu atbalstu. Pilnā apjomā ar projekta rezultātiem sabiedrība varēs iepazīties 2012. gada vidū, taču jau pašlaik tiešsaistē ir pieejams šā projekta prototips www.periodika.lv, kurā aplūkojamas 350 000 pagājušā gadsimta laikrakstu lappuses.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: