Latvijas Zinātņu akadēmija kā ievērojamu sasniegumu 2021. gada teorētiskajās zinātnē izcēlusi izdevniecības ''Zinātne'' izdevumu, kas veltīts Latvijas arheoloģijai – ''Latvijas arheoloģijas rokasgrāmata''. Tas ir kolektīvs Latvijas arheologu darbs, kas atspoguļo šīs interesantās vēstures zinātnes stāvokli un izmaiņas pēdējo 20-30 gadu laikā.

Tā izstrādē piedalījušies 48 autori – aktīvi strādājošie arheologi, paleoģeogrāfi, paleobotāniķi, numismāti, bioarheologi un vēsturnieki, - kopumā 48 autori no LU fakultātēm un institūtiem, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Kultūras akadēmijas, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un arī Ventspils muzeja.

Ievērojama vieta šajā izdevumā atvēlēta senvietām Ventspils novadā un lielāko daļu šo Ventspils pusei veltīto šķirkļu sagatavojis Ventspils muzeja vadošais pētnieks Armands Vijups, kā arī vizuālajam materiālam izmantoti atbilstošie Ventspils muzeja arheoloģijas krājuma priekšmeti.

Ventspilniekus un novada interesantus šajā izdevumā varētu piesaistīt ne tikai Ventspils senpilsētas un Livonijas ordeņa pils izpētes rezultātu izklāsts, bet arī publicētie materiāli par Staldzenes un Piltenes depozītiem, arheoloģisko izpēti akmens laikmeta Sārnates un Užavas Celmu apmetnēs, Puzes Lejaskroga, Zlēku Gaisiņu, Jūrkalnes Drēbnieku, Pasilciema un Užavas senkapos, Puzes pilskalnā un Piltenes pilsdrupās. Šie materiāli lasītājam varētu būt īpaši interesanti, iepazīstot tos kontekstā ar citām līdzīgām Kurzemes un visas Latvijas senvietām un atradumiem.

''Latvijas arheoloģijas rokasgrāmata'' ir enciklopēdiska rakstura izdevums, kurā apkopota un jaunākajās zinātniskajās atziņās balstīta informācija par Latvijas arheoloģiju visā tās daudzveidībā, sākot no vēlā paleolīta līdz 20. gadsimtam. Visā Baltijas austrumu reģionā šī ir pirmā enciklopēdiska rakstura publikācija par arheoloģijas tēmu, kuras mērķauditorija ir ne tikai zinātnieki, bet arī plašāka sabiedrība.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: