14. jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas - 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no plkst. 11 pasākumā ar nosaukumu ''Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām'' vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Plkst. 10.50 plānota Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Ventspilī vārdu lasīšana notiks Tilta dārzā pie pieminekļa komunistiskā terora upuriem. Šeit kopumā tiks lasīti 274 deportēto cilvēku vārdi. Lasījumus veiks Ventspils teātra aktieri, klātesošos uzrunās Ventspils baptistu draudzes mācītājs Pēteris Tervits un Ventspils domes pārstāvis. Deportācijas upurus godinās pārstāvji no Ventspils novada politiski represēto apvienības, Zemessardzes 46. kājnieku bataljona, Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes. Ventspils teātra aktieru lasījumiem ikviens interesents varēs sekot līdzi tiešraidē Ventspils pilsētas oficiālajā Facebook lapā.

Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama ''Karšu izdevniecības Jāņa sēta'' izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Savukārt, lai latvieši pasaulē varētu iesaistīties un šai piemiņas brīdī būt domās kopā ar 14. jūnija upuriem, kā arī ar latviešiem Latvijā un citur ārzemēs, digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: ''Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.''

Lasi vēl

Komentāri (5)

 • -4
  Skuja ,Vilis 08.06.2021, 15:04:06

  Ventspils domes pārstāvis,kura partijas biedri īstenoja šīs deportācijas,pats gan sutinās uz nārām Rīgas Centrālcietumā.
  Neaizmirsīsim-komūnisti nemēdz būt "bijušie"!

 • -9
  STOPVACZISM 08.06.2021, 23:01:58

  Tagadējie varavīksņainie jaunmarksisti pie varas pārkrāsojušies komunisti vien ir.

 • -1
  tiešām suns 09.06.2021, 13:50:51

  jā večuks nevarēs piedalīties -viņš taču sevi nosauca par represētu-sacēla neapmierinātību visā latvijā.

 • 0
  Artis no Puzes 14.06.2021, 10:51:01

  Pozitīvi... Vismaz kāds raksts par šo tēmu.

 • -1
  covid-21 Ventspils 15.06.2021, 20:23:20

  https://tautastribunals.eu/?p=60348

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: