9 un 10. oktobrī, Ventspilī notiks septītās Lībiešu kultūras dienas, informēja nodibinājuma "Ventspils lībiešu apvienība "Rānda"'' pārstāve Māra Vīgerte.

Lībiešu kultūras dienu Ventspilī mērķis ir popularizēt lībiešu nemateriālo kultūras mantojumu un mūsdienu kultūru, piedāvājot atskatīties uz notikumiem pagātnē, kas ietekmējuši lībiešu nacionālo pašapziņu, iepazīt un dokumentēt lībiešu tradicionālās kultūras izpausmes, ieklausīties lībiešu valodas skanējumā un novērtēt lībiešu moderno kultūru, kā arī stiprināt lībiešu kopienas identitātes apziņu.

Pasākumi norisināsies Galvenajā bibliotēkā un koncertzālē "Latvija".

Lībiešu kultūras dienas Ventspilī aizsāksies piektdien, 9. oktobrī, plkst.17 Galvenajā bibliotēkā, kur kultūras dienu ieskaņas pasākumā atklās Anrija Požarska fotoizstādi Lībiešu kultūrtelpa portretos un notiks dzejnieces Baibas Dambergas jaunās grāmatas "Es un cit es" atvēršanas svētki.

Fotoizstādes autors - profesionāls fotogrāfs Požarskis - ir dokumentējis daudzus lībiešu kultūras notikumus, tostarp ikgadējos Lībiešu svētkus. Viņa fotoattēli izmantoti arī kā ilustrācija Lībiešu kultūrtelpas pieteikumam Nacionālajam nemateriālā mantojuma sarakstam. 2020. gada pavasarī Požarskis iesācis veidot portretu sēriju, dokumentējot 12 Lībiešu kultūrtelpas elementu nesēju sarakstā iekļautas personības, kas arī būs skatāmas fotoizstādē.

Savukārt dzejas krājuma "Es un cit es" autore Damberga pēc profesijas ir grafiķe, strādā par zīmēšanas un grafikas skolotāju Jaņa Rozentāla mākslas skolā. Viņa ir aktīva lībiešu sabiedriskā darbiniece, lībiešu mākslas izstāžu kuratore un publikāciju par lībiešu mākslu autore, darbojusies lībiešu muzikālā un literārā mantojuma apzināšanā un kopšanā.

"Jaunais dzejas krājums dzīvi ataino dažādās Dambergas literārās un valodas šķautnes, ikdienas gaitas un viņas saikni ar lībisko pasauli un personisko lībisko un tāmniecisko mantojumu. Dzejas krājums ir daudzšķautņains arī valodas ziņā - tas atklāj Ziemeļkurzemes valodu bagātību un dažādu valodas pasauļu līdzāspastāvēšanu un mijiedarbību," dzejas krājumu raksturoja Vīgerte.

Lībiešu kultūras dienu ieskaņas pasākumu ar dziesmām kuplinās Ventspils lībiešu ansamblis "Rāndalist".

Lībiešu kultūras dienu otrā diena sāksies sestdien plkst.9 ar īsu piemiņas brīdi pie lībiešu dzejnieka Jāņa Prinča pieminekļa, bet plkst.10 Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks zinātniski pētniecisko lasījumu sesija Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūta un draugu stāsti.

Lasījumu sesijā novadpētniece Baiba Šuvcāne stāstīs par visu laiku ievērojamākā lībiešu literāta, kultūras un sabiedriskā darbinieka Kārļa Staltes, kuram šogad aprit 150 gadi, dzīvi un darbiem.

Savukārt LU Lībiešu institūta pētnieki iepazīstinās ar dažādiem priekšmetiem un dokumentiem no LU Lībiešu institūta krājumos nonākušajām lībiešu kolekcijām, kas ir gan unikālas lībiešu kultūras un valodas liecības, gan kalpo kā avoti institūta pētījumos par lībiešu valodu un kultūru, stāstīja organizatoru pārstāve.

Plkst.14 Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks Lībiešu kultūras centra (Līvõ kultūr sidām) izdotās Kārļa Staltes dzejas grāmatas "Bagātā jūrmala" ("Rikāz rānda") atvēršana un dzejas lasījumi. Grāmatā ir iekļauti 23 Staltes dzejoļi 17 mūsdienu latviešu dzejnieku atdzejojumā, pasākuma laikā Staltes dzejoļus lībiešu valodā lasīs lībiešu dzejnieki Valts Ernštreits un Damberga, bet latviešu valodā lasīs to autori - Guntars Godiņš, Raimonds Kiriķis, Inga Pizāne un Kārlis Vērdiņš.

Noslēdzot Lībiešu kultūras dienu pasākumus, sestdien, 10. oktobrī, plkst.18 koncertzālē Latvija izskanēs koncertstāsts "Trīs krasti" (Kuolm randõ), kurā apvienojas trīs profesionālu lībiešu dzejnieku - Dambergas, Ernštreita, Kempju Kārļa (Karl Pajusalu) - dzeja līvu valodā ar četru profesionālu mūziķu radītām šīs dzejas sajūtām mūzikā.

Katrs skaņdarbs ir stāsts par lībiešu kultūrtelpu - tās valodu, spēku, ietekmi, atbildību, spītību, cerību, maģiju, augstāku mērķi, vienotību, mīlestību, turpināšanos, saglabāšanu un nebaidīšanos no izaicinājuma. Koncertu papildinās arī trīs dziesmas ar Staltes vārdiem no dzejas grāmatas "Bagātā jūrmala".

Koncertstāstu stāstīs mūziķi Staņislavs Judins (kontrabass), Austris Kalniņš (taustiņinstrumenti), Ernests Mediņš (sitaminstrumenti), Elīna Ose (vokāls). Mākslinieciskā vadītāja ir Elīna Ose.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: