Saeima šodien, 7. jūnijā no Vispārējās izglītības likuma grozījumiem izslēdza ieceri par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma. Grozījumus par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, sākot ar 2019. gadu, Vispārējās izglītības likumā bija rosinājusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

Koalīcijas politiķi pauduši sapratni par to, ka Saeima nevienosies par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, ņemot vērā politiskā atbalsta trūkumu.

Ministru prezidents Māris Kučinskis iepriekš intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" pauda, ka, lai lemtu par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma, ir jāredz jaunā mācību programma. Premjers uzsvēra, ka jauno 1. klases programmu vēlas redzēt gan deputāti, gan arī tas būtu svarīgi vecākiem. "Tā kā atbildes nav, tad deputāti izšķīrās tālāk neiet," norādīja Kučinskis.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis savukārt paudis, ka pozitīvāk būtu vērtējis kompromisa variantu, ka reformu ievieš vēlāk, no 2021. gada, nevis no 2019. gada, kā sākotnēji tika piedāvāts, jo tad visas iesaistītās institūcijas būtu varējušas turpināt gatavoties reformai.

Komentējot sešgadnieku reformas "atlikšanu", Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga iepriekš pauda, ka arī šāds scenārijs esot pietiekami labvēlīgs, jo, ja vecāki un pedagogi uzskata, ka bērns var uzsākt skolas gaitas no sešu gadu vecuma, viņiem šāda iespēja joprojām ir. Viņasprāt, "sabiedrībai ir jānobriest" šīs reformas ieviešanai un mākslīgi to uzspiest nevajadzētu.

"Ja pedagogi, vecāki un citas iesaistītās puses redzēs, ka gan infrastruktūra, gan mācību līdzekļi, gan paši bērni emocionāli ir gatavi šādām pārmaiņām, tad nākotnē pie šī jautājuma varētu atgriezties, taču pagaidām tas viss būtu noticis pārāk mākslīgi un uzspiesti. IZM nekorekti iepriekš norādīja, ka daudzās valstīs skolas gaitas uzsāk no sešiem gadiem, jo viņi neskaidroja, ka tur bērniem ir pavisam cita vide, pavisam cits infrastruktūras līmenis un citi aspekti," sacīja Vanaga.

Lasi vēl

Komentāri (6)

 • -2
  Nif nifs 07.06.2018, 14:09:11

  Nu vismaz tā. Gribēja ieviest kaut ko, bet sagatavots nebija nekas. Latvieši tādus par puskoka lēcējiem sauca.

 • -2
  Pilsēta 07.06.2018, 14:32:20

  Jocīgi, bet veselais saprāts atkal guva virsroku.
  Cerams, ka nākamajiem ministriem nebūs tik lielas bērnības traumas un tādas idejas paliks tikai pašā virtuves līmenī.

 • 0
  Margrieta. 07.06.2018, 16:16:22

  Kas to lai zina,kā būtu labāk.
  Varbūt tos bērnus tagad par pārāk nevarīgiem uzskatām,senākos laikos tādā vecumā jau lika pie darba.

 • 0
  reku 07.06.2018, 17:18:03

  Cūkas gan tagad neviens vairs negana,bet,ja palasa par tiem laikiem literatūru,tad tas vecums bija kādi 5-6 gadi.Bērni paši sāka pelnīt sev iztikšanu.Vai skolā iešana,pēc būtības arī darbs,būtu grūtāka?

 • 0
  Frīdis 12.06.2018, 10:32:47

  Debīlo un ph, slimo bērnu pieturēšana masu skolās degradē skolu vidi . Šo bērnu pieturēšana un mēģinājums 6gadniekiem iesaistīt jau skolā ir tikai iemesls lai uzturētu kaut kādu skolēnu skaitu skolā, jeb skolu eksistēšanas agonijas pagarināšana ! Tas vis ir protams ZZS un V bezatbidīgās politiskās darbības rezultāts .

 • 0
  Margrieta. 12.06.2018, 12:40:10

  Bet ko iesaki ar viņiem darīt?
  Vācietis savulaik tādiem iedeva padzerties saldu tējiņu.Bet laiki mainījušies,mūsdienās tāds gājiens vairs neies cauri.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: