Valsts tomēr piedalīsies 1.-4. klašu skolēnu brīvpusdienu finansēšanā, liecina valdībā apstiprinātais protokollēmums par 2020. gada valsts budžeta prioritātēm.

Dokumentā teikts, ka Izglītības un zinātnes ministrijai ir jāsagatavo un izskatīšanai Ministru kabinetā jāiesniedz 2020. gada budžeta likumprojektu paketē grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, paredzot valsts un pašvaldību līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4. klases izglītojamajiem no 2020. gada 1. janvāra. Tāpat jāiesniedz grozījumi Izglītības likumā, paredzot, ka no 2020. gada 1. janvāra pašvaldības piedalās brīvpusdienu nodrošināšanā 1.-4. klases izglītojamajiem savu budžetu ietvaros vismaz tādā pašā apmērā kā valsts.

Iepriekš tika plānots no likuma izslēgt valsts līdzdalību brīvpusdienu finansēšanā, šo pienākumu uzticot pašvaldībām.

Tas faktiski nozīmē, ka no jaunā gada skolēnu brīvpusdienu izmaksas tiks segtas gan no valsts, gan pašvaldību budžetiem, proti, valsts un pašvaldības proporcionāli sadalīs brīvpusdienu izmaksas.

Arī Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norādīja, ka no nākamā gada 1. janvāra pašvaldībām būs jānodrošina vismaz puse brīvpusdienu finansēšanai nepieciešamo līdzekļu.

Ministrijā skaidroja, ka, pārskatot IZM budžetu 2020. gadam, atkārtoti tika konstatēts, ka brīvpusdienu nodrošināšanas funkcija ir neraksturīga kopējai IZM darbībai, kuras pienākums primāri ir gādāt par izglītības saturu, metodoloģiju un kvalitāti, kas ietver arī mācību procesa organizēšanai nepieciešamo infrastruktūru, objektu un pakalpojuma pieejamību, sakārtotu un drošu emocionālo un fizisko vidi, bet tieši tāpēc pašvaldības kā skolu dibinātājas ir līdzatbildīgas izglītības funkcijas veikšanā.

IZM uzsvēra, ka nevienā brīdī nav apšaubīta pusdienu nepieciešamība skolā, jo ir skaidrs, ka tas ir viens no skolēna veselības, attīstības un labsajūtas pamatnosacījumiem. "Jautājums bija nevis par to - vai pusdienām skolā jābūt, bet gan - kas tās apmaksās," skaidroja ministrijā.

IZM nav pilnīgu datu par pašvaldību piedalīšanos brīvpusdienu nodrošināšanā, bet pērn iegūtā informācija liecina, ka pašvaldības no saviem budžetiem papildu valsts finansējumam tērē vairāk nekā 24 miljonus eiro skolēnu brīvpusdienām.

Lasi vēl

Komentāri (2)

 • 0
  Johny Bannis 13.09.2019, 23:10:37

  tipa vajag atcelt brivpusdienas un nabadzību?

 • -2
  otrakeda . 14.09.2019, 15:28:54

  skolniekiem ir jāēd ,kvalitatīvi labi jāēd:
  s.a.e.m.a.s. resnvēderu pabalstus vajag
  novirzīt, skolnieku brīvpusdienu finansējumam!

  starp citu-
  izdegušie tautas kalpi,kā:
  Šlesers,Ameriks,Ušakovs,Šķēle,Lembergs un citi
  droši var ziedot, nieka 6% no,valstij nolaupītās naudas,
  bērnu pusdienām.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: