Valsts prezidents Egils Levits izsludinājis grozījumus "Likumā par ostām", kas stāsies spēkā trešdien, 27. aprīlī, liecina oficiālā izdevuma "Latvijas Vēstnesis" publikācija.

Ostu likums paredz, ka līdz 1. septembrim Ministru kabinetam jāpieņem lēmums par līdzdalību kapitālsabiedrības dibināšanā Rīgas ostas pārvaldīšanai.

Līdz šī gada beigām jāpabeidz viss transformācijas process un jālikvidē Rīgas un Ventspils brīvostu pārvaldes. Šo procesu nodrošināšanai Ministru kabinets izveidos likvidācijas komisijas, kuras veiks ostu pārvalžu materiālo, finanšu līdzekļu un saistību inventarizāciju, nodrošinās ostu pārvalžu saistību (tiesību un pienākumu) un mantas, apgrūtinājumu, kredītsaistību nodošanu kapitālsabiedrībām.

Satiksmes ministrija ir izveidojusi darba grupas, kurās iesaistītas visas ieinteresētās puses. Ir sāktas pārrunas ar pašvaldībām, ir izstrādāti līdzdalības izvērtējumi, kas jau ir saskaņošanas procesā ar Konkurences padomi. Tāpat ostu pārvaldes jau gatavojas īpašumu novērtēšanai, ir izstrādāti priekšlikumi akcionāru līgumiem un speciālai Ministru kabineta instrukcijai, kā valsts puses kapitāldaļu turētāji nodrošinās savstarpējo koordināciju uz akcionāru sapulcēm.

Tiek paredzēts, ka tuvākajā laikā varēs uzsākt kapitālsabiedrību amatpersonu atlases procedūras un veikt pārējos reformas ieviešanai nepieciešamos soļus.

Likums paredz, ka pašvaldības, kuru teritorijās ir mazās ostas, ir tiesīgas veidot kapitālsabiedrības to apsaimniekošanai. Saskaņā ar Satiksmes ministrijas ekspertu vērtējumu, šī ir laba iespēja pašvaldībām ieviest progresīvu korporatīvās pārvaldības modeli arī mazajās ostās, kas dos iespēju veicināt to konkurētspēju.

Pēc ilgām un plašām debatēm Saeima 10. februārī pieņēma grozījumus Likumā par ostām, kas nosaka Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības modeļa maiņu.

Pēc Zaļo un zemnieku savienības Saeimas deputātu iniciatīvas 36 deputāti no vairākām opozīcijas partijām pieprasīja parakstu vākšanu referenduma rīkošanai pret grozījumiem.

No 10. marta līdz 8. aprīlim tika saņemti 7215 paraksti, kas veido 0,47% no balsstiesīgo vēlētāju skaita jeb 4,7% no referenduma ierosināšanai nepieciešamā parakstītāju skaita. Līdz ar to apturētais likums netika nodots tautas nobalsošanai.

Lasi vēl

Komentāri (8)

 • -8
  Renars Z 27.04.2022, 13:39:24

  Jautājums: Ko Ventspils iegūs no šiem ostas grozījumiem? Kādas būs tās pozitīvās pārmaiņas, kas veicinās Ventspils ostas attīstību?

 • -8
  корумпант 27.04.2022, 16:57:01

  Cerams, ka Kristovskis izies no anonīmajiem profiliem un dos atbildi!

 • -5
  Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome 28.04.2022, 11:39:27

  Atbild Ventspils osta:
  Ventspils pašvaldība vairākkārt ir norādījusi, ka Ostu likuma grozījumi pieņemti, pārkāpjot normatīvajos aktos paredzētās procedūras un to regulējums būtiski pārkāpj pašvaldības tiesības un intereses. Šo likuma grozījumu pieņemšanas rezultātā tiek prettiesiski un nesamērīgi ietekmēta Ventspils valstspilsētas pašvaldības finansiālā autonomija un iespēja gūt ieņēmumus no sava īpašuma, kā arī tiesības pārvaldīt savu īpašumu un rīkoties ar to savu iedzīvotāju interesēs.
  Ostu likuma grozījumu rezultātā 2022. gadā valsts kapitālsabiedrībai “Ventas osta”, kas pārņems ostas pārvaldīšanu, neprasot pašvaldības piekrišanu, tiek nodots Ventspils valstspilsētas pašvaldības īpašums apmēram 150 miljonu EUR vērtībā un visa ostas teritorija, kas ir vairāk nekā 42 % no Ventspils pilsētas administratīvās teritorijas. Ventspils valstspilsētas pašvaldība par savu īpašumu nodošanu kapitālsabiedrībai nekādu kompensāciju nesaņem.

 • -5
  Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome 28.04.2022, 11:39:41

  Likuma grozījumi pārkāpj Latvijas Republikas Satversmē un Eiropas vietējo pašvaldību hartā ietvertos principus. Ventspils valstspilsētas pašvaldības un tās iedzīvotāju zaudējums nav samērīgs ar valsts iespējamo ieguvumu, turklāt šāds ieguvums likuma pieņemšanas procesā vispār nav vērtēts.
  Ventspils pašvaldība vairākkārt ir izteikusi savus iebildumus par likuma “Grozījumi Likumā par ostām” saturu, aicinot atbildīgās amatpersonas un atbildīgās Saeimas komisijas deputātus neatbalstīt to tālāku virzību, kā arī aicinājusi Saeimu nepieņemt šo likumu trešajā lasījumā. Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs 2022. gada februārī nosūtīja Latvijas Valsts prezidentam lūgumu neizsludināt “Grozījumus Likumā par ostām” un prasīt Saeimai tā otrreizēju caurlūkošanu.
  Visi Ventspils pašvaldības centieni vērst lēmumu pieņēmēju uzmanību uz grozījumu neatbilstību Latvijā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem un tiesību principiem, šobrīd nav devuši rezultātus.

 • -3
  Partijas Biedrs 27.04.2022, 18:18:47

  Lembergistiem gan lielie kreņķi.

 • -2
  Klementīne 27.04.2022, 23:24:42

  Jā lembergisti nevar nekādi nomierināties, pat Satversmes tiesā vērsīsies .Atkal nodokļu maksātāju nauda aizies tiesās dēļ viena iegribām.

 • -5
  Marta P 28.04.2022, 13:55:43

  Skarbāk būs, kad satversmes tiesā uzvarēsim un valsts varēs maksāt par "gudro galvu" lažām un viltībām. Par to maksās katrs Latvijas iedzīvotājs.

 • 0
  еs 29.04.2022, 18:23:25

  Deputāts Kārlis Šadurskis Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēdē 22.02.2022. :

  “Gribu paust savas skumjas par šīs procedūras iedarbināšanu, jo agrāk mums parakstu vākšana maksāja teju pusmiljonu eiro, tagad saistībā ar resursu sadārdzināšanos nu īsti miljonu tas nesasniedz, bet nu ir krietni dārgāka. Līdz ar to visiem tiem kolēģiem, kas ļoti skuma par mūsu labas gribas apņemšanos, nākamos gadus maksājot četrus miljonus, iegūstot zināmas politiskās dividendes un stiprinot mūsu nacionālo drošību, tad šis jautājums – mēs vienkārši izmetam miljonu un negūstam no tā nekāda efekta”.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: