22. februārī, pilsētā uzsākta 601 gāzizlādes lampu ielu gaismekļu nomaiņa uz energoefektīviem LED gaismekļiem. Gaismekļu nomaiņas procesā ir iesaistītas divas brigādes, kuras dienā plāno nomainīt aptuveni 40 – 80 gaismekļus. Uzstādīšanas darbus plānots veikt aptuveni līdz marta vidum, atkarībā no laika apstākļiem.

Jaunie gaismekļi būs ne tikai energoefektīvi un mazāk piesārņos apkārtējo vidi ar CO2 izmešiem, bet samazinās arī gaismas piesārņojumu virs pilsētas, jo gaismas kūlis tiks novirzīts uz ietvēm un būs mazāk izkliedēts virzienā uz augšu. Uzstādāmo gaismekļu krāsas temperatūru ir 3000 K, kas ir daudz siltāka un tuvāka saules gaismai saulrieta un saullēkta stundās. Šāds gaismas tonis ir mierīgāks un tādējādi uzlabo satiksmes dalībnieku komfortu, pretstatā ierasti izmantotajai 4000 K  krāsas temperatūrai, kurai raksturīga balti zila nokrāsa. Ventspils pašvaldība ir viena no pirmajām Latvijā un Eiropā, kura pielieto gaismekļus ar krāsas temperatūru 3000 K. Uzstādāmiem gaismekļiem ir arī daudz augstāks gaismas krāsas atveides indekss - CRI, kas nav mazāka par 70. Esošajām nātrija gāzizlādes spuldžu gaismekļiem šis indekss ir krietni zemāks, CRI ir 40. Augstāka gaismas krāsas atveidei rada optimālāku apgaismojuma efektu un skaidrāk attēlo krāsas.

Esošais elektroenerģijas patēriņš ielu apgaismojumam ielu posmos, kuros tiks mainīti ielu gaismekļi, šobrīd ir ap 393 000 kWh/gadā. Uzstādot jaunos, energoefektīvos LED gaismekļus, elektroenerģijas patēriņš būs ap 80 000 kWh/gadā, sasniedzot 80 % elektroenerģijas ietaupījumu. CO2 izmešu samazinājums būs 34 tonnas CO2 gadā. Ņemot vērā esošās elektroenerģijas cenas un pašvaldības ieguldīto naudu, jaunie LED gaismekļi atmaksāsies aptuveni pusotra gada laikā.

Apgaismojuma modernizācija pilsētas ielās tiek realizēta, piesaistot Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējumu projektā “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā”, kur Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums ir 60%, bet Ventspils pašvaldības līdzfinansējums ir 40%. Projekta mērķis ir samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju un uzlabot energoefektivitāti Ventspils publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā, izmantojot tādas tehnoloģijas un videi draudzīgus paņēmienus, kas ļauj samazināt esošo elektroenerģijas patēriņu.

2023. gada 22. novembrī SIA “VIZULO Solutions” un Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestāde “Ventspils Komunālā pārvalde” parakstīja līgumu par 601 novecojušu gāzizlādes lampu ielu gaismekļu nomaiņu uz energoefektīviem LED gaismekļiem 23 Ventspils ielu posmos.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: