19. janvārī, Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome atbalstīja projekta ''Solārā vecpilsēta Ventspilī un Liepājā'' (Solar Old Towns Ventspils and Liepāja) ideju, lai pretendētu uz Eiropas pilsētvides iniciatīvas atbalstu Inovatīvo darbību sadaļas pirmajā uzsaukumā ''Jaunais Eiropas Bauhaus''.

Projektu plānots realizēt sadarbībā ar Liepājas valstspilsētas pašvaldību, Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestādei ''Ventspils domes administrācija'' uzņemoties vadošā partnera lomu. Ventspils projekta partneri ir nodibinājums ''Ventspils Augsto tehnoloģiju parks'' un pašvaldības SIA ''Ventspils Siltums''.

Projekta apstiprināšanas gadījumā Ventspils un Liepājas vēsturiskajos centros tiks īstenoti jauni inovatīvi un eksperimentāli risinājumi. Pielietojot mūsdienīgas solārās tehnoloģijas un panākot augstāku ēku energoefektivitāti tieši vecpilsētu nekustamajos īpašumos, jo tradicionālie saules paneļi un kolektori dizaina ziņā ir neestētiski un nesader ar vēsturisko centru arhitektūru. Projektā tiks izstrādātas, pielāgotas un testētas jauna veida solārās tehnoloģijas, piemēram, dakstiņveida paneļi, paneļi ar pārklājumu un apdruku, jumtā vai fasādēs integrēti paneļi, caurspīdīgi paneļi utt., lai atrastu vecpilsētas ēkām atbilstošus risinājumus, nesamazinot šo ēku kultūrvēsturisko un vides vēsturiskās ainavas vērtību.

Ventspils valstspilsētas pašvaldība kā pilotprojektu plāno izveidot Kultūras rezidenču centru ar Rātsdārzu Annas ielā 11, Ventspilī, kas saskaņā ar ''Jaunā Eiropas Bauhaus'' principiem apvienos ilgtspējīgus arhitektūras, dizaina risinājumus, kā arī veicinās kultūras apmaiņas dialogu, bagātinot radošo muzikālo procesu gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā. To plānots attīstīt sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, t.sk. SIA ''Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja''. Jaunais Rātsdārzs tiks veidots par jaunu plašai sabiedrībai pieejamu publisko ārtelpu, kas būs vieta nelieliem publiskiem pasākumiem – koncertiem, jauno mākslinieku, mūziķu un literātu meistarklasēm, rakstnieku un dzejnieku literāriem lasījumiem u.tml. pasākumiem.

Kopējais projekta finansējums ir 6 250 000 EUR, t. sk. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums - 5 milj. EUR apmērā. Savukārt Ventspils valstspilsētas pašvaldības kopējā finansējuma apmērs veido 2 570 000 EUR, t.sk. Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums – 2 056 000 EUR jeb 80% un pašvaldības līdzfinansējums – 514 000 EUR jeb 20%.

Projekta ''Solārā vecpilsēta Ventspilī un Liepājā'' plānotais īstenošanas periods: 2023. – 2027. gads.

Lasi vēl

Komentāri (4)

 • -1
  Pornieks 21.01.2023, 11:40:16

  Nevajag mani steigšus pārprast bet - nevienam neliekas ka šis itkā labāk iederas - jaunpilsētā?
  Tagad kā, viduslaiku pils tiešā apkārtnē un pie sakoptākajām vecpilsētas ēkām tūdaļ rēgosies tie saules paneļi??

 • 0
  R. 24.01.2023, 13:02:33

  Šķiet, ka rakstu nelasījāt, tikai virsrakstu...

 • 0
  Pornieks 24.01.2023, 17:48:24

  Paldies, pelnīts.
  "Veicinās kultūras apmaiņas dialogu, bagātinot radošo muzikālo procesu gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā."
  Var kaut kā plašāk apgaismot?

 • 0
  Pornieks 24.01.2023, 18:10:05

  "Projektā tiks izstrādātas, pielāgotas un testētas jauna veida solārās tehnoloģijas, piemēram, dakstiņveida paneļi, paneļi ar pārklājumu un apdruku, jumtā vai fasādēs integrēti paneļi, caurspīdīgi paneļi utt., lai atrastu vecpilsētas ēkām atbilstošus risinājumus, nesamazinot šo ēku kultūrvēsturisko un vides vēsturiskās ainavas vērtību."
  Jācer ka praksē visnotaļ īstenosies un attaisnosies.
  Man kādreiz bija tādās domas; gan kamdēļ solārie paneļi nepilda jumta seguma funkciju. Jo vecpilsētā, protams, daudz kam jābūt smalkāk pielāgotam senākai arhitektūrai. Turpretī citur - elementāri praktisks, vienlaikus pietiekami estētisks risinājums un pašizmaksā mērens.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: