Atkritumu šķirošana ir būtiska, ja gribam būt atbildīgi pret vidi, taču vienlaikus tā ļauj arī ietaupīt, jo par dalīti vākto atkritumu izvešanu iedzīvotājiem nav jāmaksā. Īpaši aktuāli tas ir daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, jo no 1. decembra daudzdzīvokļu mājās maksa par atkritumu izvešanu tiks aprēķināta pēc faktiskā atkritumu apjoma, nevis agrāk noteiktajām normām.

Tātad – jo vairāk atkritumu nonāks šķirošanas konteineros, jo mazāk būs jāmaksā.

Iespējas – arvien plašākas

PSIA Ventspils labiekārtošanas kombināts gādā par to, lai atkritumu šķirošana būtu pēc iespējas ērtāka un pieejamāka ikvienam Ventspils iedzīvotājam. Pilsētā izveidoti jau 95 atkritumu šķirošanas punkti, kas atrodas daudzdzīvokļu māju pagalmos, pie lielveikaliem un skolām. Katrā punktā ir uzstādīti divi konteineri, kas paredzēti stikla, plastmasas, metāla iepakojuma un makulatūras uzkrāšanai.

Savukārt privātmāju iedzīvotājiem, kuriem ar PSIA Ventspils labiekārtošanas kombināts ir noslēgts līgums par regulāru atkritumu izvešanu (vismaz reizi mēnesī), ir iespēja pieteikties konteineram, kas paredzēts stikla iepakojumam. Šī konteinera izvešana ir bez maksas. Jāatgādina, ka šis konteiners paredzēts tikai burkām un pudelēm, nevis, piemēram, logu stikliem.

Ventspilī darbojas arī iedzīvotājiem jau labi zināmie šķiroto atkritumu savākšanas laukumi – Jēkaba ielā 47 un Siguldas ielā 8a, kas ir atvērti katru dienu no plkst. 10 līdz 19, izņemot pirmdienas, un kuros bez maksas var nodot ne tikai otrreizējai pārstrādei derīgos materiālus, bet arī liela izmēra atkritumus (mēbeles), elektropreces (ledusskapji, plītis u.c. tehnika ) un sadzīvē radušos bīstamos atkritumus. PSIA Ventspils labiekārtošanas kombināts strādā pie tā, lai nākamajā gadā šajos laukumos nodrošinātu iespēju nodot vēl vienu jaunu atkritumu veidu – tekstila atkritumus. Savukārt no 2024. gada pilsētā atsevišķi tiks savākti arī bioloģiskie atkritumi, kas rodas iedzīvotāju virtuvēs maltīšu gatavošanas laikā, piemēram, dārzeņu un augļu mizas u.tml.

Regulāri tiek organizētas arī atkritumu savākšanas akcijas, kurās var nodot lielgabarīta atkritumus, elektropreces, stiklu u.c. Pagājušajā nedēļā stikla savākšanas akcija notika Ventas abos krastos un pavisam iedzīvotāji nodeva 180 kilogramus stikla iepakojuma.

Var izteikt priekšlikumus

Atkritumu šķirošanas infrastruktūra nepārtraukti tiek pilnveidota un attīstīta, tāpēc PSIA Ventspils labiekārtošanas kombināts aicina iedzīvotājus iesniegt arī savus priekšlikumus par to, kur pilsētā vēl būtu nepieciešams izveidot jaunus šķirošanas punktus. Šos priekšlikumus var iesniegt gan mājas pārvaldniekam, gan PSIA Ventspils labiekārtošanas kombināts. Tad kopīgi tiks izvērtēts, vai šajā vietā ir iespējams novietot atkritumu šķirošanas konteinerus.

Kas jāņem vērā

Lai atkritumu šķirošana sasniegtu galveno mērķi – no visiem atkritumiem atdalīt atkārtoti izmantojamus un pārstrādājamus atkritumus –, svarīgi atkritumus šķirot pareizi. Katrā atkritumu šķirošanas punktā Ventspilī ir divi konteineri, viens no tiem ir paredzēts stikla iepakojumam – pudelēm un burciņām, otrs – plastmasas (PET, HDPE) un metāla iepakojumam un kartona, makulatūras uzkrāšanai. Pirms izmešanas plastmasas pudeles ir jāsaplacina, un tas pats attiecas arī uz kartona kastēm. Ja kartona kaste ir milzīga, to labāk nogādāt atkritumu šķirošanas laukumā, nevis censties iedabūt konteinerā, tādējādi aizņemot nepamatoti daudz vietas un liedzot iespēju citiem izmantot šo konteineru.

Ir vērts šķirot!

Šķirojot atkritumus, mēs:

 • ietaupām savu naudu, jo šķirotos atkritumus savāc un pārstrādā bez maksas, savukārt nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanas un apglabāšanas tarifs ar katru gadu pieaug;

 • atkritumus pārvēršam par vērtīgām otrreizējām izejvielām, kas ir izmantojamas atkārtoti izstrādājumu pagatavošanā;

 • taupām dabas resursus, saglabājot naftas produktus, koksni un citus resursus nākamajām paaudzēm, kā arī ievērojami samazinot ūdens un energoresursu patēriņu;

 • ietaupām vietu atkritumu poligonos – lai noglabāt varētu tikai tos atkritumus, kurus tiešām vairs nav iespējams pārstrādāt atkārtoti;

 • saudzējam vidi un ekoloģiju, jo atkritumi, nonākot dabā vai tiekot nepareizi utilizēti (piemēram, sadedzinot ugunskurā), rada nozīmīgu piesārņojumu un draudus cilvēka veselībai;

 • padarām dabu ap mums skaistāku – bez ceļmalā nomestām pudelēm vai krūmu zaros iestrēgušiem polietilēna maisiņiem;

 • parādām savu attieksmi, iestājoties par planētas nākotni – lai zaļi un veselīgi varētu dzīvot ne tikai mēs paši, bet arī mūsu bērni un mazbērni.

Lasi vēl

Komentāri (26)

 • -3
  kohs 01.12.2021, 14:07:26

  Labi, ka pēc faktiskā apjoma maksāsim.
  Tikai kā tiks galā ar tiem, kas no vasarnīcām, privātmājām utt. ved savus lielos maisus uz daudzdzīvokļu māju konteineriem? :(

 • -7
  Marta P 02.12.2021, 09:36:10

  Ja tā ir ģimene, kas ikdienā dzīvo dzīvoklī un brīvdienās vasarnīcā, un savus sadzīves atkritumus atved uz sava dzīvokļa/mājas konteineru - tur apjoms nemainās. Viņi esot dzīvoklī būtu to saražojuši un izmetuši.
  Nekādā veidā neatbalstu būvgružu mešanu sadzīves atkritumos kā arī atkritumu nogādāšanu citas mājas konteinerā, izvairoties no maksas par apsaimniekošanu, tas gan beidzot būtu jāizbeidz. Iespējams šādi noteikumi to ļaus beidzot sakārtot. Nebūs kur mest un būs vien beidzot jāslēdz līgums ar atkritumu apsaimniekotāju.

 • -4
  PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" 02.12.2021, 10:35:52

  Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” skaidro, ka katram nekustamam īpašumam ir jābūt noslēgtam līgumam par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, kurā atrunā konteinera novietnes (konteinera laukuma) adresi, kurā ir paredzēts atkritumus izmest. Ja personas sadzīves atkritumus izmet cita nekustamā īpašuma apkalpošanai paredzētajos konteineros, tās var tikt administratīvi sodītas.

  Aicinām iedzīvotājus iesaistīties atkritumu apsaimniekošanas sistēmas sakārtošanā, informējot (piefiksējot) par pārkāpējiem gan savu nama pārvaldnieku, gan pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”, lai tie tiktu saukti pie atbildības.

  Tajā pašā laikā informējam, ka pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” seko, lai līgumi par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu tiktu noslēgti par visiem nekustamajiem īpašumiem.

  Sīkāka informācija e-pastā: vlk@ventspils.lv .

 • 0
  Esmeralda 01.12.2021, 17:59:31

  Par to arī dabūs maksāt daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, jo kurš spēs izkontrolēt , vai manā konteinerā nemet atkritumus, kas atvesti no citām vietām .

 • -6
  Marta P 02.12.2021, 09:37:12

  Slēgtie konteineri, atkritumu stāvvadi - iespējas ir.
  Protams, ja ir stāvvads, tad jau laicīgi jādomā par tā uzturēšanu, tīrīšanu.

 • 0
  PikiRaitis 01.12.2021, 23:14:01

  Būtu forši, ja labiekārtošanas kombināts varētu piedāvāt tāda paša konteinera tilpumu, kā pašlaik ir privātmājām. Un tad varētu šķirot gan plastmasu, gan stiklu (šobrīd tiek piedāvāts, cik atceros).
  Padzīvojot Vācijā, katrā mājas pagalmā bija konteineri papīram, stiklam, bio atkritumiem un nešķirotajiem atkritumiem.
  Daudzdzīvokļu mājās, gandrīz katrā pagalmā ir konteineri stiklam un plastmasai, bet teiksim, mūsu mājā ir 5 dzīvokļi. Un tikai būtu ļoti ērti, ka priekš mums būtu šie konteineri.

 • -7
  Sigurds 02.12.2021, 10:22:54

  Nevajag uz Vāciju braukt, pietiek atvērt acis pa Ventspils pagalmiem staigājot.
  Konteineru tilpums katrai mājai atkarīgs no atkritumu apjoma, iedzīvotāju skaita un izvešanas biežuma. Ir mājas, kur ir mazie konteineri, kādi arī privātmājās ir, un pagalmā novietoti arī šķirošanas konteineri. Šāda prakse jau ir. Mazie konteineri parasti ir mājām, kur tie nestāv ārā, bet ir stāvvads vai telpa, kurā ir tas konteineris, piemēram deviņstāvu mājām.

 • -2
  PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" 02.12.2021, 10:37:06

  Lūdzam sazināties ar pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”, rakstot uz e-pastu: vlk@ventspils.lv , lai noskaidrotu par iespējām uzstādīt konteinerus šķirošanai pie Jūsu nekustāmā īpašuma.

 • 0
  Guncis 02.12.2021, 16:01:47

  PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts", kur ir Jūsu sagatavotais skaidrojums iedzīvotājiem par izmaiņām norēķinos, kas jau stājušās spēkā 1.decembrī?

 • 0
  Guncis 02.12.2021, 16:05:24

  PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" norādiet linku savā mājas lapā, kurā vietā ir publicēts paziņojums par spēkā jau esošajām izmaiņām norēķinos par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās!!!

 • -3
  Marta P 03.12.2021, 15:26:53

  Par to viņi runāja jau oktobrī! Tad visi brēca uz Nekustamiem īpašumiem, ko tie nesaka kas un kā. Tagad otrādi. Tā vien izskatās, ka meklē uz ko izlikt žulti.

 • 0
  Rabarberis 04.12.2021, 14:22:27

  Marta P, vai nav smieklîga situācija? VLK kaut ko ziņoja oktobrī, bet par to, ka ar decembri stājas spēkā izmaiņas, ne vārda. Fantastiski! Tūlīt Ūdeka arī pacels tarifu, jo jau kādu laiku “caur puķītēm” par to ziņo, aizbildinoties, ka samazinājies patērētāju skais. Atliek vien gaidīt, kad arī citi pacels maksu par pakalpojumiem. Tikai VLK vispār ignorē sabiedrību, ja pat nevar oficiāli publiskot informāciju un sniegt atbildes uz komentāriem, kas ir viņu vistiešākā atbildība, lai informētu iedzīvotājus! Ja šobrīd būtu Lembergs pie vadības, tad uz katru pīkstienu atbildētu un skaidrotu, bet tagad reāls pofigs uz visu! Nu ko, gaidīsim janvāri un pārsteidzošiem rēķiniem!

 • 0
  PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" 06.12.2021, 13:18:38

  Atbilde Guncis:

  Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” informē, ka uzņēmuma mājaslapā var iepazīties ar atkritumu apsaimniekošanas kārtību no 01.12.2021.

  http://vlk.lv/sanitaras-tirisanas-iecirknis/sadzives-atkritumi/

  Jautājumu gadījumā aicinām rakstīt e-pastā: vlk@ventspils.lv .

 • 0
  ventspilniece 02.12.2021, 08:58:05

  Par kādu šķirošanu runa?Ja nav visos daudzdzīvokļu māju pagalmos uzstādīti atkrituma šķirošanas konteineri.Mūsu 5-stāvu mājā 11 kāpņu telpas,vienīgā māja Ventspilī ar 11 kāpņu telpām.Bet atkritumus visus jāmet katras kāpņu telpas nodalījumā konteinerā vai stāvvadā.Tā no Padomju laikiem un vēl joprojām.Māja renovēta,iedzīvotājiem jāmaksā liela summa ilgus gadus ,bet sistēma pa vecam . Iestāda sētā dažus kociņus ar runu un bildēšanos,bet vai nebūtu liettderīgāk un sakarīgāk bijis uzstādīt atkritumu šķirošanas konteinerus?Laikam nav izdevīgi mūsu mājas saimniekiem.Mainās cena par atkritumu izvešanu . Kopējā summa tiks sadalīta uz katra dzīvokļa deklarēto cilvēku skaitu . Kaut gan ne visi vienāda izmēra atkrituma maisus izmet . Cits lielus maisus , cits mazu turziņu . Kur taisnība ? Visi un visur uzsver , runā par atkritumu šķirošanu , tikai mūsu pilsētā mājas apsaimniekotāji uz to aizver acis . Tāda nu kārtība mūsu pilsētā . Diemžēl ! Nožēlojami !

 • -6
  Marta P 02.12.2021, 10:41:39

  Vai esat ar apsaimniekotāju runājuši par šādu iespēju? Neviens cits jau jūsu vietā nevar nolemt vai šādus konteinerus uzstādīt.

 • -2
  Guncis 02.12.2021, 12:48:50

  "Laikam nav izdevīgi mūsu mājas saimniekiem" - ak, zeme, atveries! Izskatās, ka Tu joprojām vēl nezini un pat nesaproti, ka mājas saimnieks ir dzīvokļu īpašnieki!!!

 • -1
  PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" 02.12.2021, 13:21:37

  Ventspilī infrastruktūra atkritumu dalītai vākšanai tiek paplašināta katru gadu.

  Kā jau rakstā minēts, pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” aicina iedzīvotājus sniegt priekšlikumus par vietām, kur vēl nepieciešams uzstādīt konteinerus atkritumu šķirošanai.

  Priekšlikumus lūdzam sūtīt e-pastā: vlk@ventspils.lv .

 • -2
  Kriska 02.12.2021, 10:54:06

  Koh, padomā kā dēl Lk maina sistēmu? Tāpēc ka viniem līdz šim jāved atkritumi no privātiem , kuri met atkritumus svešos konteineros bez maksas, jo daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji maksā par deklarēto cilvēku skaitu dzīvoklī. Bet tagad šie iedzīvotāji maksās par daudzumu konteineros un LK to daudzumu izdalīs uz galviņām. Mēs maksāsim vairāk.

 • 0
  ventspilniece 02.12.2021, 15:30:48

  Palasot PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" teikto , iespaids , ka šī organizācija atrodas citā pilsētā , ka nav sakara ar nekustamiem īpašumiem pilsētā . Darbi tiek saskaņoti ar nekustamiem īpašumiem . Zināja , ka 5-stāvu mājai 11 kāpņu telpām būtu nepieciešami atkritumu šķirošanas konteineri , jo cik dzīvokļu ( cilvēki ) met atkritumus mājas stāvvada konteineros nešķiroti . Kas nav par labu dabai . Par tiem tiek runāts visā LV . Uzsver to lietošanu arī mūsu pilsētā . PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" atbildes ir tikai atrunas , un tikai ! Un KAUNS mūsu mājas apsaimniekotājiem Užavas 8 , kas līdz šim nav pievērsuši uzmanību , ka no Padomju laikiem izmantojam stāvvadu atkritumu konteinerus mājas iekšpusē nešķiroti .

 • -2
  Guncis 02.12.2021, 16:08:52

  To, vai mājas iedzīvotāji vēlas šķirot atkritumus, ir jālemj pašiem! Vai esat izteikuši ierosinājumu, ka šādi atkritumu konteineri pie jūsu mājas būtu nepieciešami?

 • -3
  Marta P 03.12.2021, 15:29:22

  Ne VNI , ne VLK nevar iedzīvotāju vietā izlemt šķirot vai nešķirot atkritumus. Vai tiešām 5stāvu mājas, ar 11 kāpņutelpām iedzīvotāji neiedomājās vērsties pie apsaimniekotāja ar šādu jautājumu? Neviens pats šādu jautājumu nesāka risināt? Jūs kaut ko savas mājas labā vispār mēģināt darīt vai tikai gaidāt, ka kāds pienesīs uz paplātes?

 • 0
  ventspilniece 02.12.2021, 19:07:29

  Ne visu lemj kopā ar mājas iedzīvotājiem. To var teikt , par atkritumu šķirošanas konteineriem. Mājas apsaimniekotāji tādas ērtības mums nav piedāvājuši. Līdz šim bijis tā , ka ierosina mājas apsaimniekotāji kādas izmaiņas, vai noliek fakta priekšā . Ja atrod iespējas atkritumu šķirošanas konteinerus novietot citu māju pagalmos , tad būtu vēlami un labi, tos ierīkot arī mūsu pagalmā. Neredzu jēgu izplūst diskusijās . Ceru , ka dzirdīgas ausis to sadzirdēs . Ceru , šīs rindas izlasīs . Un atradīs iespēju mūsu mājas pagalmā novietot atkritumu šķirošanas konteinerus . Un nav nozīmes kurā slejā cilvēki izsaka savas domas , oficiāli e-pastos vai šajā rubrikā . Pati doma izteikta . Ja jau atrod atbildes sniegt, tad jau drošs , ir lietas kursā . Ar cieņu .

 • -4
  Marta P 03.12.2021, 15:32:04

  Apsaimniekotājs neko nevar izlemt bez iedzīvotājiem, iedzīvotāju vairākuma lēmums tikai dod iespējas kaut ko viņiem darīt. Iedzīvotājiem ir jāierosina un jāatbalsta, lai apsaimniekotājs ko tādu varētu darīt. Paši negrib un tagad izdomājuši ko vainot.

 • -1
  PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" 06.12.2021, 13:16:30

  Kā jau iepriekš tika informēts, pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts” katru gadu pilnveido infrastruktūru atkritumu šķirošanai, uzstādot konteinerus lielākajos iekšpagalmos, ka arī tajos iekšpagalmos, kuros māju iedzīvotāji ir izrādījuši interesi par atkritumu šķirošanu.

  Par iespēju uzstādīt konteinerus atkritumu šķirošanai Jūsu iekšpagalmā ir uzsāktas sarunas ar Jūsu nama apsaimniekotāju.

 • -1
  Vpr 02.12.2021, 21:58:07

  > Iestāda sētā dažus kociņus ar runu un bildēšanos
  > Aicinām iedzīvotājus iesaistīties atkritumu apsaimniekošanas sistēmas sakārtošanā, informējot (piefiksējot) par pārkāpējiem gan savu nama pārvaldnieku, gan pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”, lai tie tiktu saukti pie atbildības.

  Esiet, PSIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts", tik laipni un sadarbībā ar citām PSIA virziet uz priekšu jautājumu par videonovērošanas kameru uzstādīšanu pie atkritumu novietnēm, kur vien tas ir iespējams. Videoieraksti lieti noderēs administratīvo pārkāpumu lietās.

 • -4
  Marta P 03.12.2021, 15:33:56

  Esiet cilvēk tik laipns un visu pirms saprotiet jautājuma piederību. Par to atkal jālemj māju iedzīvotājiem un tiem jādod ziņa apsaimniekotājam, ka to vēlas, tad to var izdarīt. Bet, līdz ar to iedzīvotājiem jābūt arī gataviem par to maksāt. Jo kameras un serviss kaut ko maksā.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: