Latvijā līdz 2030.gadam plānots uzstādīt 110 jaunas vēja elektrostacijas ar astoņu megavatu (MW) jaudu katru, paredz Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2030.gadam ("NEKP 2030").

Patlaban Latvijā uzstādīto vēja elektrostaciju kopējā jauda ir aptuveni 70 MW, bet līdz 2030.gadam to plānots palielināt par 880 MW.

"NEKP 2030" ietekmes uz vidi novērtējumā teikts, ka negatīvu ietekmi vēja elektrostacijas varētu radīt putniem un sikspārņiem. Kopējais vēja elektrostaciju aizņemtais laukums būtu 220 hektāru, tāpēc šis kaitējums uzskatāms par nebūtisku. Lelāko daļa šo vēja elektrostaciju paredzēts uzstādīt jūrā, kur to nodarītais kaitējums putniem un sikspārņiem varētu būt vēl mazāks.

Ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumā teikts, ka vēja elektrostacijas ar astoņu MW jaudu augstums varētu būt līdz 300 metriem, līdz ar to katra no tām ietekmē ainavu trīs kilometru rādiusā. Pieņemot visnelabvēlīgāko risinājumu, kad visas vēja elektrostacijas tiek būvētas atsevišķi, ne tuvāk par sešiem kilometriem viena no otras, ainaviski ietekmētā platība būtu 2800 kvadrātkilometri jeb 4,4% no Latvijas teritorijas. Ņemot vērā to, ka vēja elektrostacijas tiek būvētas vēja parkos, kur tās novieto tuvu citu citam, īstenībā ainaviski ietekmētā teritorijas platība būs mazāka.

Ietekmes uz vidi novērtējumā teikts, ka ainavu uztvere ir subjektīva, taču pašreizējā prakse liecina, ka šādu ainavu Latvijā uztver negatīvi, lai gan patlaban šāda ainava Latvijā praktiski nav vērojama. Eiropas valstīs, kurās vēja elektrostaciju ir daudz, attieksme pret tām ir neitrāla. 

Lasi vēl

Komentāri (6)

 • 0
  Undīne Pirms 6 dienām, 22 stundām

  Un mums atkal būs jāmaksa par viņiem?

 • -5
  Kurzemnieks Pirms 6 dienām, 20 stundām

  Atkal iepirks par paaugstinātu cenu, t.i.nevis elektrostacija ražos elektrību, bet maksāsim elektrostacijai par to, ka tā darbojas?

 • 0
  Nif nifs Pirms 6 dienām, 20 stundām

  Vieniem peļņa, citiem sabojāta dzīvesvieta. Drausmīgi vispār. Ne jau tikai murkšķus tas ietekmē...

 • -1
  .Kurzemniece Pirms 6 dienām, 19 stundām

  Varētu vēl piekrist ar noteikumu,ka tuvākā apkārtnē dzīvojošiem bezmaksas elektrība.

 • -7
  Kurzemnieks Pirms 6 dienām, 18 stundām

  Galīgi naiva.
  Kaut ko bezmaksas lidzīgā situācijā tu varētu dabūt kādā Kuveitā vai Saūda Arābijā, ja būtu dzimis kuveitietis vai saudīts, ne jau mūsu kapitālisma citadelē, kur jāmaksā par visu.

 • 0
  Andrejs Pornieks Pirms 3 dienām, 3 stundām

  Nevar jūrā kaut kur viņus, vēja vairāk un zemniekiem netraucē?

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: