Ventspilnieki šodien var bez maksas apmeklēt dermatologu un onkologu.

10. maijā Latvijā atzīmē EiroMelanomas dienu – "101 iemesls lai pārbaudītu savas dzimumzīmes!”. Šī akcija jau otro gadu notiek arī Ventspilī un tās laikā ventspilnieki bez maksas var apmeklēt speciālistus – dermatologu un onkologu.

EiroMelanomas diena ir informatīva akcija, kuras mērķis ir pievērst iedzīvotāju uzmanību ādas vēža profilaksei, lai mazinātu saslimstību un mirstību no melanomas un citām ādas vēža formām.

Melanoma ir visbīstamākais un agresīvākais ļaundabīgais audzējs, kas ir grūti atšķirams no parastas dzimumzīmes. Cilvēkam pie ārsta jāvēršas, ja viņam veidojas jauna aizdomīga dzimumzīme, vai esošā maina krāsu, izskatu vai uz tās veidojas nedzīstošas kreveles. Īpaši jākontrolē dzimumzīmes, kas ir lielākas par 5 mm.

Pēdējo 30 gadu laikā visā pasaulē ir strauji pieaugusi saslimstība ar ādas vēzi. Katru gadu cilvēki tiek pakļauti arvien lielākai ultravioletā starojuma ietekmei, apmeklējot solāriju un uzturoties saulē. Uzturoties saulē jebkuram cilvēkam vienmēr jālieto aizsargkrēmi. Īpaši no sauļošanās jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādas tipu, kas saulē viegli apdeg. Tāpat paaugstināta riska grupā ir bērni līdz 18 gadiem. Pēc būtības iedegums jeb pigmenta veidošanās ir ādas aizsargreakcija, lai organismu aizsargātu no ultravioletajiem stariem.

Ļaundabīga ādas audzēja savlaicīga diagnostika ir ļoti būtiska, jo atklāts agrīnā stadijā, tas tiek sekmīgi ārstēts. Pagājušajā gadā EiroMelanomas dienas ietvaros visā Latvijā kopumā 26 pacientiem diagnosticēja visļaundabīgāko no ādas audzējiem - melanomu, kā arī tika atklāti vairāk nekā 100 citi ādas veidojumi.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: