Starptautisko militāro mācību vajadzībām netālu no Ventspils pludmales norakta priekškāpa, lai uzbūvētu betona uzbrauktuvi jūras desanta izsēdināšanai.

Būtībā starptautiskajām Jūras spēku mācībām BALTOPS 2010 tiks izmantots, nedaudz pielabots, padomju laikā būvētais armijas ceļš. Savukārt, lai piekļūtu pludmalei – aptuveni deviņu metru platumā norakta priekškāpa un tajā iebetonēta nobrauktuve.

Tā paredzēta tehnikas izkraušanai jūras krastā, militārajās mācībās, kas notiks no 6. līdz 22. jūnijam, un kurās piedalīsies 12 valstis, kopumā ap 500 karavīru. Pārsvarā visas darbības mācībās notiks jūrā – mīnu meklēšana, kuģošanas ceļu drošības pārbaude un citas, skaidro Aizsardzības ministrijas preses nodaļas vadītāja Dace Ankipane.

«Kāpas tiks nostiprinātas, līdz ar to tehnika, kas tiks izcelta no jūras un transportēta pa izbūvēto nobrauktuvi, nekādu kaitējumu pludmalei un kāpai nenodarīs.» Šobrīd darbu norises vietā strādā aptuveni 20 ASV armijas celtnieki un smagā tehnika – betona maisītāji un celtnis, kas kā zina stāstīt kapteinis Guntis Vilguts, Zemessardzes 46. kājnieku bataljona komandieris, ir atgādāta no ASV bāzes Spānijā. Meža ceļa malās smagajai tehnikai traucējuši un tāpēc nozāģēti aptuveni desmit koku.

Noraktās kāpas vidū iebetonētajai brauktuvei malās izveidotas norobežojošas betona barjeras – lai aizkavētu smilšu plūsmu.

Taču katrs ventiņš zina kāds spēks ir jūras un vēja apvienībai. Pilsētas domes vides uzraudzības nodaļas vadītāja Ilga Zīlniece uzskata, ka katra iejaukšanās vides līdzsvarā rada sekas – pat soliņa ierakšana jūras krastā var radīt smilšu kāpas eroziju. Arī Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks uz jaunieguvumu skatās skeptiski.

Līdzekļi nobrauktuves uzturēšanai nav iedalīti. Lai arī nobrauktuvi pēc mācībām varēs izmantot kā piekļuvi pludmalei atkritumu vācējiem, nepieciešamības gadījumos glābšanas dienestiem, un, iespējams, šeit varētu izveidot ūdens motociklistu bāzes vietu, tā būtu regulāri būs jāattīra no vēja sanestajām smiltīm.

Tā kā pludmales zona, kā arī apkārtējie meži pieder valstij, novada vadītājs uzskata, ka visdrīzāk nobrauktuvi vējš ieputinās smiltīs. Sliktāk būtu, ja jūras krasta procesu rezultātā (novērots, ka Vārves pusē jūra katru gadu kāpu atbīda tālāk iekšzemē un aizskalo kādu daļu no krasta) pludmalē paliktu vien betona karkass, kas papildinātu padomju armijas atstāto mantojumu.

Atļauja veikt būvniecību kāpās tika risināta valsts līmenī. Ventspils Reģionālās vides pārvaldes direktore Inguna Pļaviņa, skaidro, ka pirms būvniecības uzsākšanas veikts ietekmes uz vidi izvērtējums un tā rezultāts bijis ceļa būvei pāri kāpai labvēlīgs.

Citreiz gan dabas sargātāji bijuši aktīvi – pirms dažiem gadiem tika administratīvi sodīts Užavas pagasta zvejnieks Nikolajs Lode – par Užavas upes gultnes attīrīšanu no sanestajām smiltīm, bet Kāpbergs – par lāpstas tiesu noraktu kāpu piebraucamā ceļa ierīkošanai uz savu dzīvesvietu netālu no Miķeļbākas.

Militāro mācību kopumā ietilpst arī sociāli projekti. ASV karavīri bērnu namā Selga veiks iekšējos atjaunošanas darbus – remontēs un izflīzēs dušas telpas, tualetes. Kopumā ASV šajā projektā plāno ieguldīt 27 000 ASV dolāru.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: