Lai atvieglotu ikdienas rūpes ģimenei, kurā ir tuvinieks ar funkcionāliem traucējumiem, Ventspils Sociālais dienests ar projekta atbalstu ir nodrošinājis īpaši pielāgotu palīgierīci – mobilo ratiņkrēslu pacēlāju, ko dēvē arī par kāpurķēžu pacēlāju. Šī ierīce ļaus Edītes Dakstiņas ģimenei ērtāk un drošāk pārvietoties, veicot ikdienas gaitas, kas līdz šim prasījušas lielu fizisku piepūli.
Jau iepriekš Ventas Balss rakstīja, ka projektā Atbalsta pasākumi cilvēkiem ar invaliditāti mājokļu vides pieejamības nodrošināšanai Ventspilī paredzēta vides pielāgošana deviņām personām ar invaliditāti. Šobrīd Katoļu ielā pie daudzdzīvokļu ēkas uzstādīts stacionārs vertikālais ratiņkrēslu pacēlājs, bet Saules ielā notiek kāpņu telpas pielāgošana diagonālā pacēlāja uzstādīšanai. Tāpat paredzēta mobilo kāpurķēžu pacēlāju piegāde. Siguldas ielā veikta lieveņa pārbūve un drīzumā tiks ierīkota uzbrauktuve ratiņkrēsliem. Papildus notiek arī citi remontdarbi un vides pielāgošana, tostarp, piemēram, rokturu uzstādīšana sanitārajos mezglos. Pirms darbu uzsākšanas katru mājokli individuāli apsekoja ergoterapeits, kas sniedza atzinumu par nepieciešamajiem pielāgojumiem. Projektā var iesaistīties cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem vecumā no 15 līdz 17 gadiem, lai veicinātu iekļaušanos sabiedrībā un nodrošinātu iespēju apmeklēt mācības, kā arī pieaugušie no 18 gadiem līdz pensijas vecumam – ar mērķi iesaistīties darba tirgū, socializēties un uzlabot dzīves kvalitāti.
«Projekta ietvaros sešās adresēs Ventspilī aizvadītajā nedēļā tika piegādāti mobilie kāpurķēžu pacēlāji, kurus nodrošināja Ortopēdijas un protezēšanas centrs. Ratiņkrēsls, kurā sēž cilvēks, tiek safiksēts ar mobilo pacēlāju, nodrošinot iespēju cilvēkam ar kustību traucējumiem izkļūt no savām mājām un pārvietot viņu no un uz jebkuru stāvu daudzdzīvokļu ēkā, nenesot uz rokām vai muguras,» skaidro Ventspils Sociālā dienesta vadītājas vietniece Kristīne Šteinberga. Viņa uzsver, ka Sociālā dienesta uzdevums nav tikai palīdzēt krīzes situācijās, bet arī ilgtermiņā uzlabot ģimeņu ar īpašām vajadzībām dzīves kvalitāti: «Šī palīgierīce ļaus vecākiem justies drošāk, bet meitai – vairāk iesaistīties sabiedriskajā dzīvē.»
Ģimene, kas saņēmusi palīgierīci, izsaka pateicību Sociālajam dienestam par atsaucību. «Vēlos pateikt paldies, jo tagad ar meitu būs vieglāk nokļūt no trešā stāva lejā, piemēram, dodoties uz atbalsta centru Cimdiņš vai citām vietām. Man vairs nebūs meita jānes uz muguras. Mēs esam aktīvi, cenšamies bieži iziet ārā. Vasarā tas ir nedaudz vieglāk, ziemā – grūtāk, jo jārēķinās ar apģērba svaru,» stāsta Edīte Dakstiņa.
Viņa piebilst, ka daudzi ir pārsteigti, redzot, kā viņa gadiem ilgi pārvieto meitu uz savas muguras lejup un augšup pa kāpnēm. «Jā, pie tā pierod, bet nenoliedzami – jaunais pacēlājs mūsu ģimenei ļoti atvieglos ikdienu. Pirmoreiz to izmēģinot, bija nedaudz uztraukums, bet, tiklīdz piešaušu roku un sapratīšu, kā to izmantot, mums būs daudz vieglāk. Vajag tikai pārvarēt neziņu un darīt! Šī ierīce mainīs mūsu ikdienu – tik vienkāršas lietas kā doties uz veikalu vai vizītē pie ārsta tagad būs daudz vieglāk paveicamas, bez liekas slodzes.»
Projekta finansējums
Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 119 626 eiro, no kuriem 85% jeb 101 598 eiro sedz Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējums, savukārt 15% jeb 18 028 eiro – valsts budžets. Papildus projekta īstenošanai vēl 11 078 eiro ir nodrošināti no ārēja finansējuma.
Šis projekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 3.1. reformu un investīciju virziena Reģionālā politika 3.1.2.1.i. investīcijas Publisko pakalpojumu un nodarbinātības pieejamības veicināšanas pasākumi cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem otrās kārtas ietvaros.
Komentāri (0)