Šajā nedēļas nogalē teju katrs atradīs ko svinēt – vieni atcerēsies Nacisma sagrāves dienu un pieminēs kara upurus, citi piedalīsies Uzvaras dienas svinībās. Vēl kāds atzīmēs Eiropas dienu, bet visi kopā Mātes dienu.

Eiropā nacisma sagrāvi atceras 8.maijā, kas ir arī kara beigu diena. Tikmēr bijušās Padomju Savienības teritorijā, tostarp Latvijā, 9.maijā tiek svinēta Uzvaras diena par godu PSRS un citu sabiedroto uzvarai Otrajā pasaules karā pār nacistisko Vāciju 1945.gadā.

Ierasts, ka Uzvaras dienas pasākumi ik gadu plaši tiek atzīmēti Rīgā un vēl dažās pilsētās, taču šogad aktīvāk sarosījušies ventspilnieki, pirmo reizi rīkojot arī gājienu.

Ventspilī kā ik gadu, ziedu nolikšanu par godu Nacisma sagrāves un Otrā pasaules kara upuru piemiņas dienai šodien organizē pašvaldība. Ventspils Kultūras centra producente Samanta Šulce informē, ka Ventspils domes un Kultūras centra vadība ziedus noliks vairākās piemiņas vietās – pie piemiņas akmens bojā gājušajiem ebrejiem, Brāļu kapos, pie Baltā krusta un pie Nezināmā kareivja kapa.

Savukārt desmit pilsētas sabiedriskās organizācijas un politisko partiju Ventspils nodaļas speciāli Uzvaras dienas svētku sarīkošanai ir izveidojušas koordinācijas komiteju. Tās pārstāvis Igors Sazanovs stāsta, ka šodien un rīt notiks dievkalpojumi pareizticīgo un katoļu baznīcās. Šodien pēc dievkalpojuma no Sv.Nikolaja pareizticīgo baznīcas bloķējot satiksmi notiks gājiens pa Brīvības un Kuldīgas ielām līdz Kultūras centram, kur sekos koncerts. Bet rīt pie Brāļu kapiem notiks piemiņas mītiņš, kurā uzstāsies pašvaldības pārstāvis, pareizticīgo mācītājs un kara veterāns. Pasākumu kuplinās dzeja un dziesmas. Bija iecerēts arī salūts Lielajā laukumā, taču pašvaldība drošības apsvērumu dēļ rekomendēja to rīkot citā vietā – Vasarnīcu ielas galā, kas rīkotājus neapmierināja. Sazanovs skaidro, ka tik plaši pasākumi šogad tiek rīkoti saistībā ar lielo jubileju – 65. gadskārtu kopš uzvaras Otrajā pasaules karā.

Šogad 9.maijā visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, tostarp Latvijā, tiks svinēta vienotas Eiropas idejas rašanās 60.gadadiena. Jāatgādina, ka šķietami utopiskais plāns apvienot Eiropas valstis radās Francijas ārlietu ministram Robertam Šūmanam 1950.gada 9.maijā – piecus gadus pēc Otrā pasaules kara beigām un dienu pēc Vācijas kapitulācijas akta parakstīšanas. Eiropas nedēļas galvenais notikums būs Rīgā, kur rīt Vērmanes dārzā notiks Eiropas Savienības Dārza svētki. Tikmēr Ventspilī Eiropas nedēļas ietvaros vakar 1.ģimnāzijā viesojās Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze, kurš vidusskolēniem stāstīja par  Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām un mūsu valsts interešu pārstāvniecību tajā.

Maija otrajā svētdienā ik gadu atzīmē arī Mātes dienu, un šogad tā iekrīt 9.maijā. Ventspilī savām māmiņām koncertus un pasākumus rīkoja pilsētas skolas un Skolēnu Jaunrades nams. Bet rīt Mātes dienas mīļkoncerti notiks abās bērnu pilsētiņās. Koncertā Bērnu pilsētiņā muzikālas dāvanas sagatavojuši bērnu dārza Zvaigznīte,  popstudijas Jūras akmentiņi, Mūzikas skolas, mūzikas pulciņa Saulstarēni, bērnu vokālās studijas Karamele, 2.pamatskolas dziedātāji un Skolēnu jaunrades nama dejotāji. Savukārt bērnu parkā Fantāzija māmiņas ar dziesmām un dejām  sveiks Mūzikas skolas,  bērnu dārza Varavīksne ansambļu audzēkņi un  5.vidusskolas skolēni.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: