Tabakas izstrādājumus un to aizstājējproduktus plānots aizliegt pārdot personām, kas ir jaunākas par 20 gadiem paredz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas trešajā lasījumā atbalstītie grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā.

Plānots, ka šis aizliegums stāsies spēkā 2025. gada 1. janvārī.

Ar likuma grozījumiem iecerēts aizliegt laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus, izņemot tādus, kas rada tabakas smaržu vai garšu.

Vienlaikus plānots noteikt ierobežojumu ražot un laist tirgū tabakas izstrādājumus, tabakas aizstājējproduktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces, kā arī augu smēķēšanas produktus, kas vizuāli atgādina saldumus, uzkodas, kā arī rotaļlietas.

Likumā plānots nostiprināt prasības, kādām jāatbilst tabakas aizstājējproduktiem, lai tos varētu laist tirgū, tostarp iepakojuma noformējuma nosacījumus un informāciju, kas produktiem jāpievieno.

Plānots, ka ar grozījumiem tabakai noteiktie lietošanas ierobežojumi publiskās vietās, tirdzniecības un reklamēšanas ierobežojumi, kā arī sponsorēšanas un iepakojuma nosacījumi attieksies arī uz tabakas izstrādājumiem, aizstājējproduktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm. Pašlaik tabakas karsēšanas ierīces, kā arī aizstājējprodukti likumā regulēti netiek.

Ņemot vērā, ka grozījumi noteiks jaunu tabakas aizstājējproduktu definīciju, to aprites un sastāva prasības, kā arī ierobežojumu elektroniskās smēķēšanas ierīču šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem pievienot aromatizētājus, pirms grozījumu izskatīšanas Saeimā galīgajā lasījumā likumprojekts vēl jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju.

"Nauda, ko ienes smēķēšanas produktu tirdzniecība, nevar būt svarīgāka par cilvēka veselību un dzīvību. Īpaši būtiski rūpēties par mazāk aizsargātās sabiedrības grupas - bērnu un jauniešu - veselību, pēc iespējas samazinot smēķēšanas produktu pievilcību viņu acīs," norāda komisijas priekšsēdētāja Inga Bērziņa (JV).

Lai grozījumi likumā stātos spēkā, tie galīgajā lasījumā jāatbalsta Saeimai.

Lasi vēl

Komentāri (4)

  • 0
    Pareizais viedoklis 14.06.2023, 10:29:19

    Civilizētajā pasaulē cilvēki tiek jau uzskatīti par pilngadīgiem no 16 gadiem, Latvānijā viss tiek darīts pret veselo saprātu!

  • 0
    Pilsēta 14.06.2023, 11:16:39

    Balsot par šleseru, gobzemu vai gloriju var no 18, bet iznākot no iecirkņa uzpīpēt nevar.

  • -4
    Inga Pozdejeva 14.06.2023, 11:27:07

    Nekur pasaulē pilngadība neiestājas agrāk, kā 18 gados. Un daudzās valstīs iestājas 19-21 gados. Japānā un Dienvidkurejā piemēram - 20 gados, Argentīnā un dažos ASV šatos - 21 gada vecumā. Tas - Pareizajam viedoklim!
    Par raksta jēgu: Pīpēšana bojā veselību dzudz nopietnāk, nekā alkohols. It sevišķi, ja pīpē augošs cilvēks. Uzskatu, ka šīs lēmums būtu pareizs.

  • 0
    Pareizais viedoklis 14.06.2023, 16:09:37

    Nepareiza informācija! Tajā pašā ASV dažos štatos jau 16 gados. Pedagogam to vajadzētu zināt.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: