Ārsts Kārlis Einis savos ceļojumos pabijis gandrīz visos pasaules kontinentos. Arī šogad viņš gatavojas doties uz Venecuēlas džungļiem.

Ārsts uzskata, ka pirms brauciena sevi pareizi jānoskaņo – svešajā zemē būs jātiekas ar citas rases, ticības, dzīvesveida cilvēkiem, būs jālieto nepierasta pārtika, jāpierod pie atšķirīgiem klimatiskajiem apstākļiem. Organismam tas ir stress, kam pievienojas arī uztraukums par garo lidojumu vai braucienu automašīnā.

Lai brīvdienu ceļojums nestu prieku, gaidītās pozitīvās emocijas, tam jāgatavojas laikus. Kārlis Einis sāk ar nepieciešamo, līdzi ņemamo lietu saraksta sastādīšanu. Sarakstā iekļauti arī medikamenti – vispirms regulāri lietojamajās zāles, kā arī tās, kas nepieciešamas veco vainu saasinājumu gadījumos.

Tomēr ārsts izstrādājis pats savu ceļojuma veselības aizsardzības sistēmu, kas varbūt šķitīs pārsteidzoša. Piemēram, dodoties uz dienvidu zemēm, tūrisma firmu pārstāvji iesaka noteikti nelietot vietējo ūdeni, pat netīrīt ar to zobus. Einis dara gluži pretēji – speciāli dzer pa malciņam vietējā ūdens, tādējādi pieradinot savu organismu pie konkrētās vides.

Tāpat ar ēšanu: «Ja vietējie cilvēki kaut ko ēd, to daru arī es. Ceļojums jāizbauda ne tikai ar acīm, ausīm, ādu, bet arī ar vēderu.»

Nenoliedzami, dodoties uz ārzemēm vajadzīga veselības apdrošināšana. Katram, kurš izmanto tūrisma firmu pakalpojumus, vajadzētu uzzināt, vai ceļojuma maksā iekļauta arī veselības apdrošināšana. Ja ārzemēs gadās saslimt vai notiek nelaimes gadījums, veselības atgūšana ir ārkārtīgi dārga. Apdrošināšanas polise sniedz arī psiholoģisku komfortu, aizmugures izjūtu. 

Gandrīz visiem ceļotājiem diskomfortu rada kāju pietūkums, kas veidojas  ilgstošos braucienos automašīnā vai garākos lidojumos. Izvairīties no šīs problēmas iespējams, regulāri izkustoties. Arī lidmašīnā var nesēdēt, bet stāvēt kājās, pastaigāt. Kājas vislabāk atpūtināt, paturot tās ūdenī – upītē, strautiņā. Atguļoties kājas atpūtina, paceļot tās uz paaugstinājuma – mugursomas, salocītas segs utt., lai tās atrastos augstāk par galvu.

Ārsta Eiņa ceļojuma aptieciņa


# Pretsāpju medikamenti, gadījumam, ja pēkšņi sāk sāpēt galva, zobs vai kakls. Varbūt slodzes iespaidā jutīgas kļūst locītavas, sāp muskuļi.

# Pretalerģisks līdzeklis, kas noderēs pret alerģiskām izpausmēm – kukaiņu dzēlieniem utt.

# Zāles pret caureju. Jūtīgākam cilvēkam no klimata, vides un pārtikas maiņas var sākties vēdera problēmas. Tā nav infekcija, bet gan reakcija uz nepierastajiem apstākļiem.

# Leikoplasts – noberzumiem.

#  patstāvīgi lietojami medikamenti un zāles vecām vainām.

# cepure, kas pasargā pret sauli.

# dodoties uz malārijas skartiem apvidiem, profilaktisks līdzeklis pret šo slimību. Diemžēl Latvijā aptiekās zāles pret malāriju nav iegādājamas.

# obligāta vakcinēšanās pret dzelteno drudzi, ko pieprasa valstis, kurās iespējams saslimt ar šo slimību. Vakcinācija pret citām slimībām  atstāta paša ceļotāja ziņā.

Ceļojums kājām ar mugursomu plecos noteikti atšķirsies no tūrisma firmu organizēta ceļojuma grupās, tāpēc atšķirsies arī līdzi ņemamie medikamenti.  

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: