Konkurences padome (KP) novērsusi konkurences neitralitātes pārkāpumus kapu bedru rakšanas pakalpojumu tirgū, informēja iestādē.

Veicot tirgus uzraudzību kapu bedru rakšanas pakalpojumu tirgū, KP konstatēja, ka vairākas pašvaldības, kas nodrošina šo pakalpojumu, ierobežo vai pat izslēdz privāto komersantu tiesības darboties tirgū. Lai nepieļautu iespējamus konkurences neitralitātes pārkāpumus, KP noslēdza pārrunu procedūras ar Daugavpils un Ventspils pilsētu pašvaldībām, kuru rezultātā pašvaldības ir grozījušas saistošos noteikumus.

KP tirgus uzraudzību uzsāka pēc saņemtas sūdzības par iespējamu konkurences neitralitātes pārkāpumu publiskas personas - Liepājas pilsētas pašvaldības - darbībās, piešķirot tās iestādei "Liepājas kapsētu pārvalde" ekskluzīvas tiesības sniegt kapu bedru rakšanas pakalpojumus Liepājā.

Uzraudzības ietvaros KP ieguva informāciju no desmit valstspilsētām un sešu novadu pašvaldībām ar lielu iedzīvotāju skaitu un secināja, ka Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī un Talsos kapu bedru rakšanas pakalpojumu nodrošina pašvaldība vai tās kapitālsabiedrība. Tāpat arī vairāku pašvaldību kapitālsabiedrības ir ne tikai ieguvušas ekskluzīvas tiesības sniegt kapu bedru rakšanas pakalpojumu, bet arī aktīvi iesaistās citu apbedīšanas pakalpojumu sniegšanā.

KP ieskatā bija konstatējamas pašvaldību kapitālsabiedrību priekšrocības attiecībā pret citiem apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem, kas darbojas attiecīgo pašvaldību teritorijās. KP norādīja, ka, vērtējot priekšrocības, vērā tika ņemts pakalpojuma specifiskais raksturs, kas liek patērētājiem ierobežotā laikā pieņemt lēmumu par apbedīšanas pakalpojuma sniedzēja izvēli, kā arī mudina patērētājus saņemt visus ar apbedīšanu saistītos pakalpojumus pie viena tirgus dalībnieka, nevis veikt izpēti, salīdzinot dažādus apbedīšanas pakalpojumu sniedzējus un to piedāvātās cenas.

Lai novērstu konkurences neitralitātes pārkāpumus, KP veica pārrunas ar Daugavpils un Ventspils pilsētu pašvaldībām, ņemot vērā, ka to kapitālsabiedrībām SIA "Labiekārtošana-D" un SIA "Ventspils labiekārtošanas kombināts" piederēja ekskluzīva tiesība sniegt kapu bedru rakšanas pakalpojumu.

"Priekšrocības bija nostiprinātas pašvaldību saistošajos noteikumos, kā arī kapitālsabiedrības sniedza citus apbedīšanas pakalpojumus. Pārrunu rezultātā pašvaldības pieņēma lēmumu grozīt saistošajos noteikumos noteikto kārtību, ļaujot privātajiem tirgus dalībniekiem uzsākt kapu bedru rakšanas pakalpojuma sniegšanu Ventspils un Daugavpils pilsētu teritorijās," skaidroja KP.

Ņemot vērā, ka Rīgā un Liepājā kapu bedru rakšanas pakalpojumu nodrošina iestādes, kas sniedz tikai kapu bedru rakšanas pakalpojumu, līdz ar to KP nekonstatēja, ka tādējādi rastos priekšrocības kādam tirgus dalībniekam.

KP norādīja, ka tām būtu jāvērtē, vai nepastāv iespēja ļaut sniegt kapu bedru rakšanas pakalpojumu privātajiem tirgus dalībniekiem, ņemot vērā, ka jau tirgū darbojas privātie tirgus dalībnieki, kas spētu sniegt minēto pakalpojumu un nepastāv tirgus nepilnība.

Lasi vēl

Komentāri (9)

 • -2
  FerdinanTs. 10.03.2021, 14:37:21

  Būs tikai loģiski,ka kapu var rakt jebkura persona,nevis pašvaldības uzņēmuma darbinieki.Lauku kapsētās taču parasti rok vietējie,radi vai paziņas,kāpēc pilsētā nevarētu rīkoties līdzīgi?

 • -3
  Justinete 11.03.2021, 16:03:07

  Bet jāzina tač kur un kā rakt, tas nav kā bedrīti koka stādīšanai izrakt, tur ir jābūt arī zināšanām un prasmēm.

 • -2
  A.n.i.t.a 10.03.2021, 15:34:35

  Ventspils kā vienmēr izceļas, diemžēl ,man arī nācās samierināties ,ka kapu rok tikai un vienīgi komunālie, lai gan pārējo ,kas saistās ar apbedīšanu , paveica Kuldīgas firma. Ļoti labi,ka tas nu ir novērsts.

 • -5
  Kriska 10.03.2021, 16:50:00

  Lai paliek kā ir. Zinu , kur griezties. Samaksāšu naudu un zinu ka viss būs izdarīts kā nākas. Pilsētā nav kā laukos. Vai es iešu pie kaimiņiem ar lūgumu izrakt kapu? Es nezinu, kā viņu vārds-uzvārds.

 • -1
  Janis Zvejnieks 10.03.2021, 19:28:35

  Ka jau zurka,sava ala dzivo ,nezin savus kaiminus :))).Daudziem tadu problemu naf.Jaunibas dienas dzivoju 9stavenes,zinaju visus kas mana trepju telpa dzivo,plus vel kadu barinu,kas kaimintrepes dzivo,Pec serkociniem vai sals aiziet,bez problemno :)))Un tas ir tikai normali,ka cilveki var izveleties. Bet vienas eksluzivas tiesibas gan vajadzetu atgriest SIA Ventspils labiekartosanas kombinats.Tiesibas apkopt pasvaldibas ipasumus,tirit ietves un gravjus,plaut zali ari pie piegulosajam privatmajam.

 • -6
  .Guntis6060. 11.03.2021, 10:54:34

  Tu i naturāls dumšs ērms

 • 0
  tiešām suns 11.03.2021, 08:46:55

  janim zvejniekam.paldies par atbalstu.protams ka pilsētas zeme jā.kopj pašvaldībai.tikai palasāt kā viņi turas pretim. apmēram tā.

 • -4
  Viktors Torpēda 11.03.2021, 16:07:17

  Nu nevar tač pret aizgājēju izturēties ā pagadās. Kapa vietai ir jābūt, pirmām kārtām, atbilstošai, tādai, lai glabājot nelaiķi tā neiebrūk.. Nu nevar kapa vietu rakt katrs kaimiņš un kā pagadās, nu domājat līdzi, cilvēki!

 • 0
  covid-21 Ventspils 11.03.2021, 17:47:56

  Piekrītu,Ventspilī vispār neiespējami izrakt normāla dziļuma kapu,dēļ plūstošām smilktīm.
  Par to katrs var pārliecināties,kad karstās vasarās Meža kapos nesenu apbedījumu tuvumā jūtama krietna pūstoša līķa smaķele.
  Bet izrakt nav sarežģīti,ja kāds no racējiem ,parasti diviem,to jau reiz darījis.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: