Vatikāns apstiprina, ka baznīca turpina atklātības līniju pedofilijas lietās. Tas ir „trokšņains ceļš", taču ir iesākts, sekojot dialoga principam.

Lai apliecinātu atklātības garu, pavisam nesen Vatikāns savā interneta portālā ievietojis Ticības mācības kongregācijas (TMK) izstrādātās vadlīnijas, kas skar garīdznieku apsūdzību par seksuālo izmantošanu.

Teksts ir sagatavots angļu valodā nespeciālistiem, ieskaitot žurnālistus. Šīs vadlīnijas nesatur normatīvus aspektus, bet atgādina par izmeklēšanas gaitu, kas ir izstrādāta dažādos baznīcas dokumentos ("Sacramentorum sanctitatis tutela", 2001.g.), balstoties uz kanoniskā kodeksa pamatnostādnēm, informē portāls Catholic.lv

Vadlīnijas paredz, ka izmeklēšanas sākumā pati diecēze, kur tiek reģistrēts mazgadīgo seksuālās izmantošanas gadījums, rūpīgi izpēta visus aspektus, kas attiecās uz aizdomās turēto garīdznieku. Gadījumā, ja aizdomas ir pamatotas, tas tiek darīts zināms TMK.

Vadlīnijas atgādina, ka atbildīgajiem par diecēzes izmeklēšanas norisi vienmēr ir jāseko valsts likumdošanas norādēm, sniedzot informāciju par noziegumu tieslietu iestādēm. Tas nozīmē, ka Vatikāns neaizkavē informāciju par noziegumu sniegšanu valsts institūcijām, bet gluži otrādi pieprasa respektēt likumu, ja sniegtā informācija ir pamatota.  

Vadlīnijas arī precizē, ka no pirmā izmeklēšanas posma līdz procesa beigām „bīskaps var noteikt drošības pasākumus, lai pasargātu ticīgo kopienu, ieskaitot upurus." „Vietējam bīskapam ir dota vara aizsargāt bērnus, ierobežojot jebkura savas bīskapijas priestera aktivitātes."

Šis dokuments pamudina bīskapu pielietot visus nepieciešamos līdzekļus, lai garantētu bērnu drošību, un rīkoties pēc sava ieskata pirms kanoniskas izmeklēšanas procesa, to gaitā, kā arī pēc tā. Tas ir ļoti svarīgs punkts, jo paskaidro, ka tik pat pagātnē, kā mūsdienās atbildība par apsūdzēto seksuālās izmantošanas priesteru darbības kontroli gulstas uz vietējiem bīskapiem, nevis TMK.

Lasi vēl

Komentāri (0)

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: