Latvijā 27,9% vīriešu neuzskata, ka par vardarbību pret sievieti ģimenē būtu jāsoda, tostarp 4,1% uzskata, ka šāda vardarbība ir pieņemama jebkuros vai noteiktos apstākļos, liecina pētījumu centra SKDS veiktā aptauja projektā "Vardarbībai patīk klusums".

Īpaši augsta vardarbības pret sievieti tolerance ir to vīriešu vidū, kuri ir vecumā no 55 līdz 63 gadiem, savukārt viszemākā - vīriešos, kuri ir 15 līdz 24 gadus veci. Vienlaikus vērojams, ka pamatizglītību ieguvušu vīriešu vidū attieksme tikai nedaudz atšķiras no augstāko izglītību ieguvušo vīriešu attieksmes, proti, 33,8% pamatizglītību ieguvušie vīrieši uzskata, ka vardarbību pret sievieti nevajag sodīt, turklāt šādu viedokli pārstāv arī 31,2% augstāko izglītību ieguvušu vīriešu.

Tāpat dati liecina, ka augstāka vardarbības pret sievieti tolerance ir vīriešiem, kuri ģimenē sarunājas krievu valodā. 7% vīriešu, kuri ģimenē runā krievu valodā, uzskata, ka vardarbība pret sievieti ir pieļaujama, šādu uzskatu pārstāv arī 3% vīriešu, kuri ģimenē sarunājas latviešu valodā.

Aptaujas dati liecina, ka sievietes biežāk nekā vīrieši uzskata, ka vardarbība pret sievieti ir jāsoda, proti, tā uzskata 79% sieviešu. Tāpat tikai 0,2% sieviešu uzskata, ka vardarbība ir pieņemama. Arī sieviešu vidū vardarbību par nepieļaujamu uzskata liels aptaujāto īpatsvars, proti, 84,8% sieviešu vecumā no 15 līdz 24 gadiem uzskata, ka vardarbība nav pieļaujama un tā noteikti ir jāsoda. Būtiskas atšķirības starp sieviešu viedokli, analizējot vecuma grupas, nav vērojamas.

Kopumā 74,6% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka vardarbība pret sievieti ģimenē nav pieņemama, un tai vienmēr būtu jābūt sodāmai ar likumu. Tas liecina, ka tolerance pret vardarbību samazinās, jo 2016.gadā tā uzskatīja tikai 64% Latvijas iedzīvotāju.

Salīdzinot ar 2016.gadu, 2018.gadā vērojami vairāki uzlabojumi sabiedrības attieksmē pret vardarbību, tostarp iedzīvotāji mazāk vaino cietušo, vairāk iedzīvotāju uzskata, ka seksuāla vardarbība un vardarbīga kontrole jāsoda ar likumu, turklāt sievietes daudz biežāk iestājas par to, ka vardarbībai pret sievieti ģimenē jābūt sodāmai, kas, pēc Labklājības ministrijas (LM) domām, varētu būt saistīts ar to, ka sievietes ar vardarbību ģimenē saskaras biežāk nekā vīrieši.

Lasi vēl

Komentāri (8)

 • -5
  gunta jansone 16.08.2018, 16:52:14

  es tādā gadījumā nesaprotu vai vardarbība pret sievieti ir norma? par vīŗiešiem tad sacīšu, kā tā ir suga, kas nespēj sevi kontrolēt. sods pienākas jebkuram dzimumam par vardarbību, bet tas nav vīrietis, bet gan lupata, ja viņš var sist sievieti, vai publiski pazemot. vīrieši, neesiet dzīvnieki!

 • -1
  reku 16.08.2018, 17:48:42

  Par nožēlošanu mūsdienās bieži sastopams arī pretējais variants - vardarbība ģimenē pret vīrieti no sievietes puses.Un vardarbība nevis fiziska,bet emocionāla,ja tā to varētu nosaukt.Tautā to lietu sauc par zāģēšanu.

 • -1
  Kurzemnieks 16.08.2018, 17:55:55

  Tieši tā. Fiziska vai ,biežāk, emocionāla sievietes vardarbība pret vīrieti esot bieži sastopama.

 • 0
  Valdis Valdis 19.08.2018, 08:11:39

  Jā ir redzēti tādi vīriešveidīgie kuriem pat valoda sāk raustīties savu sievu sadzirdot. Nu protams esmu pret vardarbību,Tik kāpēc ir izsijāts vīrietis šajā jautājumā, vai vīrietis sodīs vīrieti? tad ir jautājums vai sieviete sodīs sievieti? domāju,ka procents būs ļoti zems.

 • 0
  Margrieta. 19.08.2018, 08:24:00

  Mans vecais gan mani nedauza.

 • 0
  snaiperis999 20.08.2018, 07:54:48

  Dziļi un plaši diskutējama tēma.Ne vienmēr sišanu var uzskatīt par vardarbību.
  Ja kaut kāds debiloīds regulāri pārnākot mājās,terorizē gan sievu gan bērnus,viņus sitot un pazemojot ar saviem idiotiskiem uzskatiem un prasībām,tad tādu izdzimteni vajag aukstu pataisīt.To arī viena otra sieva varētu izdarīt,ko juridiski var noformēt kā pašaizsardzības rezultātā...Tā teikt,kas pa rokai,ar to mauc.
  Ja vīrietis iesit sievietei pašaizsardzības nolūkos,tad tas nav nekas ne slikts ne nosodāms.
  Abiem dzimumiem ir tiesības dzīvot mierā un drošībā.Kā te izskanēja agrāk,ka sieviete ir cilvēka draugs,tad tādam "gudriniekam" vajag psihiatra palīdzību.
  Tad,kad pieņems to idiotisko likumu par viendzimumu laulībām,tad lai tie pretekļi arī dauza viens otru uz nebēdu.Letāla iznākuma gadījumā tiksim atsijāti no mēsliem.

 • -1
  asd. 20.08.2018, 12:02:36

  Kā-sieviete nav cilvēka draugs?
  Un suns?Arī nav?
  Kādreiz mēdza teikt,ka sieviete ir cilvēka draugs tūlīt otrā vietā aiz suņa.
  Neieved te jaunu kārtību,snaiper!

 • 0
  Pornieks 20.08.2018, 09:27:58

  Nu taču, galvu nost, ko jūs!

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: