Saeima veselības ministra amatā ievēlēja Saeimas deputātu Danielu Pavļutu. Par partiju apvienības "Attīstībai/Par!" (AP) Saeimas frakcijas vadītāja Pavļuta iecelšanu ministra amatā nobalsoja 61 deputāts, trīs balsoja pret, savukārt 32 parlamentārieši balsojumā nepiedalījās.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pauda pārliecību, ka Pavļuts visādos veidos ir gatavs sākt darbu veselības ministra amatā. Tiekoties ar Pavļutu, Kariņš noskaidrojis, ka topošā ministra prioritātes saskan ar premjera viedokli - valstij jāmeklē iespējas būt proaktīvākai un kā galveno prioritāti izvirzīt skaidru un ātru vakcinācijas procesu. Tāpat ministram labi jākomunicē ar savu ministriju, nozari un skaidri jāpauž, jāaizstāv un jāskaidro viedoklis plašākai sabiedrībai.

"Pavļuts ir ļoti labs kandidāts. Viņš ir visādos veidos gatavs sākt šo darbu. Viņš nesāktu no nulles, bet ar lielu pieredzi. Tiem, kas jautātu, vai šādā amatā jāvirza kāds, kas nav veselības nozares speciālists, jāatceras, ka ministrs ir politiska figūra, kas vada nozari politiskā līmenī. Veselības ministrijā ir daudz kvalificētu speciālistu, bet ministra uzdevums ir virzīt šos speciālistus kādā virzienā," teica Kariņš.

Pavļuts atzina, ka patlaban viņam ir līdzīga sajūta, it kā viņš gatavotos aiziet karā. "Valstī ir šausmīga situācija, mirst cilvēki, esam pandēmijas sliktākajā punktā līdz šim," situāciju vērtēja politiķis. Pavļuts uzsvēra, ka mediķi ir Covid-19 pandēmijas epicentrā, pasakoties visiem mediķiem, kuri "uz spēku izsīkšanas robežas cīnās par ikvienu no mums". Viņš solīja atbalstu mediķiem, uzsverot, ka tiksies ar mediķu organizācijām, lai apstiprinātu nemainīgu kursu veselības jomā. Pavļuts akcentēja, ka dialogs ar nozari būs viņa ikdiena, kuras sastāvdaļa būs arī komunikācija ar sabiedrību, solot, ka tā būs atklāta par to, ko zinām un to, ko nezinām.

Pavļuts uzskata, ka Latvijai jāvirzās uz visiem cilvēkiem pieejamu veselības aprūpi, jo šī sistēma nedrīkst būt atkarīga no cilvēku ienākumiem un atrašanās vietas. Viņš atzina, ka pandēmija ir padziļinājusi nevienlīdzību Latvijas sabiedrībā.

"Mana galvenā prioritāte būs vakcinācijas tempa kāpināšana. Vakcinācija ir mūsu gaisma tuneļa galā. Liels paldies Ilzei Viņķelei, kura, manuprāt, bija izcila ministre. Turpināšu Ilzes darbu, un viņas kurss nemainīsies," uzsvēra Pavļuts.

Viņš norādīja, ka valstī šis ir grūts un izšķirošs brīdis, tāpēc visiem ir jābūt atbildīgiem, lai izietu no pandēmijas situācijas. "Es gribu strādāt kopā - ar Krišjāni Kariņu, valdību, koalīciju un opozīciju. Mēs visi kopā tiksim galā," sacīja Pavļuts.

Pavļuts, sevi dēvējot kā Covid-19 laika ministru un menedžeri, solīja strādāt arī pie citiem nozarei svarīgiem jautājumiem, piemēram, mediķu algām un slimnīcu reformas. Jau šovakar viņš plāno doties uz Veselība ministru, lai iepazītos ar ministrijas Valsts sekretāres sniegto informāciju.

Partijas "Saskaņa" politiķis Valērijs Agešins uzsvēra, ka, ja sabiedrības atbalst nav saņemts vēlēšanās, tad ļoti naivi to sagaidīt pēc tam, tāpēc viņš nebrīnās, ka premjers izteica neuzticību Viņķelei un aicināja AP virzīt jaunu kandidātu.

"Tomēr premjera rīcība liecina par atbildības novēršanu. Viņķele ir kārtējais kauls, kas pamests sabiedrībai uzmanības novēršanai. Kariņš pats ne visai koordinēti vada valdības darbu. Krīzes situācijas risināšanā joprojām trūkst kompleksas pieejas. Kariņš neizskatījās īpaši pārliecinoši, paziņojot par demisijas pieprasījumu," vērtēja Agešins.

Viņš akcentēja, ka uz veselības ministra amatu "par spīti zināšanu trūkumam" tiek virzīts Pavļuts, šādu rīcību vērtējot kā AP izmisuma soli, kas savukārt liecinot par speciālistu trūkumu šajā spēkā.

"Pareizi būtu atbalstīt profesionālu cilvēku, kam ir sajēga, kas ir medicīna, bet 13.Saeimā tā nenotiek. Brīdis, kad vajadzēja atmest politisku ielikteņu principu, netika izmantots. Ko Pavļuts sasniedzis veselības nozarē, lai viņu varētu atbalstīt šajā amatā?" vaicāja Agešins.

Deputāts Edgars Tavars (ZZS) uzsvēra, ka runa nav par Pavļutu kā ministru, bet gan par to, kā valsts izies no šīs krīzes.

Viņa ieskatā ir jābūt skaidram plānam, kā notiks vakcinācija, kad tiks savakcinēti visi riska grupu cilvēki, ir jābūt skaidriem datumiem, jābūt skaidram, kurš to darīs, un, ja nav, kas veic vakcināciju, ir jābūt skaidrībai, kā piesaistīs vakcinēšanas speciālistus.

Tavars uzsvēra, ka nevaram būt pārliecināti, ka pandēmijas kulminācija vēl nav piedzīvota un mēs to vēl piedzīvosim. Politiķis norādīja, ka nolēmis nepiedalīties farsā jeb balsojumā par Pavļuta apstiprināšanu ministra amatā.

Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko emocionālā runā norādīja, ka Pavļutam un viņa pārstāvētajai partijai nav tiesību savās runās piesaukt mirušos.

"Cilvēku nāves nedrīkst būt viens no jūsu PR pasākumiem, jūs nedrīkstat tirgot šīs nāves, jūs nedrīkstat izmantot cilvēku nāvju statistiku, lai pateiktu skaistu runu," teica politiķe.

Viņa uzsvēra, ka šo cilvēku nāves ir traģēdijas ģimenēm un valstij un politiķiem nav tiesību piesaukt šīs nāves, lai pārliecinātu kādu, kurš nav uzvilcis masku. Viņa uzskata, ka tās ir sekas iepriekš sastrādātajam, nekvalitatīvo aizsarglīdzekļu iepirkumiem. Stepaņenko norādīja, ka Pavļutam būtu vajadzējis atvainoties par savas priekšgājējas iepriekš sastrādāto.

Politiķis Vjačeslavs Dombrovskis piekrita, ka, protams, ikviens varētu vēlēties ministra amatā redzēt "supermenu", taču, viņaprāt, AP pašlaik rīkojas "pārsteidzoši atbildīgi".

"Kas varētu būt vieglāk no AP puses kā vilkt visu garumā, jo katrs nākamais Covid-19 mirušais būtu Kariņa atbildība, tādējādi viegli pieveicot politisko konkurentu. Jāatzīst, ka viņi neizvēlējās iet politiskās atriebības ceļu, bet rekordātri aizstāt iepriekšējo ministru. Partija izvirzīja savu vadītāju. Ir skaidrs, ka, ja Pavļuts izgāzīsies, tad ne tikai viņa politiskā karjera, bet arī viņa partijas karjera būs beigta. Ja Pavļutam neizdosies, tad šīs Saeimas opozīcija saplosīs gan viņu, gan viņa partiju, gan visu šo valdību. Bet šodien es aicinu novērtēt atbildību un drosmi," aicināja deputāts.

Saeimas deputāts, Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (AP) uzsvēra, ka veselības ministre Ilze Viņķele (AP) darīja savu darbu pēc godaprāta un arī viņš pats darījis savu darbu pēc labākās sirdsapziņas un godaprāta.

Viņš aicināja deputātus pārslēgties no destruktīvās moralizēšanas un kritikas un paskatīties uz to, ko ir iespējams izdarīt, un kas ir obligāti jāizdara, lai uzveiktu šo krīzi.

Atbildot uz pārmetumiem par gauso vakcinēšanas tempu, Dūrītis pauda pārliecību, ka tad, kad vakcīnu būs pietiekamā skaitā, vakcinēšanas kapacitāte būs daudzkārt lielāka, jo neesot tā, ka valstī nav vispār sistēmas, kā šo uzdevumu paveikt.

Kā ziņots, Kariņš ceturtdien ir parakstījis rīkojumu par veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) atbrīvošanu no amata. AP Saeimas frakcija šodien pieņēma lēmumu par tās priekšsēdētāja Pavļuta virzīšanu veselības ministra amatam.

Pavļuts savulaik jau ir strādājis Ministru kabinetā - 2011.gadā viņš ieņēma ekonomikas ministra amatu Valda Dombrovska (JV) valdībā, bet 2013.gadā kļuvis arī par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pienākumu izpildītāju. Ministra amatu Pavļuts zaudēja 2013.gada decembrī, Dombrovskim pēc Zolitūdes traģēdijas atkāpjoties no premjera amata.

2014.gadā Pavļuts kļuva par Reformu partija biedru, bet vēlāk - par tās valdes locekli. Savukārt 2017.gadā bijis viens no politiskās partijas "Kustība "Par"" dibinātājiem, kļūstot arī par šī politiskā spēka priekšsēdētāju. 2018.gadā politiķis kandidējis 13.Saeimas vēlēšanās no "Attīstībai/Par!" saraksta un tika ievēlēts parlamentā.

Saskaņā ar aģentūras LETA arhīvu, Pavļuts 2007.gadā absolvējis Hārvarda universitātes Kenedija Valdības skolu, saņemot sabiedrības vadības maģistra grādu ar specializāciju vadībā. No 2003. līdz 2006.gadam Pavļuts ir bijis Kultūras ministrijas Valsts sekretārs, bet 2008.-2010.gadā bijis Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis un stratēģijas direktors.

Lasi vēl

Komentāri (15)

 • -1
  Skolotājs 08.01.2021, 11:13:28

  Velns parāvis,kur tādi universālie rodas?
  Kultūra,ekonomika,tirdzniecība-rūpniecība,tagad arī veselības aizsardzība-viss viņam pa spēkam!
  Vai nebūtu pareizāk katru nozari uzdot vadīt augstas klases profesionāļiem?Vai bijušam prezidentam Zatleram?

 • -4
  Nif nifs 08.01.2021, 20:10:04

  :D tas būtu tā: Zatlers vadīs ministriju, bet kundze vadīs Zatleru ;))

 • 0
  Kriska 08.01.2021, 11:40:32

  Skolotāj, ko spec tajā aunu barā darīs?

 • -2
  Nif nifs 08.01.2021, 20:08:40

  Labam speciālistam tāds politisks postenis beigsies kā Auderam...dzīves īstenība, diemžēl. Tāpēc jau ir tie universālie. Latviešiem gan teiciens: kas der visam, īsti neder nekam.

 • -7
  Ordo 08.01.2021, 13:24:18

  Afērai īsts un godīgs mediķis ministra amatā būtu tikai par šķērsli...

  Ātri vien atgrieztos vienkārši pie adekvātas saslimušo ārstēšanas tautas 'čakarēšanas' vietā. Tas neder.

 • -11
  Larijs Kukarans 08.01.2021, 13:29:39

  Viens kadrs no Vārves jau ir, doktor okolo vsjačeskih nauk.Ģirts Valdis Hulio Žanis Vilmāts Otto Jānis Mareks Zbigņevs Kristovsky!Tas ar visur ir bijis:) https://youtu.be/UKqFrmaa1-Y

 • -1
  nomaļnieks 08.01.2021, 15:45:46

  Daniels ir universiālais zaldāts, tādēļ jau dodas karā. A kur šaut, tam nav nozīmes.

 • 0
  DaceDucite 09.01.2021, 20:31:07

  Arsenij Jacenjuk nav kads radinieks?

 • 0
  Larijs Kukarans 10.01.2021, 00:47:19

  Dace,bet protams,viņiem viena tautība,ne tas ir ukrainis,ne šis latvietis!

 • -5
  Вадим Лемтюгов 10.01.2021, 11:06:54

  Toties šis ir no sobrīd popularākās-pederastu šlakas :D Tiem lopiņiem tagad visur zaļā gaisma,kaut gan patiesībā būtu jāsūta uz piespiedu ārstēšanos )))

 • -4
  Raitums 11.01.2021, 14:27:33

  Vajadzēja jau Pabriku,jo manuprāt,velk uz to,ka zaldāti ielās ar špricēm rokās....
  Neviens neapstrīd,ka ir vīruss kaut kāds,bet,apmēram,270 NO covid mirušo pēc, TĀ IZVAROT Latviju????Un par 28 000 tajā pat laikā mirušajiem neviens ,izņemot radiniekus,nesatraucās!!!
  Tagad vēl potēs ar pusjēlu poti..visus...slimus,veselus...
  Tas ir GENOCĪDS,cita apzīmējuma vienkārši NAV !!!

 • -2
  FinnougriaD 13.01.2021, 11:22:29

  Ir profilakses lidzekļi,kuri pārtrauc vīrusa iedarbības ķēdi uz elpceļiem (elpceļu ingibītori )
  Strepsils ar 1%Lidokaīnu (ja nav alergisks uz so anestetiķi ),sūkājamas ledenes aptiekā .
  Un Kurkumīns (Куркумин).
  Vēl Citrosepts , (greifrūts ar mizu ),izvada indes (viruses -inde).bet arī no herbicīdiem,pesticīdiem u.c.

 • -3
  Ordo 11.01.2021, 18:16:15

  Arī par tiem ~ 270, īpaši pēdējos mēnešos pieskaitītajiem, nevar būt īsti droši,
  zinot par (ļoti iespējamiem) pierakstījumiem...
  Un ja šī lieta būtu tīra,
  c-19 statistikā principā neieskaitītu katru vēža, sirds un asinsvadu upuri u.c. slimību upuri, kas ar tiem nomiris slimnīcā, paralēli notestēts kovidpozitīvi.
  Tādi ir ap 800, ( ieskaitot šos 270) , bet ar tiem arī politiķi un mēdiji biedē sabiedrību, draudot ar vēl smagākiem aizliegumiem.
  Vai ar citām slimībām ir jebkad veikta šāda manipulācija ar statistiku?
  Bet pēc privātbodītes PVO pavēles to praktizē visā pasaulē, lai, acīmredzot, mākslīgi palielinātu iespaidu par c-19, kas citādi galīgi neizskatītos nopietni.

 • -2
  FinnougriaD 13.01.2021, 11:17:22

  Šarlatāns Dāvida mazdēls Āzis par dārznieku,kurš no medicīnas nekā nesaprot ,bet skaidros un dos indikācijas ,ko darīt profesionāliem mediķiem.
  Vakcīnas nav testētas ka pienākas praksē ,uz dzīvniekiem un to pēctečiem ,5 gadu garumā ,kadi dzimst pecnacēji ,kā reaģē uz vīrusu ,vai ir imunitate vai otradi -imūndeficīts totāls.
  Pa šo laiku ,kamer vīruss rotē skolās ,jau visiem pedgogiem bija jabūt izslimojušiem vieglā bezsimptomu ,vai smagaa formā iegūstot antivielas(dabīgo imunitati) ,ja parslimos atkartoti ,tad antivielu skaits dubultosies ,un būs pat virs normas ),ta sabiedrība iegūs kolektīvo imunitāti bez vakcīnas ,kura nez kapēc jāsaldē līdz -80 gradiem,kad normāli vakcīnas uzglabā -4 grādos.
  Nedēļu pec vakcinacijas ,no asinsizplūdūmiem ,vakcinacijas rezulātā miris ārts!
  Florida doctor's death after receiving COVID-19 vaccine sparks investigation https://youtu.be/-gq51K9fi_s
  Kas tajā vakcīna tads dzīvo ,kuram nepieciešama tik zema temperatūra?Kaut kādas oliņas?

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: