Divās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Natura 2000 – dabas liegumos ''Ovīši'' un ''Užava'' – AS ''Latvijas valsts meži'' (LVM) veic apjomīgus pelēko kāpu atjaunošanas darbus. Rudenī kāpas tika atbrīvotas no aizaugama, priedēm un krūmiem. Daļa zaru netika izvesti, bet gan mērķtiecīgi sagatavoti kaudzēs, lai ziemas, agra pavasara laikā tos dedzinātu.

Pelēko kāpu pastāvēšana ir atkarīga no regulāriem dabiskiem traucējumiem, ja tādu nav, tos mērķtiecīgi jāimitē cilvēkam. Mazinoties nepieciešamajai smilšu pārpūšanai, pelēkās kāpas aizaug ar krūmiem un kokiem. Tieši aizaugšana apdraud šī retā biotopa pastāvēšanu, jo izzūd atklāto kāpu ainava un nepieciešamie dzīves apstākļi retajām sugām. Tāpēc ''Ovīšos'' teju 20 hektāros un ''Užavā'' 50 hektāros LVM veic pelēko kāpu atjaunošanu. Viens no nozīmīgiem atjaunošanas darbiem ir arī zaru kaudžu dedzināšana.

''Pelēkajām kāpām raksturīgas barības vielām nabadzīga vide – smiltis, taču dabisko traucējumu trūkuma dēļ gan ''Ovīšu'', gan ''Užavas'' pelēkajās kāpās bija uzkrājušās barības vielas, kas veicināja kāpu aizaugšanu. Ar zaru dedzināšanu nodedzināsim arī kāpām nevajadzīgās barības vielas un veidosim dažādām retām augu un dzīvnieku sugām nepieciešamos atklātus smilts laukumus, lai te labi justos retās gaismu mīlošās dzīvnieku un augu sugas – smiltāja neļķe, pļavas silpurene un citas,'' skaidro LVM vides projektu vadītāja Ieva Rove.

Pelēko kāpu atjaunošana tiek veikta Eiropas Savienības līdzfinansēta Kohēzijas fonda projekta ''Apsaimniekošanas pasākumu veikšana īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos biotopu un sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošanai'' ietvaros. Projekta vadošais partneris ir Dabas aizsardzības pārvalde.

Lasi vēl

Komentāri (6)

 • 0
  qwerty Pirms 3 nedēļām, 1 dienas

  Sašķeldot nedrīkstēja, ko???

 • -1
  Kriska Pirms 3 nedēļām, 1 dienas

  Tā mēs rūpējamies par tīru gaisu Latvijā . Divkosība rullē!!

 • 0
  es pats Pirms 3 nedēļām, 1 dienas

  Sašķeldot droši vien nevarēja.Kāpu aizsargājamā zona.Smagā tehnika-padomā pats.Bet piršana par tīru gaisu Latvijā?Interesanti.Ovīšos un Užavā?Nekurienē-pēc mūsu valdības uzskatiem.Vai tik Kriska naff tas,kurš
  pavasaros svilina kūlu?

 • 0
  ventspilnieks 36,7 Pirms 3 nedēļām, 1 dienas

  Tūtiņdrejieriem mazbērni kādreiz prasīs: "Un kur mūsu skaistie kāpu meži? Zini, bij prodžektiņš jādabū cauri, tā nu ņēmām un nosvilinājām. Ja GNP neizdevās, kāpās toties pa pirmo."

 • -1
  Kriska Pirms 3 nedēļām, 1 dienas

  Es pats, ne kūlu nesvilinu, bet dārzā sausus atkritumus pavasarī dedzinu.
  Bet šie ir Valsts meži - pasvītroju VALSTS, kuri uzliek normas, kvotas, nodokļus izmešiem , atkritumiem.

 • 0
  Dominiks Pirms 3 nedēļām

  Vispār,bez komentāriem,ka puišeļi dabas aizsargjoslā bij uzkurinājuši ugunskuru,tad maksāja sodu,a te uz vella paraušanu var dedzināt.

Pievieno komentāru:

Lai komentētu šo rakstu, lūdzam vispirms autorizēties: